החלטה בעלת משקל: מה המשמעות של כמות הקראט ביהלומי מעבדה

כיום, עם עליית המודעות למחיר הסביבתי וההומניטרי הגבוה של כריית יהלומים מהטבע, יותר ויותר אנשים מעדיפים ללכת על החלופה המוסרית יותר והלא פחות נוצצת, שנקראת יהלומי מעבדה.
מעבר לתועלות הסביבתיות וההומניות, גם תג המחיר הנמוך יותר של יהלומי מעבדה הופך אותם לבחירה נבונה ואטרקטיבית יותר מיהלום רגיל. אולם גם מי שמבינים זאת בתאוריה, עדיין מחפשים את הקאץ’. אם גם אתם תהיתם מה הסיבה להבדל במחיר של תכשיטים וטבעות אירוסין עם יהלומים טבעיים לעומת אלו המשובצים ביהלומי מעבדה, האם משקל הקראט של יהלום מעבדה זהה ליהלום מהטבע והאם תקבלו תמורה הולמת למחיר – המאמר הזה נכתב בדיוק עבורכם. המשיכו לקרוא!

 

רגע, מהו יהלום מעבדה ומה ההבדל בין יהלומי מעבדה ליהלומים “אמיתיים”?

 

יהלום מעבדה או בשמו האחר – “יהלום סינתטי” הוא ממש כמו יהלום טבעי, רק שבמקום לגדול כמחצב טבעי, יהלומי מעבדה גדלים ב… מעבדה. אין הבדל ויזואלי בין יהלומים שנוצרו במעבדות לעומת יהלומים טבעיים. הם בעלי ניצוץ, ברק וצלילות זהים, נושאים תכונות אופטיות זהות ליהלום אמיתי, ויכולים להגיע באותם גדלים, צבעים וצורות. בנוסף, יהלומים המגודלים בתנאי מעבדה הם קשיחים ועמידים בדיוק כמו יהלומים טבעיים. למרות שאין הבדל במראה ובאיכות בין יהלומים טבעיים ובין יהלומי מעבדה, ישנם יתרונות גדולים בפן הסביבתי – מוסרי, בזמינות ובמחיר של יהלומי מעבדה. עלותם של יהלומי מעבדה היא נמוכה באופן משמעותי מיהלומים שנכרו מן הטבע.
הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע ליצירת יהלומים טבעיים וזהו תהליך טבעי שאורך זמן רב מאוד בעוד שיהלומי מעבדה ניתנים לייצור עצמי בתנאים מבוקרים ובקצב מהיר יחסית.

 

הערה: תפיסה שגויה נפוצה היא שיהלומי מעבדה הם יהלומים מזויפים. זאת טעות! כאשר מדברים על יהלומים הנחשבים כזיוף, הכוונה היא רק לתחליפי יהלום כמו זירקוניה. אולם יהלומים שמגיעים ממעבדות הם יהלום לכל דבר ועניין, והם 100% אמיתיים. ההבדלים היחידים הם במחיר ובסביבה בה נוצרים היהלומים. יהלומי מעבדה מיוצרים בסביבה מבוקרת ומנוטרים על ידי מומחי יהלומים. התוצר הסופי הוא יהלום שיש לו את אותן תכונות פיזיקליות, כימיות ואופטיות של יהלום טבעי, בעלות משתלמת יותר.

 

מה משמעות המושג קראט בהקשר של יהלומים?

 

קראט (Carat) הינו יחידת המידה לפי נמדד משקלם של אבני חן ויהלומים. הקראט הוא אחד הפרמטרים החשובים מבין ארבעת המאפיינים אשר קובעים את עלותו של יהלום.  מאפייני היהלום ידועים בשפה מקצועית גם בתור “ארבעת ה – C” של קניית יהלומים:

 

  1. Color – צבע
  2. Carat – משקל
  3. Clarity – ניקיון
  4. Cut – חיתוך

קראט הינו התקן המוכר ברחבי העולם למדידת משקלו של יהלום (שלא להתבלבל עם קראט, מדד לטוהר הזהב). בעיני הרבה כלות לעתיד, משקל היהלום בקראט הוא ההיבט החשוב ביותר בבחירת טבעת האירוסין, שכן יש לגודל היהלום ומשקלו השפעה ניכרת מאוד על מראה טבעת האירוסין הנבחרת. לכן את המושג קראט אתם עומדים לשמוע עוד הרבה במסגרת תהליך בחירת טבעת האירוסין עבור בת הזוג שלכם. כדי להקל עליכם בבחירת טבעת האירוסין המושלמת עם היהלום המושלם בגודל המושלם, חשוב שתבינו כמה קראט של יהלום שוקל ואיך הוא מתומחר.

 

כיצד משפיע משקל קראט של יהלום על מחירו?


כאמור, ערכו של יהלום נמדד בהתאם לכמה קריטריונים מרכזיים, וזה שבדרך כלל נתפס על ידי אנשים בתור המשמעותי מביניהם בבחירת טבעת אירוסין, הינו משקל היהלום – או בשפה מקצועית: קראט. כלל האצבע הוא שככל שיהלום הוא גדול יותר (קראט גבוה יותר), גם מחירו יהיה רב יותר לעומת יהלומים ברמת איכות זהה ובמשקל נמוך יותר. למרות האמור לעיל, כדאי לזכור כי הקראט הוא לא הפרמטר היחיד שמגדיר את איכותו או ערכו של יהלום מעבדה, אלא גם מאפיינים נוספים כמו צבע היהלום, הניקיון / הצלילות שלו והחיתוך – ממש כמו עם יהלומים טבעיים. 

