היהלום הכי גדול בעולם

יהלום קולינן, הוא היהלום הגולמי הגדול ביותר שנתגלה בעולם אי פעם. משקלו של הקולינן – היהלום הכי גדול בעולם, היה לא פחות מאשר 3,106 קראט עצומים בעת מציאתו (משקל של כ – 621 גרם). היהלום נמצא במקור בשנת 1905 במכרה פרמייר בפרטוריה, דרום אפריקה, על ידי כורה בשם תומאס אוון פאוול, והשאר? היסטוריה. בסקירה זו נספר את סיפורו של היהלום הכי גדול בעולם ותכונותיו המרתקות.

 

כיצד נתגלה היהלום הכי גדול בעולם?

ב – 25 בינואר 1905, במכרה פרמייר בפרטוריה, דרום אפריקה, התגלה יהלום אדיר מימדים שמשקלו 3,106 קראט במהלך עבודה כרייה שגרתית שהתנהלה במכרה. מדובר היה ביהלום הגדול ביותר שנמצא אי פעם. עובד כרייה ושמו תומאס אוון פאוול עבד בעומק 18 מטר מתחת לפני האדמה כאשר הבחין בהבזק של אור כוכבים שהוטבע בתקרת המכרה. זה היה היהלום שנודע לימים בתור יהלום קולינן. 

 

 • עגילי יהלומים 1.50 קראט זהב לבן
 • שרשרת יהלום זהב לבן
  שרשראות יהלום זהב לבן

  שרשרת יהלום 0.7 קראט

  4,990 למידע נוסף
 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב לבן

 

כיצד היהלום הכי גדול בעולם החליף ידיים?

כאשר תגליתו של הכורה הפשוט נחשפה בפני מפקח המכרה, פרדריק וולס, הוחלט להציג את הממצא יוצא הדופן כבר באותו אחר צהריים בפני סר תומאס קולינן, שהיה הבעלים של המכרה. 

לאחר מכן מכר סר תומאס קולינן את היהלום לממשלת המחוז בטרנסוואל שבדרום אפריקה, וזו העניקה את האבן למלך בריטניה אדוארד השביעי בתור מתנת יום הולדת. מתוך חשש כי היהלום העצום עשוי להיגנב במעבר מאפריקה ללונדון, המלך אדוארד השביעי דאג לשלוח יהלום מזויף על סיפון ספינת קיטור עמוסת בלשים כטקטיקת הסחה. בעוד שיהלום הדמה ששימש כפיתיון עשה לאיטו את דרכו מאפריקה על הספינה, הקולינן המקורי נשלח לאנגליה בתיבה רגילה.

 

האם היהלום הגדול בעולם הוא חלק מאבן גדולה עוד יותר?

כאשר יהלום הקולינן עבר הערכה מקצועית בידי אחד מגדולי הכימאים והפיזיקאים שידעה בריטניה – סר וויליאם קרוקס, נתגלה כתם שחורה במרכזו של היהלום, למרות הצלילות המדהימה שלו.
אף שכתמים שחורים אינם ממצא נדיר במיוחד ביהלומים, קרוקס טען שכיוון שהצבעים סביב הנקודה השחורה היו עזים להפליא, הכתם השחור היה למעשה סימן ללחץ שהשפיע על שטחו הפנימי של היהלום. בנוסף, צד אחד של היהלום היה חלק לחלוטין כמעט. קרוקס ייחס זאת לכך שהיהלום היה למעשה הרבה יותר גדול בנקודת זמן מסוימת, אך מאז הוא נשבר על ידי כוחות טבעיים והותיר דופן חלקה כתוצאה מהשבירה הזאת. בעוד שיהלום קולינן הוא היהלום הגדול ביותר שהתגלה עד כה, קרוקס הגיע למסקנה שמה שנמצא בפועל, היה למעשה פחות ממחצית היהלום כולו.

 

מי הם בעליו של היהלום הגדול בעולם?

אף שיהלום הקולינן אותר בפועל על ידי כורה בשם תומאס אוון פאוול, מי שזכה בקרדיט על הגילוי המפעים, הוא דווקא אדם אחר. היות ופאוול העביר את היהלום המסתורי לטיפולו של פרדריק וולס, המפקח על המכרה, וזה בתורו העביר אותו לידיו של בעל המכרה – סר תומאס קולינן, מי ששמו זכה להיכתב בדפי ההיסטוריה בזכות ממצא זה, הוא בעליו של המכרה. אולם במקום לשמור את היהלום המרשים לעצמו, סר תומאס קולינן החליט כאמור למכור את היהלום לממשלת המחוז טרנסוואל בדרום אפריקה, שלימים העבירה את היהלום לידי המלך אדוארד השביעי כמתנה ליום הולדתו ה – 66. מאז נותר יהלום הקולינן בבעלותה של משפחת המלוכה הבריטית. יצויין בהקשר זה, כי במקור, המלך אדוארד דווקא לא רצה לקבל מתנה בעלת חשיבות וערך מונומנטליים כל כך, אך היה זה וינסטון צ’רצ’יל ששכנע אותו לבסוף לקבל את היהלום. צ’רצ’יל מצידו, לא יצא מהסיפור בידיים ריקות, מן הסתם. הוא קיבל לידיו העתק של היהלום אותו הציג לאורחים וחברים רבים לאורך השנים, בגאווה רבה.

 

כיצד לוטש היהלום הגולמי הגדול ביותר בעולם?

לאחר שקיבל את היהלום, המלך שלח אותו לאחד היהלומנים היוקרתיים ביותר בעולם באותה העת, ג’וזף אסשר, ראש חברת יהלומי אסשר באמסטרדם. למרות ניסיונו העשיר של היהלומן, חיתוך יהלום קולינן התגלה כמשימה מאתגרת למדי. לכן אסשר, שחתך את היהלום המפורסם אקסלסיור, יהלום של 971 קראט שנמצא בשנת 1893, בילה שישה חודשים בלימוד כל היבטי היהלום לפני שביצע חיתוך בודד. עם הניסיון הראשון של אסשר, להב הפלדה בו השתמש נשבר ללא כל השפעה על היהלום עצמו. לכן, במהלך ניסיונו השני לחיתוך היהלום, היה אסשר עצבני כל כך עד שלאחר חיתוך היהלום כמתוכנן, מספרים שהוא התעלף. למרבה המזל, התרגשותו מן המשימה המורכבת לא פגמה באיכות הביצוע של מלאכת חיתוך יהלום הקולינן וליטוש החתיכות שנקרצו מתוכו, הידועות ביופיין ובאיכותן בכל העולם עד עצם היום הזה.

 

היכן היהלום הכי גדול בעולם נמצא היום?

יהלום הקולינן כבר מזמן אינו שלם. למעשה, הוא נחתך לתשע יחידות גדולות וכמעט 100 קטנות יותר. חיתוך זה, חשוב לציין, לא הקטין את ערכו, מכיוון שכל היחידות ביחד מוערכות במיליוני דולרים. “כוכב אפריקה הראשון”, או “קולינאן 1”, הוא שמה של החתיכה הגדולה ביותר שנחתכה מיהלום הקולינן המקורי. משקלה מוערך בכ – 530 קראט, והיא נחשבה כיהלום השקוף המלוטש הגדול ביותר בעולם, עד שנתגלה יהלום יובל הזהב בשנת 1985 במכרה פרמייר, באותו מיקום בו נמצא יהלום הקולינן. כיום משובץ קולינן 1 בשרביט המלוכה של אדוארד הקדוש, המהווה חלק מאוסף תכשיטי הכתר של הממלכה המאוחדת. יהלום הקולינן 1 לא נמצא שם לבד, שכן גם קולינן 2, שמשקלו הוערך ב – 317 קראט, יחד עם כמה מהחתיכות הקטנות יותר שנחתכו מתוך יהלום הקולינן המקורי, שובצו גם הם כחלק מתכשיטי הכתר (קולינן 2 שובץ בכתר המלוכה עצמו). בנוסף, המלכה אליזבת השנייה מחזיקה באוסף פרטי של יהלומים שעברו בירושה מסבתה, המלכה מרי, הכולל שבעה מהיהלומים הגדולים יותר שלוטשו מתוך הקולינן המקורי ו – 96 חתיכות קטנות יותר.

 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב צהוב
 • עגילי יהלומים 1.25 קראט D/VS1
 • שרשראות יהלום זהב צהוב

  שרשרת יהלום 3 קראט

  29,990 למידע נוסף