תהליך ייצור יהלומי מעבדה מ-א’ ועד ת’

בשורה גדולה וחשובה מתהווה בעולם היהלומים בשנים האחרונות והיא ייצור יהלומי מעבדה בתנאים מבוקרים ומנוטרים. לא עוד לחצוב במשאבים טבעיים, לא עוד דאגה משטחי הכרייה מסביב לעולם שהולכים ומתמעטים ולא עוד תהליך ארוך ויקר שגובה מחיר יקר של עבדות וחיי אדם בחלק מהמקומות (ביבשת אפריקה בעיקר). מאז שהחלו המחקר והפיתוח של יהלומים מלאכותיים שמיוצרים במעבדות כבר חלו גם פיתוחים והתקדמויות טכנולוגיות בתחום ויש כיום אפילו כמה שיטות של ייצור יהלומי מעבדה. מיד נראה שהשיטות שונות אבל גם דומות ובאופן עקרוני תנאי הייצור במעבדה מדמים את תנאי השטח של חומרי הגלם במעמקי האדמה בעת החציבה. אז איך באמת מתנהל תהליך ייצור יהלומי מעבדה?

ייצור יהלומי מעבדה

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

 

תנאי התחלה לייצור יהלומי מעבדה – לחץ וטמפרטורה גבוהים מאד

באתרי המחצבות בכל רחבי העולם מתפתחים ונוצרים היהלומים בתנאים של טמפרטורה ולחץ גבוהים מאד. בתנאי מעבדה מבוקרים אפשר בהחלט להגיע לתנאים אלה ולשמור עליהם יציבים. יתרה מכך – אפשר לנטר את המצב של המעבדה כך שהייצור של היהלום יהיה אפילו מהיר וקצר יותר מאשר בטבע. כבר בכך מושג יתרון גדול מאד שמקצר באופן משמעותי את משך זמן הייצור של היהלומים. מכיוון שלתנאי שטח של לחץ וטמפרטורה גבוהים יש השלכות וחשוב לשמור עליהם על מנת שלא תהיינה השפעות שליליות – חשוב מאד שהמעבדה תהיה מקצועית ומצוידת כך שרק יהלומים יופקו בה ולא שום תוצר אחר בנוסף או כתוצר לוואי.

  • שרשרת יהלומים 'סוניה' זהב צהוב
    שרשראות יהלום זהב לבן

    שרשרת יהלום “ג’ניפר” 1 קראט

    7,990 למידע נוסף
  • עגילי יהלום מעבדה זהב צהוב
  • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב לבן

2 שיטות לייצור יהלומי מעבדה

בדומה ליהלומים טבעיים – גם יהלומי המעבדה מקבלים תעודה גמולוגית שמפורטים בה המאפיינים של היהלום. כיום ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומי מעבדה אך התוצאות של שתי שיטות אלה זהות ולכן לא יהיה אזכור בתעודה הגמולוגית באיזו מן השיטות יוצר כל יהלום ויהלום. יחד עם זאת – יצוין באופן מפורט האם מדובר ביהלום טבעי או ביהלום שיוצר במעבדה. למרות שהתכונות של היהלומים דומות מאד כיום, עדיין עבור מטרות או ייעודים מסוימים יש חשיבות לדעת האם מדובר ביהלום טבעי או סינטטי ומכן החשיבות של ציון מפורש של דרך ההפקה.

 

ייצור יהלומי מעבדה בשיטת CVD

CVD–Chemical Vapor Deposition – שיטה המבוססת על אידוי תערובת גזים שיש בהם אטומי פחמן. לשיטה זו יש יתרון חזק ובולט והוא האפשרות לייצר יהלומים גדולים יחסית. פיתוח זה מתאפשר בזכות משטחי העבודה הגדולים שעושים בהם שימוש במעבדות הגזים, כאלה שאי אפשר להשתמש בהם בשיטות אחרות של ייצור יהלומים סינטטיים. חלק מפעולות הלוואי של אידוי גזים פחממניים הוא פליטה של אדים רעילים ובאחריות עובדי המעבדה לוודא שהמדדים תקינים ואין חריגה של כמות האדים הנפלטת. מכאן – שעל עובד המעבדה מוטלת האחריות לשלוט בכמות האדים ומכיוון שהשליטה אפשרית – רואים אנשי המדע יתרון לשיטה זו, שכן היא לבטח עדיפה על מצב שבו כמות הרעלים הנפלטת היא בלתי נשלטת. באופן כללי אפשר לומר שהטמפרטורה הנדרשת בשיטה זו נעה סביב 800 מעלות צלזיוס ומשך הזמן הנדרש לייצור יהלום קטן עומד על כמה שבועות.

