צורות ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה

ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה: עולם היהלומים הוא עולם עצום ועשיר של תוכן, של נושאים שונים ושל פרמטרים אשר על בסיסם נקבעים הערך והמחיר של כל יהלום ויהלום. צורות ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה הם בין הפרמטרים החשובים ביותר בקביעת ערך יהלום מעבדה.

לא בכדי מדובר בבחינה מדויקת מאד, שכן כיום ליהלומים הטובים, האיכותיים ואלה שמקבלים ציונים גבוהים יש ערך גבוה מאד וערך זה גם יקבע את המחיר של היהלום עצמו או של התכשיט שבו משולב היהלום שיכול להיות שרשרת יהלום, עגילי יהלום, צמידי טניס וטבעות יהלום.

על מנת לאמוד את הערך צריך לדעת הרבה מאד דברים ונושאים וצריך כמובן לעסוק בתחום היהלומים באופן מקצועי. בשנים האחרונות, ועם תחילת הדרך של ייצור יהלומים בתנאי מעבדה (ולא בכרייה שלהם מבטן האדמה) עולה שוב השיח בנושא של אותם פרמטרים ואיך אפשר להחיל ולהקביל אותם גם על יהלומי המעבדה.

כיום חלים על יהלומי המעבדה אותם קריטריונים של ליטוש וחיתוך ופעולות אלה מתבצעות בדומה לאופן הביצוע שלהם ביהלומים הטבעיים. ייתכן ועם הזמן הכללים האלה ישונו ותהיה דרך אחרת להעריך את היהלומים המיוצרים במעבדות.

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה

 

 

מבוא – ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה

כאשר מדברים על צורת חיתוך וליטוש יהלומי מעבדה מתכוונים בעצם לצורה החיצונית שלו. בעולם המקצועי קיימות עשרות צורות של יהלומים והדרך להגיע אל כל אחת היא באמצעות חיתוך וליטוש שונים. עד לפני כמה שנים בוצע הליטוש בצורה ידנית על ידי כלי עבודה מסוימים אך כיום בזכות ההתפתחות הטכנולוגית אפשר להיעזר במחשבים שבוחנים מקרוב ומבצעים הגדלה של שטח פני היהלום – מה שמאפשר לבצע את הליטוש בצורה טובה ומדויקת הרבה יותר מאשר בעבר.

את צורת הליטוש והמראה הסופי של היהלום מחליטים באופן כזה שהיהלום יחזיר אור בצורה המירבית, כלומר תהיינה בו כמה שיותר פאות על שטח הפנים כך שכל אחת מהן תחזיר אור בצורה הטובה ביותר. לאחר קבלת ההחלטה על הצורה החיצונית הסופית – אפשר לגשת למלאכת החיתוך והליטוש ולבחור את הדרך שבזכותה תושג המטרה.

  • טבעת אירוסין 'מלאני' זהב צהוב
  • טבעת אירוסין 'מיקי' זהב צהוב
  • טבעת מליסה - זהב צהוב
  • טבעת אירוסין

יהלומים בחיתוך עגול

יהלומים אלה נהנים הן מפופולריות גבוהה וגם ממחירים גבוהים. כאשר המדד הוא החזרת האור, הרי שהרבה אור יוחזר מיהלום ששטח הפנים שלו עגול. יחד עם זאת, מלאכת החיתוך והליטוש להשגת פני שטח עגולים היא מאתגרת ונחשבת לקשה ביותר (מכאן גם מחירו הגבוה של היהלום).

יהלומים אלה נפוצים מאד בצורה של טיפה (גוף רחב או צר שהולך ונעשה אפילו צר יותר בחלקו העליון) וחישובים רבים נעשים לפני ובמהלך הליטוש שלו על מנת להגיע לצורה המושלמת. בתהליך מתבצעת חשיבה על קבלת צורה פרופורציונלית שלא תעשה עוול לשום חלק של היהלום וכמובן – שהמראה שלו עבור מי שאין לו עין מקצועית ביהלומים יהיה לא פחות ממושלם.

בזכות מחשבים ותוכנות הגדלה אפשר להגיע בקלות רבה יותר ליהלומים עגולים ומושלמים והם משתלבים היטב עם ייצור היהלומים המתבצע ממילא במעבדה מדעית.

 

יהלומים מרובעים או מלבניים

גם כאן מדובר בצורת ליטוש נפוצה מאד בשל תכונה חשובה ביותר –איבוד חומר קטן ככל האפשר. כלומר, בעת הליטוש – אין הרבה חומר גלם שהולך לאיבוד והיהלום המוגמר יהיה דומה מאד בצורה שלו ליהלום הגולמי טרם הליטוש. במקרים רבים הליטוש בעצם הופך את היהלום לכזה בעל צורת פירמידה ובזכות צורה זו אפשר בהרבה מקרים ללטש שני יהלומים מגוש אחד של חומר גלם.

גם ליהלומים המרובעים יש צורה מיוחדת, יפה ומפוארת והיא לא נופלת מהצורה והשקיפות שלה מזו של היהלומים העגולים. מתי לבחור ביהלום עגול ומתי במרובע? כמובן שהתשובה לשאלה זו מבוססת על הטעם האישי ועל הייעוד של היהלום. יהלומים מסוג זה יהיו משובצים, בדרך כלל בתכשיטים כאשר קצה הפירמידה הוא זה במודבק לתכשיט עצמו וכך מונע תזוזה או חלילה נפילה של היהלום כולו.

 

ליטוש מרקיז – הליטוש הוותיק מכולם!

מדובר בשיטת ליטוש שנמצאת בשימוש כבר משחר המאה ה- 18. היהלומים מתקבלים בליטוש זה בצורת שקד מושלמת, יפה ומיוחדת ויש להם קסם שלא רואים בצורות אחרות של יהלומים. מי שמעוניין בצורת ליטוש זו מחפש צורת יהלום אלגנטית, נעימה לעין וכזאת שמשדרת גם יומיום וגם פאר. שילוב של שני קטבים ביהלום אחד.

חשוב מאד לדעת ולשים לב שבצורת המרקיז מתקבלים קצוות חדים שעלולים לפצוע ולכן צריך לתת את הדעת מה אמור להיות השימוש של היהלום, זאת בטרם מחליטים לבחור בצורה זו. חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע על מנת לוודא שהבחירה במרקיז אכן נכונה ומתאימה לנסיבות.

 

חיתוך אמרלד – תחושה של זמן עתיק

חיתוך במדרגות שאומץ לעולם היהלומים מאבני האמרלד היפות והמיוחדות. כאשר צופים בסרטים ורואים בהם אבני חן מלבניות ומדורגות – זו בדיוק צורת חיתוך האמרלד. בעת העתיקה יותר היה קל יותר ללטש ולחתוך את היהלומים במדרגות מאשר ללטש פאה ישרה ומכאן ההתבססות של שיטה זו.

בנוסף לכך – בחיתוך אמרלד נשאר שטח יהלום גדול מאד ללא פגיעה כך שלא הרבה חומר גלם מתבזבז. המדרגות בצידי היהלום יוצרות החזר אור מיוחד ומעניין והצורה נראית מושלמת מכל כיוון. החיסרון של שיטה זו הוא שבשל אותן המדרגות שמאפיינות את החיתוך – קל יותר להבחין בכל פגם קטנטן הן על שטח הפנים והן בחלק הפנימי של היהלום.

 

יהלומים בצורת לב

בניגוד למחשבה על כך שצורת חיתוך זו מקורה ברעיונות רומנטיים או זוגיים – הכוונה ההתחלתית של חיתוך זה הייתה סילוק משקעים ופגמים משטח הפנים של חומר הגלם. עם הזמן התפתחו החיתוכים וכיום ישנם כמה וכמה סוגים וצורות של לבבות – מוארכים, רוחביים וכאלה שהם תחת מימדיים.

אין מדובר בשיטת ליטוש קלה כלל וכלל, שכן על מנת שיתקבל לב סימטרי ומושלם צריך לבחון אותו היטב לכל אורך הליטוש הרבה מאד פעמים, מה שקשה מאד להגיע אליו בליטוש יהלומים קטנים במיוחד. אכן כאשר רוכשים או בוחנים יהלומים קטנים מאד בצורת לב אפשר על ידי הסתכלות במכשירי הגדלה לשים לב לחוסר הסימטריות שלא ניתן להבחין בו על ידי העין בלבד.

 

איך בוחרים צורות ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה?

כאמור, את היהלום בוחרים על פי קטגוריות אישיות שמבוססות על ההעדפות האישיות או על פי השימוש העתידי של היהלום. ישנן צורות שיש להן חשיבות בבחירות כאלה ואחרות ולכן הבחירה צריכה להתבסס על כל הפרמטרים שקשורים בשימוש של היהלום. גם את יהלומי המעבדה אפשר לייצר וללטש באופן הדרכים ותחת אותם פרמטרים על מנת להגיע לכדי שלמות הן במראה והן בצורה.

כיום, כאשר יהלומי המעבדה מתקבלים באיכות גבוהה ובדרגה גבוהה של שקיפות וניקיון היהלום הם דומים מאד לאלה הטבעיים אך תהליך הייצור שלהם קצר בהרבה.

אין ספק שעם התפתחות התחום ייתכן וגם יתפתחו שיטות נוספות של חיתוכים וליטושים שיביאו עימן צורות יהלומים שלא מוכרות כיום. מתי זה יקרה? ימים יגידו. כבר עכשיו אין ספק שיהלומי המעבדה מביאים איתם הרבה מאד בשורות חדשות ומבטיחות לעולם התכשיטים והיהלומים והדרך רק בתחילתה. המחקרים מתקדמים וממשיכים ויש הרבה מאד למה לצפות עם חלוף הזמן.