מה זה קראט

כולם יודעים שיהלומים הם אבני חן נדירות ויקרות, אך לא כולם מכירים את מונחי היסוד המשמשים להערכת איכותו ושוויו של תכשיט יהלומים. לכן בסקירה שלפניכם, בחרנו להתמקד במושג ‘קראט’ – המשמש להגדיר הן את משקלו של היהלום והן את טוהר הזהב בתכשיטים.

 

מה זה קראט ביהלומים?

קראט (Carat) הינו יחידת המידה הבינלאומית שבאמצעותה נמדד המשקל של אבני חן ויהלומים. משקלו של כל קראט יהלום הוא חמישית הגרם והוא מתחלק ב – 100 נקודות. לכן גם אם יורדים בנקודה יחידה במשקל הקראט של יהלום בתכשיטי יהלומים ובפרט בטבעות אירוסין סוליטר (טבעת אירוסין עם יהלום מרכזי יחיד), הדבר משפיע על האיכות של היהלום והמחיר שלו. ניתן לסכם ולומר אם כן, שקראט היהלום הוא בין הפרמטרים היותר חשובים מבין 4 התכונות שמשפיעות על עלות היהלום (Carat – משקל קראט, Color – צבע, Clarity – ניקיון, Cut – חיתוך)

מה זה קראט ביהלומים?

מדוע קראט הוא פרמטר חשוב כל כך בבחירת טבעות אירוסין?

הרבה כלות שואלות עצמן, מה זה קראט? אך מבחינתן של כלות רבות לעתיד, משקלו של היהלום בקראט, הוא היבט חשוב ביותר בבחירת טבעת אירוסין, וזאת מאחר וגודל היהלום ומשקלו משפיעים במידה ניכרת על מראה הטבעת. אולם למרות האמור לעיל, לאור העובדה שצורתו של יהלום היא תלת מימדית, שני יהלומים עם משקל קראט זהה, יכולים להיראות שונים לחלוטין זה מזה בגודלם הפיזי. ישנם מקרים שבהם צורת היהלום עשויה לפצות על משקל קראט נמוך של היהלום. למשל, יהלום בצורה אובאלית או חיתוך אגס, יכולים להיראות גדולים מיהלום עם משקל זהה שצורתו עגולה. 

 

 

מהו קראט בזהב?

אז מה זה קראט? כאשר נזכר המונח ‘קראט’ בהקשר לזהב, הכוונה היא ליחידת מידה המייצגת את איכותה של המתכת ואחוז הזהב מתוך הרכבה הכולל. כלומר, כשמדובר על קראט של זהב, הכוונה היא לציון הטוהר של הזהב, קרי – תכולת הזהב מתוך כלל המתכת בתכשיט. טווח הקראט בתכשיטים וחפצי נוי מזהב, יכול להגיע עד ל – 24 קראט (24K), כש – 24 קראט פירושו מתכת איכותית במיוחד אשר מכילה 99.9 אחוז זהב. 18 קראט (18K) זו מתכת שמכילה 75 אחוז זהב וכדומה. ככל שערך של תכשיט זהב הוא גבוה יותר, כך מדובר למעשה על זהב טהור יותר שגם מחירו יהיה גבוה יותר.

 

איזה קראט זהב מומלץ לרכוש כשקונים תכשיטים?

כשקונים תכשיטים ובפרט טבעות זהב, עולה פעמים רבות השאלה: בכמה קראט זהב כדאי להשקיע? אף שהדעות בנושא חלוקות, יש מי שיטען שלמרות שטבעת זהב של 18K היא טהורה יותר, טבעת 14K תהיה דווקא עמידה יותר, ולכן כטבעת לשימוש יומיומי טבעת זהב 14 קראט תהיה עדיפה, וגם מבחינת המחיר, שהוא נמוך יותר.

מה זה קראט בזהב?

כיצד משפיע משקל הקראט של היהלום על מחירו?

