פגמים נפוצים ביהלומים

יהלומים נמדדים על פי דרגת שקיפות וניקיון היהלום שלהם ועל מנת לקבל את הדירוגים הגבוהים עליהם להיות לא פחות ממושלמים – מרהיבים, ומחזירי אור בצורה מיוחדת. פגמים נפוצים ביהלומים, מורידים מערך היהלום, ועל כן יש לתת 100% תשומת לב בעת הבדיקה והבחירה.

יחד עם זאת, מכיוון שמדובר באבני חן שחוצבים אותן מעומק האדמה, לעיתים אין ברירה אלא להודות שהיהלום זה או אחר פגומים, מלוכלכים או עשויים מחומר גלם ששום פעולה השבחה לא תשפר את המראה שלו. במקרים כאלה אין ברירה אלא לוותר על חומר הגלם הפגום ולהתחיל את התהליך מחדש. כיום יש חידוש גדול בתחום של ייצור יהלומים וישנן כמה דרכים לייצר אותם במעבדות במקום לחצוב במעמקי הקרקע של כדור הארץ.

מכיוון שדרך הייצור היא מלאכותית ממש מ- א’ ועד ת’ – הרי שיש שליטה על כל השלבים בצורה מוחלטת ושלמה כך שמלכתחילה מצטמצם עד כדי לא קיים הסיכון לנזק, פגם או דופי אחר שיוטל ביהלום המוגמר. בעת הייצור של יהלומים טבעיים שמקורם במחצבים ובאזורי הכרייה יש כמה סוגים של פגמים נפוצים ביהלומים שכדאי להכיר ולדעת על קיומם.

בנוסף יש דרכים לבדוק ולאבחן את מצב היהלום על מנת לקבל את ההחלטה האם הוא פגום או שלא.

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

פגמים נפוצים ביהלומים

 

פירוט פגמים נפוצים ביהלומים

מקורם של היהלומים הטבעיים – בטבע. מכאן שהם עלולים לסבול מאי אילו תופעות שיעכירו את המראה, יקלקלו את החזר האור או יפגעו בברק המושלם של היהלום. כיום ידוע על כמה סוגים של פגמים נפוצים ביהלומים שיכולים להופיע וכדאי להכיר אותם:

  • ראש סיכה – כשמה כן היא – מדובר בנקודה בצבע לבן שנראית כאילו היא נמצאת בתוך היהלום ממש. היא מפריעה למעבר האור ולשקיפות של היהלום ולכן היא נחשבת לפגם לא קטן. לעיתים יופיעו מספר נקודות ראש סיכה שיפריע עוד יותר למראה של היהלום ויהיה מדובר בפגם חמור אפילו יותר.
  • שריטה – שריטה כפי שאנו מכירים אותה ממקומות אחרים. מכיוון שהיהלום הוא חומר קשה שלא קל בכלל לשרוט אותו לחרוט בו, הרי שבדרך כלל מופיעות שריטות על שטח הפנים של היהלום והן קורות בשל חיכוך חזק של כמה יהלומים זה בזה. ישנן שריטות קלות שניתן להעלים על ידי ליטוש מקומי עדין אך ישנן גם שריטות שעלולות להוריד את הערך של היהלום באופן משמעותי. ברוב המקרים מתגלות שריטות לאחר שינוע של היהלומים ממקום למקום.
  • נקודת פחם – נקודה שחורה שמופיע בלב היהלום ומצביעה על שאריות גרפיט שייתכן ונשארו בו לאחר סיום תהליך הפיתוח שלו. ייתכן ונקודת הפחם תהיה קטנה והיא גם עלולה להיות גדולה מאד, כזאת שתופסת לא מעט מהנפח הפנימי של היהלום. נקודות הפחם מורידות באופן ניכר את הערך של היהלום ומכאן גם את המחיר שלו. בעבר היה קשה מאד, עד כדי בלתי אפשרי להתמודד עם נקודות הפחם או להעלים אותם בשל המיקום הבעייתי. כיום, בעזרת טכניקות הכוללות שימוש בקרני לייזר אפשר לבצע קדיחה עדינה של הקרן ובעזרתה לסלק את נקודת הפחם.
  • שקע – מדובר באזור קעור על פני שטח היהלום שיכול לקרות מכמה גורמים –התנתקות של יהלום חלקי מפני השטח של היהלום הגדול יותר, ליטוש לא עדין שבוצע ועוד. מכיוון שלא ניתן לתקן את השקע (כי אז יהיה צורך לשנות את צורת היהלום הרצוי) הרי שהשקע מסומן ויצוין בתעודה הגמולוגית שבו יהלום בעל שקע. על פי שיקול דעתו של איש המקצוע יוחלט בנוגע להורדת הערך של היהלום בשל קיומו של השקע.
  • נאט –המשמעות של נאט היא צמיחה של יהלום בתוך יהלום. מכיוון שלכל יהלום יהיו קווי המתאר שלו, הזוויות הייחודיות שלו ואופן החזרת האור שלו – הרי שהיהלום הפנימי יפגע במראה של היהלום החיצוני ויהיה קשה מאד להתייחס אליו כאל יהלום אשר עומד בפני עצמו. יתרה מכך, מלאכת ליטוש וחיתוך של היהלום – טובה ומדויקת ככל שתהיה לא תוכל לסייע כאן, ובכל מקרה יישארו אזורים עכורים שישפיעו לרעה על המראה של היהלום ומכאן שגם יורידו לאין שיעור את הערך שלו.

 

פגמים נפוצים ביהלומים מלאכותיים

מדובר במשפט שיש בו מעין סתירה. מצד אחד – היהלומים שמתקבלים כיום מייצור יהלומי מעבדה הם יהלומים איכותיים, יפים וכאלה שלא נופלים בשום תכונה מהמקבילים להם שנחצבים מבטן האדמה, אך יחד עם זאת, מכיוון שכל שלב בייצור שלהם נמצא בשליטה של אנשי המדע המקצועיים – מדובר ביהלומים שכמעט ואין בהם פגמים נפוצים ביהלומים כלל וכלל.

כאשר הייצור מבוצע בתנאים מבוקרים מההתחלה ועד הסוף – קטן הסיכון להופעת פגמים כלשהם, עד כדי נעלם לגמרי. עדיין ייתכן שפה ושם ייקרו תקלות ופגם מסוים יופיע אבל כאשר יש שליטה על הבחירה של חומר הגלם ועל הדרך המדויקת שחומר הגלם עושה עד להפיכתו ליהלום – יש הרבה מאד נקודות לאורך התהליך שבהן ניתן לנטר את המצב של התוצר המוגמר ולבחון שלא מופיעים בו פגמים.

במידה ובזכות הבקרה מתגלה בעיה – ייתכן מאד ואפשר יהיה לפתור אותה בו במקום, אם עד ידי וסילוק של מה שגורם לעכירות או על ידי חיתוך וחלוקה של גוש חומר הגלם לכמה חלקים קטנים יותר שכל אחד מהם יהיה נקי ואיכותי לגמרי בזכות עצמו.

יתרה מכך, בניגוד לתהליכים הארוכים אשר מתרחשים במחצבים באופן טבעי –הרי שלאנשי המעבדה יש אפשרות לבחור מלכתחילה בגושי חומר גלם איכותיים ונקיים ככל האפשר וכך להתחיל את התהליך עם חומר גלם נקי מאד. כמובן שבתנאי המעבדה יש הרבה פחות לכלוך, מזהמים וחומרים שלא אמורים להיות שם ועלולים להפריע לתהליך. בבטן האדמה אי אפר לדעת אילו חומרים נוספים מכילה הקרקע שבה גדלים היהלומים.

 

עוד יתרון לזכות יהלומי המעבדה!

הפגמים הנפוצים ביהלומים שעלולים להתרחש ביהלומים הטבעיים מסבים לא מעט כאב ראש וטרדה עבור מי שעוסק באופן מקצועי בעולם היהלומים. כיום אי אפשר להתווכח עם התוצרים המושלמים של תעשיית היהלומים המלאכותיים אך עדיין יש קושי להיפרד מדרכי ייצור מסורתיות וכמובן שהתפיסה המחשבתית אודות ירידת המחירים של היהלומים קשה מאד עבור מי שעוסק בתחום לפרנסתו.

כאשר מתגלים עוד ועוד מקרים שבהם בכות שיטות הייצור והבקרה במעבדות היהלומים מתקבלים נקיים ויפים ללא אותם פגמים שהיהלומים הטבעיים ניחנים בהם – מתחזקת ההערכה כלפי דרכי הייצור החדישות ואכן אט אט רואים יותר ויותר דעות חיוביות כלפי דרכים אלה. כבר כיום לא חסרים יתרונות לטובת דרכי הייצור של היהלומים במעבדה אך אין ספק שלאנשי המקצוע קשה עם המחשבה של ייצור יהלומים במעבדה.

כשמשלבים את המחשבה הזאת עם היעדר מלחמות, זלזול בחיי אדם ושפיכות דמים שקורים מסביב לעולם בגלל העיסוק ביהלומים – הרי עוד יתרון גדול מאד לתעשיית היהלומים המלאכותיים ואין ספק שזהו צעד נוסף לקראת מיסוד רשמי שלה.

אין לדעת אם הכרייה תיפסק בשנים הקרובות (גם בשל שיקול נוסף – התמעטות שטחי כרייה בכל רחבי העולם) ואולי אפילו תוצא מהחוק בגלל אותן השפעות שליליות שיש לה, גם אם רק באזורים מסוימים (מדינות אפריקה בעיקר).