 

שיטת ייצור HPHT

HPHT –High Pressure High Temperature – גושים המכילים מתכות ופחמן מונחים על משטחי העבודה והתנאים שמסביב הופכים להיות דומים ככל האפשר לתנאים השוררים בבטן האדמה, באזור המחצבות – טמפרטורה גבוהה (כ- 1500 מעלות צלזיוס) ולחץ גבוה בהתאם. החום החזק גורם להתכת המתכת ולפירוק חתיכות הפחמן המלוכלכות. לאחר שתי פעולות אלה – נותרות פיסות פחמן טהורות ונקיות אשר מהן מופקים היהלומים המרהיבים. חשוב לדעת ששיטה זו כבר קיימת מעל 30 שנה והיא פותחה מלכתחילה לשימוש לייצור יהלומים תעשייתיים. במקביל גברו הקולות שדרשו ייצור יהלומים מהיר וזול יותר עבור עולם התכשיטים ואכן בשנים האחרונות ישנו שימוש נפוץ הרבה יותר בשיטה זו גם לייצור יהלומים עבור שיבוץ בתכשיטים שונים כגון: צמידי טניס, עגילי יהלום, שרשראות יהלומים וטבעות יהלום. בדומה לשיטת ה- CVD – גם כאן אורך הזמן לייצור יהלום עומד על כמה שבועות.

 

מה קורה אחרי הייצור הראשוני?

ברגע שהיהלום הגולמי מוכן – זה הזמן לעזוב את המעבדה שיש בה גזים או לחץ וטמפרטורה גבוהים ולעבור אל עמדת העבודה שבה מבוצעים החיתוך והליטוש. אותן שיטות עבודה ואותם קריטריונים לוקחים חלק גם כאשר מדובר ביהלומי המעבדה, ממש כאילו אלה יהלומים שהופקו בלב האדמה. העבודה מדויקת, יש בה מלאכת מחשבת של ממש והפרמטרים זהים לאלה של היהלומים הטבעיים –צבע, שקיפות, דרגת ניקיון היהלום, צורה ודרגת החזר האור. הפאות צריכות להיות מושלמות, הצורה תישמר והעבודה עצמה תתבצע בדיוק כפי שהיא מתבצעת עבור היהלומים הטבעיים. התוצאה – יהלום פשוט מושלם. בעין בלתי מקצועית אי אפשר יהיה להבדיל בין יהלום שיוצר במעבדה לבין יהלום שיוצר בבטן האדמה אבל ההבדלים ביניהם תהומיים – ייצור של מספר שבועות אל מול כמה חודשים או שנים, עלויות מצומצמות לעומת עלויות עצומות וכמובן הפן המוסרי שאי אפשר להתעלם ממנו –יהלומי מעבדה שיוצרו בדרכי שלום וללא ניצול, אל מול יהלומי מלחמות שדם רב נשפך בכל אחד משלבי הייצור והמכירה שלו.

 

איך בוחרים צורות ליטוש וחיתוך יהלומי מעבדה?

כאמור, את היהלום בוחרים על פי קטגוריות אישיות שמבוססות על ההעדפות האישיות או על פי השימוש העתידי של היהלום. ישנן צורות שיש להן חשיבות בבחירות כאלה ואחרות ולכן הבחירה צריכה להתבסס על כל הפרמטרים שקשורים בשימוש של היהלום. גם את יהלומי המעבדה אפשר לייצר וללטש באופן הדרכים ותחת אותם פרמטרים על מנת להגיע לכדי שלמות הן במראה והן בצורה.

כיום, כאשר יהלומי המעבדה מתקבלים באיכות גבוהה ובדרגה גבוהה של שקיפות וניקיון היהלום הם דומים מאד לאלה הטבעיים אך תהליך הייצור שלהם קצר בהרבה.

אין ספק שעם התפתחות התחום ייתכן וגם יתפתחו שיטות נוספות של חיתוכים וליטושים שיביאו עימן צורות יהלומים שלא מוכרות כיום. מתי זה יקרה? ימים יגידו. כבר עכשיו אין ספק שיהלומי המעבדה מביאים איתם הרבה מאד בשורות חדשות ומבטיחות לעולם התכשיטים והיהלומים והדרך רק בתחילתה. המחקרים מתקדמים וממשיכים ויש הרבה מאד למה לצפות עם חלוף הזמן.

 

הביקוש עולה וההיצע ביחד איתו!

במקומות רבים בכל רחבי העולם כבר הוקמו מעבדות שהמהות שלהן היא ייצור יהלומים באופן מלאכותי. מה שבעבר לא נאמר או נכתב כיום ידוע מעל לכל ספק – ליהלומי המעבדה יש הרבה יותר יתרונות אל מול אלה הנחצבים ממעמקי האדמה והרבה שקט ושלווה יכולים להגיע לעולם בזכותם. היהלומים יכולים להימכר לכל דורש או לקחת חלק בתחום של שיבוץ בתכשיטים. תחום התכשיטים לא דורש שום התאמה או שינוי על מנת שיהלומי המעבדה ייקחו בו חלק ובעצם – עולם כמנהגו נוהג ואין בכך כל רע. המחירים של היהלומים יהיו נמוכים יותר ולא יהיה שווה לריב עליהם, לשדוד אותם או חלילה להרוג עבורם. עם הזמן – אין ספק שהשיטות יכולות להתפתח ולהתקדם אפילו יותר – מה שיהפוך את היהלומים לאיכותיים הרבה יותר ואולי גם זולים יותר. עם כל כך הרבה יתרונות – אין ספק שכדאי מאד להשקיע בפיתוח וקדמה של עולם היהלומים המלאכותיים.

החשיבות המדעית של יהלומי המעבדה

אין ספק שהתעשייה מצליחה להתגבר על לא מעט מכשולים. יחד עם זאת – ייצור יהלומי מעבדה מביא עימו בשורה גדולה מאד ויותר מכך – את ההבנה שאם מצליחים לייצר באופן מלאכותי יהלומים איכותיים, יפים וכאלה שהנתונים שלהם דומים לאלה של הטבעיים – הרי שהשמיים הם הגבול ואפשר להשתמש במדע לכל צורך נוסף. המדע יכול לעשות הכל אם רק משקיעים את המחשבה על ידי מיטב המוחות ונקודת המוצא היא טובה, חיובית וכזאת שמחפשת פריצת דרך מדעים, אנושית, מוסרית ואפילו מדינית. או אז יגיעו הרעיונות הטובים ביותר אשר בזכותם אפשר יהיה לשים קץ לדברים שליליים שקורים בכל רחבי העולם. המרדף אחר היהלום המושלם מביא איתו לעיתים לא מעט בשורות שליליות וכעת אפשר יהיה להפסיק את המלחמות ולהפוך את כל הקונוטציות של היהלומים לחיוביות בלבד, והכל בזכות המדע והשימוש בשיטות מתקדמות ופורצות דרך.

המוצר זהה לחלוטין, ההבדל היחידי הוא טכני בלבד – אחד נוצר במעמקי האדמה והשני גדל בתנאי מעבדה.

תנאי למכירת היהלום תלוי בהיצע והביקוש בשוק, ולכן המחיר משתנה. סביר להניח שאותו יחס כמו כל מוצר חדש אחר שקונים.

חד משמעית לא. ללא רק שאשתך לא תבחין בהבדל, גם יהלומן לא יבחין בהבדל.

כמובן! זה יהלום אמיתי לכל דבר ועניין, עם אותן תכונות ולכן ינצנץ לעד.