 

מה המשקל הממוצע של יהלום מעבדה בקראט?

 

בדומה ליהלומים טבעיים, יהלומי מעבדה מגיעים בכל הצורות, הגדלים והמשקלים (קראט).
כל משקל של יהלום שניתן למצוא ולכרות מן הטבע, ניתן להשיג גם בתצורה של יהלומי מעבדה.

משקלו של 1 קראט הינו חמישית גרם, או לחילופין – 200 מיליגרם (שהם שווי ערך ל – 2 גרם). מדידת כמות הקראט ביהלומי מעבדה מתבצעת באופן זהה למדידת קראט ביהלומים טבעיים: על ידי חלוקה של כל יחידת קראט ל 100 נקודות, כאשר כל נקודת קראט שוקלת 2 מיליגרם. ככל הערך המספרי של הקראט גבוה יותר, כך מדובר ביהלום גדול יותר ויקר יותר. היינו, יהלום מעבדה במשקל של 2 קראט יעלה יותר מיהלום מעבדה במשקל 1 קראט. בדומה ליהלומים מכרייה טבעית, משקל יהלום המעבדה המקובל לטבעת אירוסין עומד לרוב על חצי קראט עד קראט אחד, כאשר הסטנדרט משתנה בין תרבויות שונות ומקומות שונים בעולם. משקל הקראט המקובל לטבעות אירוסין בארה”ב, למשל, עומד על 0.9 קראט בעוד שבישראל, יהלום על טבעת אירוסין (בין אם מדובר ביהלום מעשה ידי אדם או יהלום רגיל) – הוא בין 0.5 קראט ל – 0.75 קראט.

 

האם יש משמעות לכמות הקראט בקניית טבעת אירוסין בשיבוץ יהלום מעבדה?

 

התשובה לשאלה זו תלויה במספר גורמים. קרט היא כאמור יחידת המידה שמגדירה את המשקל של היהלום בטבעת האירוסין, בין אם מדובר ביהלום טבעי או יהלום מעבדה. אולם אף שיהלום מעבדה במשקל קראט גבוה יותר יכול להצביע על כך שמדובר ביהלום גדול יותר, עם נוכחות בולטת יותר – זה לא תמיד המקרה. למעשה, הרבה תלוי באופן החיתוך (Cut) של היהלום בטבעת האירוסין. במקרים רבים, יהלום עם קראט נמוך, יכול למעשה להיראות גדול יותר מאשר יהלום עם קראט גבוה יותר, כתלות בצורת החיתוך של האבן. דבר נוסף שיכול להשפיע על כך שהיהלום יראה גדול או קטן יותר למתבונן, הוא סגנון טבעת האירוסין בה היהלום משובץ. למשל, טבעת אירוסין סוליטר היא טבעת שמשובץ בה יהלום מרכזי יחיד, ולרוב לא יהיו עליה יהלומים נוספים שמקשטים את האבן המרכזית. לפיכך, היהלום בטבעת סוליטייר, לרוב יראה גדול יותר, מאשר יהלום ששובץ בטבעות אירוסין בסגנונות אחרים – ללא קשר למשקל הקראט שלו.

 

כלל האצבע לבחירת קראט היהלום שיונח לה על האצבע

 

המחיר שתשלמו עבור יהלום בטבעת האירוסין שתבחרו ישתנה כמעט בוודאות, כתלות במקום בו תרכשו את טבעת היהלום, כמו גם בבחירה לרכוש טבעת בעיצוב סטנדרטי, לעומת טבעת אירוסין בהתאמה אישית. ככל הנראה, יהיה הבדל במחיר גם בין טבעות אירוסין שנרכשו בחנות תכשיטים פיזית לעומת חנות תכשיטים מקוונת. עיצוב / סגנון טבעת האירוסין שתבחרו, סוג המתכת שממנה עשויה טבעת האירוסין, הגימור, ליטוש היהלום, צורת היהלום – כל הדברים האלה ישפיעו על המחיר שתשלמו עבור טבעת היהלום שלכם בנוסף למשקל הקראט של היהלום עצמו.
בשורה התחתונה, מאחר והתקציב של רובנו אינו אינסופי, כשבוחרים יהלום לטבעת אירוסין,
צריך למצוא את האיזון בין משקל היהלום לאיכויות האחרות שלו, כך שהמשקל לא יבוא על חשבון הצלילות, הברק והנצנוץ של היהלום.

 

יהלומי מעבדה – תמורה בולטת יותר למחיר

 

היתרון הבולט בבחירה ביהלומי מעבדה עבור טבעות אירוסין, נעוץ בכך שמאחר ומדובר ביהלומים שמיוצרים בתנאים מבוקרים, היכולת של היצרן לשלוט על הפרמטרים שמגדירים את איכותו של היהלום, כמו ניקיון והיעדר פגמים, היא גבוהה מאוד. קחו את העובדה הזו לצד עלות הייצור הנמוכה של יהלומי מעבדה בהשוואה למחיר הכרייה של יהלומים ממעבה האדמה, ותקבלו יהלום בעלות אטרקטיבית ואיכות שהיא מרשימה מאוד מלכתחילה (גם בטווחי המחירים הסבירים יחסית) –
מה שמאפשר לכם לשדרג את טבעת האירוסין ליהלום במשקל קראט גבוה יותר מבלי להתפשר על שאר האיכויות שלו.

טבעות יהלומים