תהליך ייצור יהלומי מעבדה מ-א' ועד ת'

בשורה גדולה וחשובה מתהווה בעולם היהלומים בשנים האחרונות והיא ייצור יהלומי מעבדה בתנאים מבוקרים ומנוטרים. לא עוד לחצוב במשאבים טבעיים, לא עוד דאגה משטחי הכרייה מסביב לעולם שהולכים ומתמעטים ולא עוד תהליך ארוך ויקר שגובה מחיר יקר של עבדות וחיי אדם בחלק מהמקומות (ביבשת אפריקה בעיקר). מאז שהחלו המחקר והפיתוח של יהלומים מלאכותיים שמיוצרים במעבדות כבר חלו גם פיתוחים והתקדמויות טכנולוגיות בתחום ויש כיום אפילו כמה שיטות של ייצור יהלומי מעבדה. מיד נראה שהשיטות שונות אבל גם דומות ובאופן עקרוני תנאי הייצור במעבדה מדמים את תנאי השטח של חומרי הגלם במעמקי האדמה בעת החציבה. אז איך באמת מתנהל תהליך ייצור יהלומי מעבדה?

ייצור יהלומי מעבדה

 

תנאי התחלה לייצור יהלומי מעבדה – לחץ וטמפרטורה גבוהים מאד

באתרי המחצבות בכל רחבי העולם מתפתחים ונוצרים היהלומים בתנאים של טמפרטורה ולחץ גבוהים מאד. בתנאי מעבדה מבוקרים אפשר בהחלט להגיע לתנאים אלה ולשמור עליהם יציבים. יתרה מכך – אפשר לנטר את המצב של המעבדה כך שהייצור של היהלום יהיה אפילו מהיר וקצר יותר מאשר בטבע. כבר בכך מושג יתרון גדול מאד שמקצר באופן משמעותי את משך זמן הייצור של היהלומים. מכיוון שלתנאי שטח של לחץ וטמפרטורה גבוהים יש השלכות וחשוב לשמור עליהם על מנת שלא תהיינה השפעות שליליות – חשוב מאד שהמעבדה תהיה מקצועית ומצוידת כך שרק יהלומים יופקו בה ולא שום תוצר אחר בנוסף או כתוצר לוואי.

 

2 שיטות לייצור יהלומי מעבדה

בדומה ליהלומים טבעיים – גם יהלומי המעבדה מקבלים תעודה גמולוגית שמפורטים בה המאפיינים של היהלום. כיום ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומי מעבדה אך התוצאות של שתי שיטות אלה זהות ולכן לא יהיה אזכור בתעודה הגמולוגית באיזו מן השיטות יוצר כל יהלום ויהלום. יחד עם זאת – יצוין באופן מפורט האם מדובר ביהלום טבעי או ביהלום שיוצר במעבדה. למרות שהתכונות של היהלומים דומות מאד כיום, עדיין עבור מטרות או ייעודים מסוימים יש חשיבות לדעת האם מדובר ביהלום טבעי או סינטטי ומכן החשיבות של ציון מפורש של דרך ההפקה.

 

ייצור יהלומי מעבדה בשיטת CVD

CVD–Chemical Vapor Deposition – שיטה המבוססת על אידוי תערובת גזים שיש בהם אטומי פחמן. לשיטה זו יש יתרון חזק ובולט והוא האפשרות לייצר יהלומים גדולים יחסית. פיתוח זה מתאפשר בזכות משטחי העבודה הגדולים שעושים בהם שימוש במעבדות הגזים, כאלה שאי אפשר להשתמש בהם בשיטות אחרות של ייצור יהלומים סינטטיים. חלק מפעולות הלוואי של אידוי גזים פחממניים הוא פליטה של אדים רעילים ובאחריות עובדי המעבדה לוודא שהמדדים תקינים ואין חריגה של כמות האדים הנפלטת. מכאן – שעל עובד המעבדה מוטלת האחריות לשלוט בכמות האדים ומכיוון שהשליטה אפשרית – רואים אנשי המדע יתרון לשיטה זו, שכן היא לבטח עדיפה על מצב שבו כמות הרעלים הנפלטת היא בלתי נשלטת. באופן כללי אפשר לומר שהטמפרטורה הנדרשת בשיטה זו נעה סביב 800 מעלות צלזיוס ומשך הזמן הנדרש לייצור יהלום קטן עומד על כמה שבועות.