כפי שציינו, שוויים של יהלומים נמדד לפי מספר קריטריונים מרכזיים, והקריטריון אשר לרוב נתפס בתור המשמעותי ביותר בבחירת טבעות אירוסין, הוא משקל היהלום – או בעגה המקצועית: קראט היהלום. הקו המנחה לעניין זה, הוא שככל שהיהלום גדול יותר (קראט גבוה יותר), גם המחיר שלו גבוה יותר מזה של יהלומים מאיכות זהה ומשקל נמוך יותר. חרף האמור לעיל, מומלץ לזכור שמשקל הקראט איננו הקריטריון היחיד המגדיר את איכות היהלום או שוויו של יהלום המעבדה, וכי חשוב לתת את הדעת על מאפיינים נוספים כדוגמת צבעו של היהלום, ניקיון היהלום וצורת היהלום – בדיוק כפי שנהוג לעשות ברכישת יהלום טבעי. 

 

מהו משקלם של יהלומי מעבדה בקראט?

יהלומי מעבדה, בדומה ליהלומים טבעיים, מגיעים בשלל צורות, גדלים ומשקלים בקראט. כיום, כל משקל קראט של יהלום שקיים בטבע, אפשר להשיג גם כיהלום מעבדה.

1 קראט הם כאמור, שווי ערך לחמישית הגרם, או ל – 200 מיליגרם (כלומר 2 גר’). גם מדידת משקל הקראט של יהלומי מעבדה היא זהה למדידת הקראט ביהלומים מכרייה טבעית. מדידה זו מתבצעת על ידי חלוקת כל יחידת קראט ל – 100 נקודות, כשכל נקודת קראט שוקלת 2 מ”ג. ככל שהערך המספרי של הקראט גבוה יותר, הרי שמדובר על יהלום שהוא גדול יותר ובהתאמה – גם יקר יותר. כלומר, יהלום מעבדה שמשקלו 2 קראט יהיה יקר יותר מיהלום מעבדה שמשקלו 1 קראט. 

ממש כמו יהלומים טבעיים, המשקל המקובל לטבעות אירוסין בשיבוץ יהלומי מעבדה, עומד בדרך כלל על 0.5 קראט ועד 1 קראט, כשהסטנדרט משתנה בין מקום למקום בעולם ובין תרבויות שונות. קראט היהלומים שמקובל לשבץ בטבעות אירוסין בארצות הברית, לדוגמא, הינו 0.9 קראט, בעוד שכאן בארץ, משקל היהלום המרכזי בטבעות אירוסין – נע בין 0.5 קראט ו – 0.75 קראט על פי רוב  (גם כשמדובר ביהלום רגיל וגם כשמדובר ביהלום מעבדה).

 

מהי משמעותו של משקל הקראט בקניית טבעות אירוסין בשיבוץ יהלומי מעבדה?

למרות שיהלום מעבדה עם משקל קראט גבוה יותר, אמור על פניו להיות יהלום גדול ומרשים יותר, לכאורה, לא תמיד זהו המקרה. למען האמת, מראה היהלום ונוכחותו תלויים במידה רבה בצורת החיתוך (Cut) שלו. בהתאם לכך, ישנם מקרים רבים שבהם דווקא יהלום במשקל קראט נמוך יחסית, עשוי להראות יותר גדול מיהלום אחר שמשקל קראט שלו הוא גבוה יותר. זאת בהתאם לסגנון החיתוך של היהלום ואיכות החיתוך שבוצע. גם הסגנון העיצובי של טבעת האירוסין שבה היהלום משובץ, כשלעצמו עשוי לגרום לכך שהיהלום בטבעת יראה קטן או גדול יותר למתבונן. לצורך העניין, טבעות אירוסין סוליטר הן טבעות שבהן שובץ יהלום מרכזי אחד ללא שיבוץ של יהלומי צד.

כתוצאה מכך, נוצרת מעין אשליה אופטית של יהלום שהוא גדול יותר מיהלום בטבעת אירוסין המעוטרת ביהלומים נוספים, וזאת בלי קשר למשקלו בקראט של היהלום המרכזי כשלעצמו. העקרון הזה הוא נכון לא רק בהקשר של יהלומי מעבדה אלא לכל יהלום המשובץ בתכשיט.

  • טבעת מליסה - זהב צהוב