צבע יהלומים

צבע יהלומים: היהלומים המוכרים והנפוצים ביותר בעולם כולו הם היהלומים השקופים. הם משדרים יוקרה, פאר וגם תחושה של הרבה כסף ויש משהו בשקיפות שלהם שגורם לאנשים שלא להוריד מהם את העיניים. כיום יש הרבה מאד חידושים בעולם היהלומים בכלל והתכשיטים בפרט. אם עד היום קשה מאד היה, עד בלתי אפשרי להשיג יהלומים או לבחון אותם לעומק (במידה ולא עוסקים בתחום באופן מקצועי) הרי שהיום זה הרבה יותר קל בזכות טכנולוגיות חדשות וחדישות שנכנסו לשימוש והפכו את ייצור היהלומים מטבעי ומאתגר למלאכותי ונגיש הרבה יותר. ההתפתחות בעולם התעשייה הגיעה גם לעולם ייצור היהלומים וקיצורי דרך מרתקים נמצאו יעילים ומתאימים מאד למציאות הנוכחית. יחד עם זאת – חשוב מאד לדעת שאין כאן שום התפשרות על האיכות והמראה המרהיב של היהלום ויתרה מכך – בזכות טכניקות אלה אפשר לייצר גם יהלומים צבעוניים, ייצור שיש בו כדי טריפת הקלפים בעולם היהלומים הצבעוניים.

צבע יהלומים

 

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

 

צבע יהלומים כהשפעה על הערך

ייצור טבעי של יהלומים ממעמקי האדמה מושפע על ידי אי אילו גורמים כמו לחץ גבוה, טמפרטורה וחומרים שונים שעלולים לחדור אל תוך היהלום פנימה. חומרים אלה יכולים להשפיע גם על הצבע של היהלום בעת הכרייה שלו. לצבע יהלומים יש חשיבות גבוהה מאד והוא יכול להשפיע על הדירוג של היהלום, כלומר על הערך שלו ועל המחיר הסופי שלו. בניגוד למחשבה האינטואיטיבית, דווקא היעדר צבע, כלומר יהלום שקוף ככל האפשר הוא זה שיהפוך את היהלום ליקר ומיוחד יותר, כלומר היהלומים השקופים הם אלה שנחשבים בעלי הערך הגבוה ביותר.

מנעד צבע יהלומים נע בסקאלה מאד מצומצמת שבין שקוף לגמרי לבין קיומו של צבע בדרגה חלשה מאד, כזאת שניתן להבחין בה אך ורק על ידי מכשירים מקצועיים ולא על ידי העין הבלתי מזוינת. בנוסף לכך, חשוב לדעת שבעולם היהלומים הטבעיים השוואת צבעים בין כמה יהלומים חייבת להתבצע באותה מעבדה גמולוגית מוסמכת על מנת למנוע סטיות או שינויים שמקורם, דווקא, בכלי עבודה ומדידה שונים. למרות המנעד הצר של הצבעים האפשריים – יש חשיבות מאד גבוהה לקביעת הצבע המדויק של היהלום, שוב – מפני שקביעה זו היא הצעד הראשון בדרך לקביעת המחיר והערך של היהלום.

 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב צהוב
 • עגילי יהלומים 1.25 קראט D/VS1
 • שרשראות יהלום זהב צהוב

  שרשרת יהלום 3 קראט

  29,990 למידע נוסף

 

שימוש ביהלומים עם צבע

כאמור – על מנת שיהלום יקבל את הערך הגבוה ביותר וייחשב כיוקרתי במיוחד – עליו להיות שקוף לגמרי, ללא שום צבע. יהלום עם צבע נחשב ליהלום שיש בו לכלוך, של חומר שחדר אליו פנימה במהלך ההתפתחות שלו בבטן האדמה. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים שבהם דווקא נוכחות הצבע תתאים לנסיבות ולא תפסול את היהלום משימוש.

כך למשל כאשר משבצים יהלום בתכשיט שעשוי מזהב צהוב –הבחירה ביהלום עם מעט צבע תהיה הבחירה הנכונה. מדוע? מפני שיהלום שקוף לגמרי או לבן – יבלוט על התכשיט ולא ישתלב היטב עם המראה של הזהב.

על מנת לעצב תכשיט שהמראה הכולל שלו יהיה משלב ומושלם – ייבחר היהלום שנקבעה בו דרגת צבע מסוימת ובזכותו התכשיט ייראה פשוט נפלא. שימוש נוסף ביהלומים שיש בהם צבע הוא על ידי אנשים שיהלום שקוף לגמרי אינו בטווח המחירים שהם יכולים או מוכנים לשלם ולכן יעדיפו להוזיל את המחיר על ידי בחירה ביהלום שיש בו מעט צבע.

 

צבעים נפוצים של יהלומים

במדרג הרשמי והמקצועי של מי שעוסק בעולם היהלומים קיימות אך ורק חמש אפשרויות של צבע יהלומים –יהלומים חסרי צבע, יהלומי כמעט חסרי צבע, צבע צהוב עדין וחלש, צבע צהוב שקל יותר להבחין בו וצבע שנקרא צבע קל. אלה גם הצבעים שאנשים מכירים מקנייה של תכשיטים שונים המשולבים ביהלומים כמו עגילי יהלום, שרשראות יהלום , צמידי טניס וטבעות יהלומים.

