ניקיון יהלומים

איך יודעים אם יהלום נחשב ל”נקי” או לא? האם המחיר הוא הפרמטר היחיד לכך? ונניח שרכשנו יהלום – כיצד נשמור עליו נקי? איך ניתן לנקותו במקרה שהתלכלך? ניקיון יהלומים הוא נושא מדעי לחלוטין – והיום אנו ניגע בכל ה”פינות” שלו – הן מבחינת רמת הניקיון של היהלום ובשל כך גם האיכות שלו, והן מבחינת תחזוק וניקיון של יהלום קיים. יוצאים לדרך עם המדריך הכי נוצץ באינטרנט!

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

 

לפני הכל – מה זה אומר, ‘ניקיון יהלומים’?

כדי להבין זאת, חשוב להבין את המשמעות של יהלום. יהלום הוא פחמן הנמצא במעמקי האדמה. התהליך במסגרתו הוא הופך ליהלום הנוצץ והמיוחד שאנו מכירים ואוהבים אורך מליוני שנים. איש לא יודע מהו פרק הזמן המדויק, אך התהליך במסגרתו הדבר מתרחש כולל לחץ כבד מאוד מצד האדמה על הפחמן, במקביל לחום המוקרן על היהלום מליבת כדור הארץ. כך הפחמן הופך ליהלום.

לא כל היהלומים נולדו שווים

ביהלומים טבעיים, על אף שמדובר בתהליך טבעי לחלוטין ללא התערבות אנושית, 95% מהיהלומים לא נוצרים מושלמים, אלא יש בהם חלקיקים קטנים שמונעים מהם להפוך לקריסטל המושלם. לעומת זאת, יהלומי מעבדה, מיוצרים בתהליך המתבצע בתנאי מעבדה מדויקים, קפדניים ומפוקחים המאפשרים להגיע לרמת שלמות גבוהה מאוד. בהתאם לפרמטרים שונים, אותם נפרט מיד, נקבעת מידת ניקיון היהלום – ככל שיש בו חלקיקים רבים יותר, גדולים יותר ושקופים פחות – כך הדבר ישפיע על האיכות של היהלום וכתוצאה מכך, גם על מחירו.

 

מה נחשב ליהלום ‘נקי’?

ככל שהיהלום נקי יותר, כך הוא נדיר ויקר יותר. את ניקיון היהלום מודדים בסולם בינלאומי המקובל על כל אנשי התעשייה, ומי שאחראי על אבחון היהלום הוא איש מקצוע העונה לשם גמולוג. את היהלום בוחנים תחת זכוכית מגדלת בגודל של פי 10 וכך נוצר סטנדרט אחיד תחתיו בוחנים את איכותו של היהלום. מקובל להניח כי פגם שלא נראה תחת ההגדלה הזו (פי 10), אינו נחשב לפגם.

 

פגמים פנימיים ביהלום

 • נאט – גביש נוסף הצומח בתוך היהלום
 • שבר – סדק ביהלום שאינו נוצר בקווי הביקוע
 • גלץ – סדק ביהלום המופיע בקווי הביקוע
 • פיקה – נקודה המופיעה בתוך היהלום
 • ענן – קבוצת נקודות קטנטנות
 • גביש פנימי – מינרלים המופיעים בחלקו הפנימי של היהלום
 • קידוח – חור הנקדח מקליפת היהלום אל מרכזו באמצעות קרן לייזר

 

5 קבוצות איכות

כדי לדעת האם יהלום הוא איכותי או לא – וחשוב מכך – עד כמה הוא איכותי, מחלקים את דרגות האיכות שלו לחמש קבוצות שונות, מהאיכותי ביותר ועד לפשוט ביותר:

 1. FL: FLAWLESS INTERNALLY – זהו סוג היהלום הנקי ביותר בעולם, והמשמעות שלו היא שאין לו פגמים כלל – לא חיצוניים ולא פנימיים. גם אם נחפש את חלקיק הפגם הקטן ביותר לא נמצא אותו. היהלום המושלם הזה עולה לא מעט, ומחירו עשוי להגיע לעשרות ומאות אלפי דולרים!
 2. VS1: Very slight inclusionsהקבוצה השניה כוללת תחתיה יהלומים בדרגת ניקיון גבוהה מאוד, וכמעט שאין בהם חלקיקי פגם. עם זאת, אם נביט ביהלום תחת זכוכית מגדלת המגדילה פי 10, נוכל להבחין, אך בקושי, בחלקיקים הקטנטנים.
 3. SI1 slight inclusions 1כאן, גבירותי ורבותי, מחכה לנו דרגת ניקיון יהלומים המבוקשת ביותר, שכן יש בה איזון בין מראה לבין איכות. רוב מי שחפץ לרכוש יהלום יפנה לחפש את דרגת הניקיון הזו. מצד אחד היהלומים בה לא גדולים ואם לא תביטו בהם מבעד לזכוכית מגדלת מקצועית – כנראה שלא תבחינו בהם כלל, אך מצד שני העובדה שיש חלקיקים פוגעת מעט באיכותם ועל כן המחיר שלהם נחשב לאטרקטיבי מאוד. במילים אחרות: אם אתם לא גמולוגים ותביטו ביהלום הזה מול שני הסוגים האחרים, סביר להניח של תבחינו בהבדל.
 4. SI2 slight inclusions 2 – SI3 slight inclusions 3בקבוצה הרביעית מחכים לנו יהלומים בדרגה בינונית עד נמוכה. בשוק האמריקאי דרגת האיכות הזו מאוד מקובלת ופופולרית, שכן המחיר של היהלומים בה יחסית נמוך ופגעי היהלום – גם אם הם רבים יחסית – לא נראים לעין שאינה מקצועית. בסופו של דבר, מדובר ביהלום הנראה נהדר ונוצץ מאוד, אך לא איכותי ביותר.
 5. I1 Included 1 – I3 Included 3 – ובקבוצה האחרונה, כמתבקש, נמצא יהלומים שדרגות הניקיון שלהם הם הנמוכות ביותר ולכן גם בעלות הערך הנמוך ביותר. כאן נמצא יהלומים שיש בהם פגמים רבים – ולא זו בלבד, הם גם נראים לעין, גם אם אתם לא גמולוגים.

