תכונות היהלום 

ליהלומים מלוטשים המיועדים לשיבוץ בתכשיטי יהלומים, יש ארבע תכונות (הנקראות בשפה המקצועית “ארבעת ה – C”), שלפיהן נקבעת איכותו של היהלום ומחירו לצרכן. אף שהערכת השווי הריאלי של יהלומים מצריכה מומחיות השמורה ליהלומנים מוסמכים, טוב להכיר את תכונות היהלום וציוני האיכות בכל אחת מהן, כדי להבין אם אתם מבצעים רכישה נבונה ומשתלמת כשאתם קונים תכשיטי יהלומים. 

 

מהן תכונות היהלום המשפיעות על שוויו ועל מחירו?

להלן תכונות היהלום העיקריות שלפיהן מוערך שווי היהלום המלוטש:

 

1. תכונות היהלום – משקל – Carat

קראט הוא יחידת המידה שמתייחסת למשקלו של היהלום. יהלומים גדולים כבר מזמן הפכו נדירים ביותר בטבע, ומשום שאין הרבה מהם כיום – המחיר שלהם הוא גבוה באופן ניכר ממחירם של יהלומים במשקל קראט נמוך יותר. כל קראט יהלום הוא שווה ערך לחמישית הגרם והוא מתחלק ל – 100 נקודות. לכן אפילו אם תרדו בנקודת קראט אחת בלבד כאשר אתם רוכשים תכשיט יהלום, הדבר ישפיע על איכותו של היהלום ועל המחיר שלו. יחד עם זאת, מאחר וצורתו של היהלום הינה תלת מימדית, שני יהלומים שונים במשקל קראט זהה, עלולים להיראות לכם שונים משמעותית זה מזה מבחינת גודל פיזי. ישנם מקרים רבים שבהם החיתוך של היהלום, כלומר צורת היהלום, בה נעסוק בהמשך, עשויה לפצות על משקל קראט נמוך. לצורך העניין, יהלומים בחיתוך אובלי או בצורת אגס יכולים להיראות יותר גדולים מיהלום עגול במשקל קראט זהה. 

 

2. תכונות היהלום – ניקיון – Clarity

תכונת הניקיון של יהלום, מהווה אומדן לרמת הצלילות של היהלום. תכונה זו מתייחסת לכמות, לגודל ולמיקום של כתמים ופגמים שונים (או כשמם בעגה המקצועית – ‘תכלילים’), בשטחו הפנימי של היהלום ועל פני שטחו החיצוני. יהלום שנושא כמות תכלילים קטנה במיוחד, נחשב כיהלום נקי ומושלם יותר, ובהתאם לכך גם ערכו הכספי הוא גבוה יותר.

 

3. צבע – Color

תכונת הצבע של היהלום משפיעה גם היא על שווי היהלום ומחירו. ככלל, ככל שיהלום הוא שקוף יותר ונייטרלי יותר בגוון שלו, כך הוא נראה נוצץ יותר. בהתאם לכך, גם המחיר של יהלום כזה יהיה גבוה יותר. צבעו של יהלום מיוצג בעזרת אותיות על הסקאלה שבין D שהוא הסימון ליהלום חסר צבע, שהוא גם היהלום הכי יקר בנמצא, ועד ל – Z שהוא הסימון שמייצג יהלומים שצבעם נוטה יותר לגוון צהבהב בהיר, שהוא גם היהלום הכי זול. 

צבעי היהלום נחלקים לקטגוריות שונות של יהלומים, כאשר הקטגוריה היוקרתית ביותר נקראת “יהלומי קולקשן” (D – F), אחריה מגיעים “יהלומים לבנים” (G – I), לאחר מכן ישנה קטגוריית “יהלומי לבן מסחרי” (J – M) והקטגוריה האחרונה היא כאמור קבוצת “היהלומים הצהובים” (N – Z). ככל שעולים בסקאלת האותיות לכיוון האות Z, כך היהלומים מתקרבים יותר לגוונים של צהוב, חום ואף אפור – מה שכאמור, מפחית מערכם ומחיר השוק שלהם. יש לציין שלמרות שיהלומים מקטגוריית הקולקשן נתפסים כיהלומים יוקרתיים מאין כמוהם, גם יהלומים לבנים ויהלומים מקטגוריית “לבן מסחרי” נראים מעולה כשהם משובצים בתכשיטי יהלומים, והם עולים הרבה פחות מיהלומי הקולקשן.

 

4. חיתוך – Cut

צורת חיתוכו של יהלום היא תכונה המשפיעה באופן ניכר על מראהו של היהלום. חיתוך יהלומים בגימור איכותי תורם במיוחד לברק, לניצוץ, ולעידון של היהלום. בעוד שיהלום בעל חיתוך לא מהוקצע ולא מקצועי עלול להיראות גס, אטום, חסר ברק ואפילו עכור עד כדי מלוכלך.

