יהלום סינטטי

לא צריך להיות בעל דוקטורט בכלכלה כדי להבין שמחירם של מוצרים נגזר מהביקוש אשר קיים להם. כמו כן, כאשר הביקוש גבוה והאופן בו ניתן להשיג את המוצר מורכב מסובך ויקר, אזי שהמחיר יהיה גם כן בהתאם. לפיכך, בעקבות צירוף 2 העובדות הללו, קל להבין מדוע מחירם של יהלומים היה מאז ומתמיד גבוה וכזה אשר הינו מנת חלקם של העשירים ביותר בלבד. בעקבות המורכבות הרבה שטמונה בחציבת אבן החן, ליטושה, הטסתה לעבר חלקי הגלובוס השונים, ולבסוף מכירתה לצרכן הלוא הוא – אתם. עם זאת, בשנים האחרונות פיתוחים טכנולוגיים ותעשייתיים חדשים הצליחו לשנות את מאזן המחיר של מחצב הטבע העתיק הזה, בעודם מגבירים באופן ניכר את ההיצע – הגברה אשר מורגשת ביתר שאת כצניחה חופשית במחיר. במאמר הקרוב נדון בעולמו של המוצר יהלום סינטטי לאורך השנים, וכיצד הפיכתו לשכיח יכולה להשפיע גם על הכיס שלכם.

 

מה הם יהלומים סינטטיים?

יהלומים סינטטיים או בשמם הנוסף – יהלומי מעבדה, הם שם כולל ליהלומים אשר נוצרו בהליך מלאכותי מבוקר ומתוזמן אשר מתרחש במעבדה. זאת בניגוד ליהלומים אשר מקורם בטבע, שנוצרו לאחר תהליך הבשלה ארוך ומורכב בבטן האדמה, שסופו חציבת אבני החן במכרות אשר שכיחותן נדירה, בשל מיעוטו הטבעי של משאב זה. בשורת היהלומים הסינטטיים היא ידיעה חדשה יחסית, בשל כך היא זוכה ללא מעט גבות מורמות אשר תוהות על קנקנם של אותם תכשיטים סינטטיים נוצצים, אשר כעת ניתן להשיג בקלות יתרה. זאת מכיוון שכפי שכבר ציינו, עצם יצירת אפיק חדש וזול שבאמצעותו ניתן להשיג יהלומים, הופכת את השגתם לאפשרית יותר עבור רבים. לפיכך, חשוב לעשות סדר בשלל השאלות אשר עולות בעקבות כניסתו של שחקן חדשני ושובר שוויון שכזה לשוק היהלומים.

 

האם יהלום סינטטי איכותי כמו יהלום טבעי ?

אף על פי כי ייתכן והחשדנים מבינכם עלולים לחשוב כי עקב מקורם של יהלומים סינטטיים במעבדה, יהלומים סינטטיים לוקים בחסר אל מול יהלומים חצובים אשר על טיבם אין עוררין, דעו נא כי טעות בידכם. טענה זו קל להפריך באמצעות הסתמכות על קביעה שנעשתה לאחרונה על ידי לשכת המסחר האמריקאית, אשר קובעת כי יהלומים סינטטיים הינם זהים לחלוטין ליהלומים טבעיים אשר חולצו מבטן האדמה.

יתרה מכך, לא ניתן להבחין ולברור בין יהלום סינטטי אשר מקורו במעבדה לבין יהלום אשר הגיח לעולם ממכרה, גם אילו תביאו אותם לבדיקה אל מול מעריך יהלומים. היעדר ההבדל בין 2 סוגי היהלומים אפילו מתבטא בכך שקיימת חובה אשר מושתת על יצרן היהלום הסינטטי, לציין כי האחרון הינו כזה, שכן אילולא זאת לא יהיה ניתן לקבוע זאת עצמאית. כלומר, בהיבטים של קשיות, נראות, משקל סגולי, הרכב כימי ועוד, מדובר למעשה במוצרים זהים לחלוטין.

 

כיצד נוצר יהלום סינטטי?

ראשיתם של יהלומים סינטטיים אינה ביוזמה חדשה ופורצת דרך בעולם התכשיטנות, אלא דווקא כתוצר לוואי של פיתוח תעשייתי. כלומר, אף על פי כי יהלומים משמשים מאז ומתמיד כתכשיטים אשר עיטרו בתי מלוכה וכיסו את אצטלאותיהם של בני האצולה, שימושם העיקרי כיום הוא בעודם משמשים ככלי חיתוך במפעלים גדולים, היות ויהלום הינו החומר הגולמי החזק ביותר בטבע.

הבשורה הגיעה באמצע המאה הקודמת, אז גילתה קבוצת חוקרים כי כאשר מחממים גרפיט, אשר מורכב מאלמנטים כימיים דומים לשל פחמן טהור שממנו נוצר יהלום בטבע, עלול להיווצר לחץ אשר מדמה במידה רבה את כמות הלחץ אשר מופעלת בטבע על אותם מינרלים. אותו לחץ מהווה מרכיב קריטי ביצירת יהלום, כאשר משולב עם טמפרטורה הולמת שנמצאת במעמקי הקרקע, קרוב לליבת הכדור. כמה שנים מאוחר יותר נמצאה התחלופה ההולמת למרכיב השני, כאשר מדעני ג’נרל אלקטריק הצליחו לדמות תנאי חום מספקים באמצעות כבשנים, וכך הגיח לעולם היהלום הסינטטי הראשון.