 

שיטת ייצור HPHT

HPHT –High Pressure High Temperature – גושים המכילים מתכות ופחמן מונחים על משטחי העבודה והתנאים שמסביב הופכים להיות דומים ככל האפשר לתנאים השוררים בבטן האדמה, באזור המחצבות – טמפרטורה גבוהה (כ- 1500 מעלות צלזיוס) ולחץ גבוה בהתאם. החום החזק גורם להתכת המתכת ולפירוק חתיכות הפחמן המלוכלכות. לאחר שתי פעולות אלה – נותרות פיסות פחמן טהורות ונקיות אשר מהן מופקים היהלומים המרהיבים. חשוב לדעת ששיטה זו כבר קיימת מעל 30 שנה והיא פותחה מלכתחילה לשימוש לייצור יהלומים תעשייתיים. במקביל גברו הקולות שדרשו ייצור יהלומים מהיר וזול יותר עבור עולם התכשיטים ואכן בשנים האחרונות ישנו שימוש נפוץ הרבה יותר בשיטה זו גם לייצור יהלומים עבור שיבוץ בתכשיטים שונים כגון: צמידי טניס, עגילי יהלום, שרשראות יהלומים וטבעות יהלום. בדומה לשיטת ה- CVD – גם כאן אורך הזמן לייצור יהלום עומד על כמה שבועות.

 

מה קורה אחרי הייצור הראשוני?

ברגע שהיהלום הגולמי מוכן – זה הזמן לעזוב את המעבדה שיש בה גזים או לחץ וטמפרטורה גבוהים ולעבור אל עמדת העבודה שבה מבוצעים החיתוך והליטוש. אותן שיטות עבודה ואותם קריטריונים לוקחים חלק גם כאשר מדובר ביהלומי המעבדה, ממש כאילו אלה יהלומים שהופקו בלב האדמה. העבודה מדויקת, יש בה מלאכת מחשבת של ממש והפרמטרים זהים לאלה של היהלומים הטבעיים –צבע, שקיפות, דרגת ניקיון היהלום, צורה ודרגת החזר האור. הפאות צריכות להיות מושלמות, הצורה תישמר והעבודה עצמה תתבצע בדיוק כפי שהיא מתבצעת עבור היהלומים הטבעיים. התוצאה – יהלום פשוט מושלם. בעין בלתי מקצועית אי אפשר יהיה להבדיל בין יהלום שיוצר במעבדה לבין יהלום שיוצר בבטן האדמה אבל ההבדלים ביניהם תהומיים – ייצור של מספר שבועות אל מול כמה חודשים או שנים, עלויות מצומצמות לעומת עלויות עצומות וכמובן הפן המוסרי שאי אפשר להתעלם ממנו –יהלומי מעבדה שיוצרו בדרכי שלום וללא ניצול, אל מול יהלומי מלחמות שדם רב נשפך בכל אחד משלבי הייצור והמכירה שלו.

 

הביקוש עולה וההיצע ביחד איתו!

במקומות רבים בכל רחבי העולם כבר הוקמו מעבדות שהמהות שלהן היא ייצור יהלומים באופן מלאכותי. מה שבעבר לא נאמר או נכתב כיום ידוע מעל לכל ספק – ליהלומי המעבדה יש הרבה יותר יתרונות אל מול אלה הנחצבים ממעמקי האדמה והרבה שקט ושלווה יכולים להגיע לעולם בזכותם. היהלומים יכולים להימכר לכל דורש או לקחת חלק בתחום של שיבוץ בתכשיטים. תחום התכשיטים לא דורש שום התאמה או שינוי על מנת שיהלומי המעבדה ייקחו בו חלק ובעצם – עולם כמנהגו נוהג ואין בכך כל רע. המחירים של היהלומים יהיו נמוכים יותר ולא יהיה שווה לריב עליהם, לשדוד אותם או חלילה להרוג עבורם. עם הזמן – אין ספק שהשיטות יכולות להתפתח ולהתקדם אפילו יותר – מה שיהפוך את היהלומים לאיכותיים הרבה יותר ואולי גם זולים יותר. עם כל כך הרבה יתרונות – אין ספק שכדאי מאד להשקיע בפיתוח וקדמה של עולם היהלומים המלאכותיים.