 

איך מנקים יהלום?

אז רכשנו יהלום בדרגת ניקיון כלשהי – וכעת אנו רוצים לשמור עליו נקי וזורח. אך מכיוון שמדובר במחצב טבעי, זה אך הגיוני שככל שיעברו השנים היהלום שלנו יקבל מראה עכור במעט. מה עושים? פשוט מאוד, מנקים! כך תגרמו ליהלום שידע ימים טובים יותר לחזור לנצוץ:

 1. ניקוי יהלום עם סבון כלים

 • מטפטפים מספר טיפות נוזל לניקוי כלים לקערה עם מים חמימים ומערבבים בעדינות. אם אתם רוצים לקבלת תוצאות ממש טובות, העדיפו לעשות שימוש במי סודה ולא במי ברז רגילים. חשוב מאוד – לא להשתמש במים רותחים! הדבר עשוי לסדוק את האבן עקב שינויי הטמפרטורה הקיצוניים.
 • את התמיסה שיצרנו נשהה במשך רבע שעה, במהלכן הסבון והמים החמים יחלחלו אל תוך התכשיט  ויסירו בעדינות ובנחישות את הלכלוך שאנו לא מצליחים להגיע אליו ביד.
 • כעת, נוציא את היהלום שלנו ונשפשף אותו בעדינות באמצעות מברשת שיניים – עדיפות למברשת רכה מאוד שלא תגרד את פני היהלום.
 • לבסוף, נשטוף את היהלום תחת מים זורמים חמימים עד לניקוי מושלם ונייבש אותם עם מטלית רכה. לפני שנענוד שוב את תכשיט היהלום, כדאי לייבש אותם לחלוטין.

 

 1. ניקיון יהלומים באמצעות משחת שיניים

משחת השיניים מעולה להורדת לכלוך מצד אחד, ומצד שני – היא לא גורמת לשריטות על גבי היהלום והתכשיט. כאשר אין גישה לחומרי ניקוי אחרים, זו שיטה מעולה לניקוי מהיר.

 • נערבב כמות קטנה של משחת שיניים עם מים (ביחס של סנטימטר משחת שיניים על כל כף או שתיים של מים).
 • באמצעות מברשת שיניים בעלת זיפים רכים, נשפשף בעדינות את התערובת שיצרנו. חשוב להשתמש במברשת רכה ככל שניתן כדי שלא יופיעו חלילה שריטות על התכשיט.
 • לסיום, נשטוף ביסודיות את היהלום ונסיר את כל הלכלוך שהצטבר.

חשוב מאוד לדעת בהקשר של ניקיון יהלומים

 1. נדגיש שוב (כי זה ממש חשוב..): את היהלום אסור להשרות במים שהטמפרטורה שלהם עולה על 50 מעלות, הדבר עשוי להרוס ולסדוק אותם. עשו שימוש במים חמימים או במים בטמפרטורת החדר.
 2. אסור למהול באקנומיקה, להשרות עם חומצות או להשרות את היהלום במסירי שומן.
 3. אסור להכניס את היהלום למדיח הכלים! על אף שיש בו חומר שמטרתו להבריק, יש בכך סכנה עצומה לתכשיט – לא רק שהוא עשוי ללכת לאיבוד בביוב לנצח, החומרים שיש במדיח מעכלים את הרודיום שיש על הזהב שבתכשיט והדבר עשוי לגרום לברק שבו להיעלם ולדהות.
 4. אם אתם רוצים להיות בטוחים שהטיפול שאתם מעניקים לתכשיט היהלום שלכם הוא איכותי וטוב, מומלץ מאוד לבקר פעם או פעמיים בשנה אצל הסטודיו לתכשיטים בו רכשתם את היהלום. כך תוכלו להיות בטוחים שאנשי מקצוע יטפלו בתכשיט היקר שלכם ושהיהלום ישמור על יופיו לאורך זמן, וינצנץ לנצח!

דרגות יהלומים