שימושיו הראשונים היו תעשייתיים בלבד עקב איכותו הירודה דאז, והתבטאו בהיותו מצפה כלי חיתוך מתכות, או לאחר מכן כששובץ במכשירים אלקטרונים. אך במרוץ השנים ובהתאם להבשלת הכלים הטכנולוגיים המתאימים, בראשית המילניום הנוכחי נמצאה הדרך ליצור יהלום בתנאים אשר הינם ברי ליטוש ובאותה איכות כמו מקביליהם אשר נכרו, כל זאת בעלות הפקה אשר אינה עולה על 20% מעלויות החציבה של יהלום טרם לכן. עובדה אשר תרמה רבות לאטרקטיביות המתגברת של יהלומים סינטטיים.

 

תרומתו הסביבתית של יהלום סיננטי

אין זה סוד שהיבשת העשירה ביותר בעולם בהיבט מחצבי קרקע היא אפריקה. לפיכך, לא מפתיע לגלות כי מרבית מחצבי ומכרות היהלומים בעולם ממוקמים במדינות נחשלות ביבשת השחורה, כדוגמת נמיביה, בוצוואנה, דרום אפריקה, סיירה לאון, קונגו אנגולה וכו’. באותן מדינות, אשר התברכו במחצבי טבע יקרים אך לרוע מזלן גם בבעיות חברתיות וכלכליות רבות, התפתחה במרוץ השנים תעשייה כלכלית אשר זכתה לכינוי המפוקפק ”יהלומי דמים”. תעשייה זו, שבמרכזה חציבת אותם תכשיטים נוצצים ויקרי ערך באמצעות כורים אשר עובדים בתנאי העסקה דומים לעבדות, הניבה בשיאה יותר מ- 9 מיליארד דולר בשנה, כסף אשר רובו הועבר למימון מלחמות אזרחים שנלוו להן הפרות בוטות של זכויות אדם עד כדי ביצוע תקיף ושכיח של פשעים נגד האנושות.

לאור זאת, רכישת יהלומי מעבדה אשר נוצרו במדינות מפותחות וללא שימוש בעובדי כפייה, יכולה להבטיח כי בעודכם קונים מתנות עבור יקירי ליבכם, אינכם תורמים או מפרנסים כלכלה אשר מסבה סבל רב לחפים מפשע. כמו כן, בשל היעדר הצורך בכריית היהלום הסינטטי, כרייה אשר לרוב מתלווה לה נזק סביבתי לא מבוטל כיאה לתעשייה אשר עוסקת במשאבי טבע, נמנעת פגיעה משמעותית בטבע ובהרכב האקולוגי של הקרקע. זאת מכיוון שישנו יחס ישיר בין שכיחותם של יהלומים סינטטיים אשר הינם זולים יותר ונעשים נפוצים יותר, לבין היעדר הכדאיות הכלכלית המתגבר של כלל הגופים אשר עסקו עד כה בחציבתם והפצתם של יהלומים טבעיים. כלומר, פשוט פחות משתלם כלכלית לקנות ולמכור יהלומים טבעיים, כאשר קיים תחליף איכותי לא פחות, ובפחות מרבע ממחירו הקודם.

 

השפעתם של יהלומים סינטטיים על הבורסה ליהלומים

בהתאם לפריצתם לשוק בשנים האחרונות, יהלומי סינטטיים הופכים לנפוצים יותר ויותר. יתרה מכך, בעקבות אובדן הבכורה שחוותה הבורסה הישראלית ליהלומים, אשר הייתה למרכז עולמי בשנות ה-80 בטרם איבדה את הכתר לסין והודו, נדמה כי יהלומי המעבדה מחזירים עטרה ליושנה. כלומר, היות ויהלומי מעבדה נוצרים בעקבות תהליכים טכנולוגיים מתקדמים, אשר אינם זמינים יותר בהכרח במדינות בעלות כוח עבודה זול יותר, מתאפשר לבורסת היהלומים ברמת גן להשיב את כוחה ולצמוח שנית.

 

לסיכום – פלא טכנולוגי שהפך לפלא כלכלי

הגדרת הטכנולוגיה היא חיפוש פתרונות מעשי כמענה לרצונות וצרכים, מענה אשר תכליתו לשרת את הציבור. פיתוחם של יהלומים סינטטיים מהווה למעשה מקרה קלאסי בו הצליח האדם לרתום את פלאי הטכנולוגיה בכדי לסייע להנגשה וליצירה של חומר אשר טרם לכן היה מהנדירים ביותר בכדור. זאת ועוד כי באמצעות יהלום סינטטי, הצליח האדם לא רק לסייע לרוכשי וחובבי היהלומים, אלא גם להפחית את דריסת הרגל הסביבתית אשר נוצרה בעקבות חיבתם של האחרונים לתכשיטים הנוצצים, כמו גם לצמצום ומניעת הכנסה מגורמים שליליים אשר עשו בעבר שימוש בכספים אלו למטרות אשר אינן עולות בקנה אחד עם סט הערכים אשר מונהג בעולם המערבי. לפיכך, יהלומים סינטטיים מהווים כיום תחליף איכותי זול ירוק ומוסרי למקביליהם, וככאלה – מהווים הפתרון האידיאלי עבור כל אדם שמעוניין להתחדש או להעניק ליקיריו את היהלום שבכתר.

יהלום סינטטי