 

החשיבות המדעית של יהלומי המעבדה

אין ספק שהתעשייה מצליחה להתגבר על לא מעט מכשולים. יחד עם זאת – ייצור יהלומי מעבדה מביא עימו בשורה גדולה מאד ויותר מכך – את ההבנה שאם מצליחים לייצר באופן מלאכותי יהלומים איכותיים, יפים וכאלה שהנתונים שלהם דומים לאלה של הטבעיים – הרי שהשמיים הם הגבול ואפשר להשתמש במדע לכל צורך נוסף. המדע יכול לעשות הכל אם רק משקיעים את המחשבה על ידי מיטב המוחות ונקודת המוצא היא טובה, חיובית וכזאת שמחפשת פריצת דרך מדעים, אנושית, מוסרית ואפילו מדינית. או אז יגיעו הרעיונות הטובים ביותר אשר בזכותם אפשר יהיה לשים קץ לדברים שליליים שקורים בכל רחבי העולם. המרדף אחר היהלום המושלם מביא איתו לעיתים לא מעט בשורות שליליות וכעת אפשר יהיה להפסיק את המלחמות ולהפוך את כל הקונוטציות של היהלומים לחיוביות בלבד, והכל בזכות המדע והשימוש בשיטות מתקדמות ופורצות דרך.

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

טבעת אירוסין בכספת

האם טבעת אירוסין באמת תהיה בטוחה בתוך כספת?

טבעת אירוסין היא התכשיט היחיד שקשור בחתונה שיכול להיות משובץ ביהלום או באבן חן. במידה והזוג מתחתן על פי כללי ההלכה היהודית הרי שהטבעת שאיתה מקדשים את הכלה מתחת לחופה לא יכולה להיות משובצת ביהלום או מעוטרת בחריטה ולכן אם חשוב שבכל זאת יהלום נוצץ

קניית זהב ותכשיטים

קניית זהב ותכשיטים – המדריך המלא

התחום של קניית זהב ותכשיטים הוא תחום מרתק שדורש ידע וניסיון. יש הרבה מאד מה לדעת ואיך להבין את המונחים המקצועיים, זאת על מנת להשכיל ולדעת בדיוק מה הכי כדאי לקנות ואיזו עסקה נחשבת לשווה ומשתלמת.     גם לזהב וגם לתכשיטים שעשויים ממתכות יקרות

תכשיט יוקרתי ולא יקר

תכשיט יוקרתי לאישה ולא יקר

לתכשיטים רגילים או יוקרתיים יש מראה של תכשיטים יקרים ואנשים רבים נמנעים מקניית תכשיטים חדשים בשל סיבה זו אך האם קיים דבר כזה תכשיט יוקרתי לאישה ולא יקר?     התרגלנו לעובדה שתכשיט יוקרתי לאישה הוא תכשיט יקר שצריך להעמיד לטובת הרכישה שלו סכום כסף

קראט יהלומי מעבדה

קראט יהלומי מעבדה

קראט יהלומי מעבדה – מה זה אומר ואין להתייחס לזה? מודעות גבוהה מאד עולה בשנים האחרונות כלפי התחום החדש יחסית של ייצור יהלומי מעבדה. בניגוד לאחיהם הנחצבים מבטן האדמה – אלה המיוצרים במעבדה נחשבים להומניים ומוסריים הרבה יותר, שכן תהליך הייצור שלהם לא מערב שום

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט – כל היתרונות! לא הרבה אנשים מכירים עדיין את התחום של הזמנת יהלומי מעבדה ובהחלט הגיע הזמן להיחשף לעולם הזה. מדובר ביהלומים טובים, איכותיים, מרהיבים ביופיים והכי חשוב –הם מיוצרים במעבדה באופן סינטטי ומלאכותי.     למה זה כל כך חשוב?

איך מנקים יהלום

איך מנקים יהלום

איך מנקים יהלום: היהלומים שאנו מכירים ומדמיינים הם אבני חן שקופות, מרהיבות ובעלות החזר אור שאפשר להתמכר לצבעים שלו. אחת התכונות החשובות ביותר של היהלום היא השקיפות שלו והיהלומים נמדדים ומדורגים על פי דרגת השקיפות שלהם. מכאן, שאם היהלום לא נקי מאד – המראה שלו

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים