גמולוגיה

המושגים “גמולוגיה”, “גמולוג” ו – “תעודה גמולוגית“, נשמעים רבות בהקשר לרכישת תכשיטי יהלום. אולם צרכנים המתעניינים בקניית תכשיטי יהלומים, לא תמיד יודעים במה מדובר באמת ומה משמעותם של כל המושגים הללו. לכן בחרנו להקדיש את הסקירה שלהלן לביאור המונחים הנ”ל, כדי שתבינו טוב יותר על מה אתם משלמים.

 

מה זו גמולוגיה?

גמולוגיה הינה מדע אבני החן, והיא גם תת התמחות בתחום הגיאולוגיה (מדע כדור הארץ והחומרים שמרכיבים אותו). אבני חן הן אבנים יקרות שנעשה בהן שימוש שכיח בעולם התכשיטנות. ישנם בתי ספר רבים בעולם, שניתן ללמוד בהם את מקצוע הגמולוגיה, ולקבל בתום הלימודים הסמכה גמולוגית. GIA, הוא שמו של המכון הגמולוגי של אמריקה (Gemological Institute of America) והוא למעשה, המוסד האקדמי עם תוכנית ההכשרה לגמולוגים היוקרתית והידועה ביותר בעולם. 

 

גמולוגיה – מהי הכשרתו של גמולוג?

אנשים שפועלים בענף התכשיטנות וחפצים ברכישת ידע מקצועי מקיף, שיפתח להם דלתות בתעשיית התכשיטים, עוברים בדרך כלל הכשרה במסלול הגמולוגיה של ה – GIA. תוכנית הלימודים לגמולוגים במוסד GIA אורכת כשנה, ובמסגרתה נלמדים קורסים מקצועיים בשלל תחומים הקשורים באבני חן ויהלומים. ההכשרה המקצועית הרחבה בתחום הגמולוגיה, מכסה גם קורסים המכשירים את הגמולוג להבחין בין יהלומים אמיתיים להין יהלומים מזויפים (סימולנטים) כדוגמת מואסנייט או זירקוניה מעוכבת. גם בארץ קיימות תוכניות הכשרה בתחום הגמולוגיה, אשר אורכים על פי רוב חודשים ספורים (בהתאם להיקף התכנים הנלמדים ופריסת שעות הלימוד). 

 

תוכניות ההכשרה בתחום הגמולוגיה, נועדו בסופו של עניין להכשיר בעלי מקצוע שיועסקו בענף הסחר באבני חן. גמולוג, הוא למעשה אדם שהוסמך במוסד לימודים מוכר לאבחן אבני חן ממגוון סוגים ולהעריך אותן בהתאם למגוון פרמטרים כימיים, פיסיקליים ואופטיים. הכשרה בתחום הגמולוגיה כוללת במקרים רבים גם הכשרה לדירוג של יהלומים. 

 

 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב צהוב
 • עגילי יהלומים 1.25 קראט D/VS1
 • שרשראות יהלום זהב צהוב

  שרשרת יהלום 3 קראט

  29,990 למידע נוסף

 

גמולוגיה – מה גמולוגים עושים בפועל?

גמולוגים הם בעלי מקצוע המוסמכים לזהות, לאבחן ולדרג אבני חן ויהלומים על פי מגוון תכונות.

גמולוג מנוסה ידע לזהות הבדלים בהרכב המינרלים באבני חן שונות ולפסוק האם אבן החן שמולו היא אבן חן טבעית, סינטטית, אבן חן שעברה תהליכי עיבוד למיניהם, ואף לקבוע מהי ארץ המוצא של האבן. הגמולוג מבצע את מלאכתו באמצעות מגוון של כלים מקצועיים, ובכללם ציוד מכני ואופטי מתקדם. גמולוג נוהג לבצע במסגרתו עבודתו מדידות ברמת דיוק של עד 1/100 מ”מ ולאמת את משקלן בקראט של אבני החן שהוא בודק. גמולוגים מועסקים בדרך כלל בחנויות תכשיטים קמעונאיות, במעבדות גמולוגיות, או בחברות לייצור תכשיטים, שעושות שימוש בידע שלהם בתחום הגמולוגיה לטובת שלבים שונים בתהליך הייצור, לרבות סיוע בתהליכי רכישה של אבני חן ויהלומים, ובקרת איכות של אבני חן מסוגים שונים.

 

מהם עקרונות הגמולוגיה להערכת שווי היהלום?

גמולוגים הם כאמור מומחים לאבני חן, המסוגלים לזהות אבני חן מסוגים שונים ולדרג אותן על סמך פרמטרים שונים. כאשר גמולוג ניגש לדרג את שווי היהלום המונח לפניו, הוא בוחן מספר פרמטרים מוגדרים מראש, הידועים בתחום הגמולוגיה בתור “4 ה – C” והם:

 

 1. משקל קראט (Carat)
 2. ניקיון (Clarity)
 3. צבע (Color) 
 4. חיתוך (Cut)

 

ההסמכה בגמולוגיה מאפשרת לגמולוג לזהות אם ביהלום קיימים פגמים (תכלילים), אילו פגמים בדיוק נמצאו בו, ומהו דירוג הניקיון של היהלום בהתאם לזאת. ככל שדירוג הניקיון של יהלום הוא גבוה יותר, כך ערכו גבוה יותר וכך גם בתחום של יהלומי מעבדה. על פי המבנה הגבישי ומאפייני היהלום האופטיים, גמולוגים יודעים להבחין גם בין יהלומים טבעיים לבין יהלומים מזויפים כפי שציינו לעיל.

 

אילו כלי בדיקה נמצאים בשימוש בענף הגמולוגיה?

בתחום הגמולוגיה, נעשה שימוש במכשירים מקצועיים ממגוון סוגים, שמסייעים לבדוק את תכונות אבני החן והיהלומים העוברים תחת ידיו של הגמולוג, ולתמחר את האבנים בהתאם לכך:

 

 1. זכוכית מגדלת – זכוכית מגדלת גמולוגית היא כלי המשמש לזיהוי והערכה של אבני חן ויהלומים. זכוכית המגדלת הגמולוגית מוחזקת ביד אחת בקרבת העין, ובאמצעות פינצטה האוחזת באבן החן או היהלום, מקרבים את האובייקט לזכוכית המגדלת עד שהוא נמצא בפוקוס.
 1. מיקרוסקופ – המיקרוסקופ נועד לזיהוי אבני חן ויהלומים ולמיפוי מאפיינים פנימיים וחיצוניים. דירוג של אבני חן מבוצע בהגדלה בשיעור של פי עשר, אף כי גמולוג יכול גם לבחון אבני חן בהגדלה גבוהה מכך במטרה לקבוע מהם מאפייני האבן ואיכותה.
 2. רפרקטומטר – האור נשבר בכל אבן חן בצורה שונה. רפרקטומטר הינו מד שבירה המשמש למדידה של מדד השבירה (באנגלית: RI), שמהווה אינדיקטור מרכזי לזיהוי אבן החן כמו גם למדידה של החתימה האופטית של האבן.
 1. מיקרומטר – מכשיר זה הוא כלי מדידה המשמש למדידות מדויקות. גמולוג משתמש במיקרומטר כדי לקבוע מידות של אבני חן כמו עומק כולל ואורך / רוחב של אבן החן או היהלום.
 1. נוזלים כבדים – אלו משמשים להערכת הכובד של אבני החן.
 2. פולריסקופ – זהו כלי המשמש לקביעת התכונות האופטיות של אבן החן. פולריסקופ הוא מכשיר המסייע לזיהות הבדלים בין אבני חן טבעיות לבין אבני חן סינטטיות.
 1. ספקטרוסקופ – זהו כלי המודד את הספקטרום של ספיגת האור באבני חן.

 

גמולוגיה – אז מהי תעודה גמולוגית?

אחרי שהגמולוג מסיים להעריך יהלום, הציון שהוא נתן ליהלום בכל אחד מ – 4 הפרמטרים (ארבעת ה – C שסקרנו לעיל), מתועד במסמך הנקרא “תעודה גמולוגית“. בתעודה הגמולוגית מפורטים הפגמים השונים שנתגלו ביהלום שבתכשיט, והם מסומנים על גבי תרשים גמולוגי. מסמך התעודה הגמולוגית משמש למעשה כמעין “תעודת זהות” של היהלום הנרכש, ועוזר גם בהקשרים של ביטוח היהלום והגנה מפני גניבה. זאת הודות לעובדה שלכל יהלום ישנם מאפיינים הייחודיים לו, וכך באמצעות התעודה הגמולוגית ניתן לזהות את היהלום ולעקוב אחר המצב שלה לאורך זמן.

התעודה הגמולוגית משמשת גם כמסמך הנמקה המסייע להסביר בצורה ויזואלית מהו דירוג הניקיון שנקבע ליהלום ועל סמך ציון לצד הציונים שקיבל בשאר הפרמטרים (משקל, צורה וצבע), להצדיק את המחיר הנקוב עבורו. 

 

 • עגילי יהלומים 1.50 קראט זהב לבן
 • שרשרת יהלום זהב לבן
  שרשראות יהלום זהב לבן

  שרשרת יהלום 0.7 קראט

  4,990 למידע נוסף
 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב לבן