במקביל לאפשרויות אלה, שכאמור עם צבעים אלה ייכרו היהלומים מתוך האדמה – ישנן אפשרויות מלאכותיות בתעשייה לצבוע את היהלומים בצורה מעמיקה ומקצועית שתהפוך את היהלום לבעל צבע של ממש. יהלומים אלה הרבה פחות נפוצים מהסיבה הפשוטה שהצביעה – איכותית ומקצועית ככל שתהיה – תפגע בשקיפות של היהלום וייתכן שהוא לא ייראה אמיתי.

היוקרה והפאר של היהלומים מגיעים באופן ישיר מהשקיפות העמוקה שלהם, מקשת הצבעים הטבעית הנוצרת במעמקי היהלום וכל אלה לא ייראו במידה והיהלום ייצבע בצבע מלאכותי. מסיבה זו – יהלומים בעלי צבעים אחרים נחשבים לנדירים והביקוש עבורם נמוך עד מאד.

 

יהלומים מלאכותיים

כל השיח בנוגע לכרייה טבעית של יהלומים והתהליכים הארוכים שצריכים להתבצע על מנת להפוך את היהלומים למושלמים לא יהיה שלם ללא ההבנה שיש כיום אפשרות נוספת – הרבה יותר פשוטה, מהירה, זולה ונגישה – והיא ייצור מלאכותי וסינטטי של יהלומים. מה שהתחיל בגישושים לפני כמה שנים נמצא היום בחזית הטכנולוגיה ואי אפשר להתכחש יותר לאיכות הגבוהה ולמראה המושלם של היהלומים הסינטטיים.

למי מתאימים היהלומים האלה? לכל אדם, לכל דורש ועבור כל מטרה. מהתבוננות בעין האנושית כלל לא ניתן להבחין בין היהלומים הטבעיים והיקרים לבין יהלומי מעבדה מבוקרים ומכאן שהדרך סלולה להוזלת תהליכי הייצור של היהלומים ולאפשרויות הבלתי מוגבלות של הנגשת היהלומים גם למי שבעבר לא יכול היה להרשות אותם לעצמו.

 

יהלומים צבעוניים שמיוצרים במעבדה

מכיוון שתהליכי הייצור נוחים ומהירים יותר – אפשר לבחון מחדש את הנושא של יהלומים צבעוניים. תהליכי הייצור של היהלומים הסינטטיים יכולים לשלב בתוכם גם את האפשרות של צביעת היהלום באופן מלאכותי וכך להוסיף לו רובד נוסף של צבע, עומק ועניין.

בעולם שבו כמעט כל פריט או מוצר לצריכה או למותרות ניתן לעיצוב אישי מהתחלה ועד הסוף – כך גם היהלומים ואין סיבה שלא לבחור במודע ביהלום בעל צבע מסוים, אם בהתבסס על הטעם וההעדפות האישיות ואם על מנת להתאים אותו לקולקציית התכשיטים שבו ייקח היהלום חלק.

מכיוון שכיום כבר יש הרבה הערכה והבנה שהיהלומים המלאכותיים לא נופלים באיכות שלהם מאלה הטבעיים – הרי שייתכן מאד שאנו עומדים בתחילתה של תקופה חדשה וייתכן שגם הדירוג של היהלומים על פי הצבע שלהם ייבחן מחדש על מנת להתאים אותו לנסיבות החדשות של היהלומים שמיוצרים בהצלחה עצומה בתנאי המעבדה.

עצם הייצור יהפוך את היהלומים לנגישים מאד עבור לא מעט אנשים ואפשר יהיה לבחון לעומק את כל הנושא של עיצוב אישי, לרבות צבעים מעניינים של יהלומים – כאלה שמעולם לא חזינו בהם קודם לכם!

 

יהלומי מעבדה ודירוג מקצועי

כאמור, לעולם היהלומים המקצועי לא תהיה ברירה ויהיה הכרח למצוא את ההתאמות הנדרשות על מנת לשלב בו את יהלומי המעבדה המוצלחים, האיכותיים והיפים. הדירוג אולי לא ייעלם אבל אפשר יהיה לדרג גם את יהלומי המעבדה על פי קריטריונים שונים וכך לקבוע את הערך והמחירים שלהם בהתאם למראה היפה שלהם.

כאשר מגיע המצב שבו קשה מאד, עד כדי בלתי אפשרי להבחין בין המראה של יהלום טבעי לבין המראה של יהלום שיוצר בתנאי מעבדה מבוקרים ומכאן שאנשים רבים יכולים להתחדש ביהלומים או תכשיטים משובצים במחירים שווים והוגנים שבעבר לא היו נגישים להם. עולם היהלומים עובר מהפיכה גדולה ומעניינת ושווה לעקוב אחרי ההתפתחויות שחלות בו!

 • עגילי יהלומים 1.50 קראט זהב לבן
 • שרשרת יהלום זהב לבן
  שרשראות יהלום זהב לבן

  שרשרת יהלום 0.7 קראט

  4,990 למידע נוסף
 • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב לבן