 

 • עגילי יהלומים 1.50 קראט זהב לבן
 • שרשרת יהלום זהב לבן
  שרשראות יהלום זהב לבן

  שרשרת יהלום 0.7 קראט

  4,990 למידע נוסף
 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב לבן

 

תכשיטי יהלום בדירוג איכות גבוה ומחיר נמוך – יש דבר כזה בכלל?

הגעה לאיזון האידיאלי בין מחירו של היהלום בתכשיט, לבין תכונות כמו משקל היהלום, ניקיונו, החיתוך של היהלום והצבע שלו – עשויה להיות משימה מאתגרת. בסופו של יום, תכונות היהלום משפיעות על מחירו של היהלום בתכשיט שאנו רוכשים, והתקציב העומד לרשותנו מהווה גם הוא שיקול המשפיע על הרכישה. נשאלת אם כן השאלה: האם לאור מחירם ההתחלתי הגבוה ממילא של יהלומים, קיימת בכלל אפשרות לרכוש תכשיטי יהלומים איכותיים בתקציב מוגבל? התשובה עשויה להפתיע אתכם.

 

תכונות היהלום – איפה מוצאים תכשיטי יהלומים באיכות מעולה ומחירים שפויים?

המילה האחרונה בתחום תכשיטי היוקרה, היא תכשיטים בשיבוץ יהלומי מעבדה.
יהלומי מעבדה הינם יהלומים פרי פיתוח חדשני, שבמסגרתו מעבדות מדמות את התנאים הטבעיים בהם גדלים יהלומים במעבה האדמה. יהלומי מעבדה, אם כן, הם יהלומים אמיתיים לכל דבר ועניין, אך כאלו שגדלים בסביבה מפוקחת ומבוקרת, ואינם מצריכים תהליכי כרייה יקרים הכרוכים בפגיעה במשאבים טבעיים ונזק סביבתי. מאחר ותהליך הייצור במעבדה נשען על טכנולוגיה מתקדמת ומייתר את תהליכי הכרייה הבזבזניים והיקרים, עלותו של המוצר הסופי, קרי – היהלום המלוטש, היא נמוכה לאין שיעור מעלותם של יהלומים טבעיים. החלק המדהים באמת בכל הסיפור, הוא העובדה שיהלומי מעבדה נושאים תכונות זהות כמעט לחלוטין ליהלומים מכרייה טבעית. מדובר על יהלומים מדהימים ביופיים, נוצצים, ויוקרתיים ממש כמו יהלום טבעי, שאין כל דרך להבדיל בינם לבין יהלומים רגילים, ללא מכשור גמולוגי מתקדם. 

 

האם תכונות היהלום של יהלומי מעבדה שונות מתכונות היהלום הטבעי?

יהלומי מעבדה מצטיינים, כאמור, באותן איכויות פיזיות, כימיות ואופטיות המאפיינות יהלומים טבעיים. הם בעלי אותו ברק, נצנוץ ויופי יוקרתי המאפיין יהלומים מהטבע. כמו יהלומים טבעיים, גם יהלומי מעבדה מגיעים במגוון משקלי קראט (Carat), רמות ניקיון (Clarity), צורות חיתוך (Cut) וצבעים (Color). בכל ההיבטים, יהלומי מעבדה הם למעשה יהלומים אמיתיים! תהליך הייצור שלהם הוא פשוט יותר קצר ושונה מן האופן בו יהלומים טבעיים נוצרים, אולם תכונות היהלום הסינתטי הן זהות כמעט לחלוטין לאלו של יהלום טבעי, וכך גם העמידות. 

 

למידע נוסף על ההבדלים בין יהלום טבעי ליהלומי מעבדה >>>

 

תכונות היהלום בשורה התחתונה

כיום, תכשיטי יהלומי מעבדה מציעים תמורה מדהימה למחיר ונחשבים לרכישה משתלמת יותר מתכשיטי יהלומים טבעיים. אולם חשוב לדעת שכל יהלום מעבדה הוא יהלום ייחודי עם מאפיינים בלעדיים לו. לכן כשאתם רוכשים תכשיטי יוקרה בשיבוץ יהלומי מעבדה, מומלץ מאוד לוודא שאתם מקבלים במעמד הרכישה תעודה גמולוגית המאשרת כי אכן מדובר ביהלום מעבדה איכותי ולא בתחליף יהלום מלאכותי, כמו זירקון. 

 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב צהוב
 • עגילי יהלומים 1.25 קראט D/VS1
 • שרשראות יהלום זהב צהוב

  שרשרת יהלום 3 קראט

  29,990 למידע נוסף