בשל המצב והמלחמה החלטנו להוריד עשרות אחוזים על כל היהלומים באתר

יהלומי CVD

יהלומי CVD – כל מה שחשוב לדעת

משאבים רבים ויקרי ערך חבויים במעמקי האדמה. מחומרי גלם לייצור ובנייה כמו מתכות ומינרלים ועד לאבנים טובות, מאז ומתמיד הסתמכו בני אדם על המחצבים הטבעיים למגוון רחב של שימושים. עם זאת, אין ספק שמבין כולם, יש חומר אחד שתמיד מצליח לרגש, לעורר השראה ושכולו אומר יוקרה. היהלום הוא במובנים רבים כבר הפך למילה נרדפת למותרות. הוא מככב בתכשיטים המובחרים ביותר וכמובן – בטבעות האירוסין.

על אף שליהלומים טבעיים יש קסם משלהם, כיום יותר מתמיד בוחרים רבים לרכוש יהלומי מעבדה. אם בעבר נדרשו משאבים רבים כדי לייצר יהלומים סינתטיים, כיום יותר מתמיד קל, זול ומהיר לייצר יהלומי CVD שאינם נופלים באיכותם וזהים מולקולרית לחלוטין ליהלום טבעי. כאן, נסביר כיצד יהלומים מיוצרים בתנאי מעבדה בשיטת CVD ואת כל היתרונות שנוכל להפיק מהם.

מהם יהלומי CVD?

יהלומי CVD הם יהלומים מעשה ידי אדם, הזהים לחלוטין ברמה המבנית והחומרים ליהלומים טבעיים. למעשה, אין כל דרך להבחין בין יהלום שיוצר ב-CVD ובין יהלום טבעי ללא ציוד מקצועי ומומחיות גבוהה בגמולוגיה. CVD הוא ראשי תיבות של Chemical Vapor Deposition (שיקוע אדים כימיים). זוהי השיטה הנפוצה ביותר כיום לגידול יהלומי מעבדה לצד שיטות נוספות כמו HPHT ו-PVD. כאן, נתמקד בעיקר בתהליך ייצור יהלום CVD.

הפופולריות של יהלומי ה-CVD גוברת יותר ויותר ככל שהזמן חולף. גם בקרב טבעות אירוסין ותכשיטים, המחיר המפתה והתובנה כי מדובר במוצר איכותי לא פחות, משפיעים באופן ניכר על דפוסי הצריכה. כיום יהלומי CVD נחשבים לפתרון האיכותי ביותר לרכישת יהלום מעבדה ומאפשר לקבל במחיר זול בהרבה יהלום באיכות מעולה ועם מפרט גבוה במיוחד. בדיוק כמו יהלומים טבעיים, גם יהלום CVD עומד בדרישות הגמולוגיות וזכאי לתעודת IGI המעידה על איכותו.

כיצד מייצרים יהלומי CVD?

לא משנה באיזה גודל ובאיזו רמת ניקיון יגיע היהלום המיוצר במעבדה – כל תהליך ייצור מתחיל בחלקיק זעיר. מדובר בתהליך מפוקח באמצעים מדעיים מתקדמים אשר השתכלל באופן דרמטי בעשורים האחרונים. ראשית, נלקחת פרוסה דקיקה של יהלום בעובי של כ-300 מיקרון. פרוסה זו מכונה ‘זרע יהלום’. היא נבחרת בקפידה ומנוקה ביסודיות על מנת להעניק ליהלום העתידי את התנאים ההתחלתיים הטובים ביותר ולמנוע כמה שיותר תכלילים ופגמים. לאחר מכן, מונח זרע היהלום בתא אטום אשר מחומם לטמפרטורה של כ-800 מעלות צלזיוס. במקביל, מוצף התא בגז עשיר בפחמן. התא חייב להיות אטום לחלוטין כדי למנוע כניסתם של גזים אחרים שישבשו את תהליך הגדילה.

תחת החום האדיר, הגז העשיר בפחמן עובר תהליך יינון. כלומר, הקשרים המולקולריים שלו מתפרקים ומולקולות פחמן טהורות מתפרקות ממנו. לאט לאט, נבנות על זרע היהלום שכבות מיקרוסקופיות של פחמן שהופרדו מהגז בתהליך היינון. התגבשות זו נמשכת עד להפקת יהלום גולמי מלא.

לאחר סיום תהליך הפקת החומר, ממשיכים יהלומי CVD לעבור מסע דומה לזה של מקביליהם הטבעיים. היהלום ייחתך באופן מקצועי לצורה הנדרשת וילוטש בקפידה כדי לייצר ניצוץ וברק מיטביים. לאחר מכן, היהלום יסווג ויאושר על ידי מעבדות עצמאיות כמו GIA ו-IGI, לפני שייכנס לשוק וייסחר על ידי יהלומנים.

איך מעריכים יהלומי CVD?

מכיוון שיהלומים המיוצרים בתנאי מעבדה הם בעלי תכונות זהות לחלוטין ליהלום טבעי, גם תהליך ההערכה של יהלום ה-CVD יתנהל בדיוק באותו האופן. היהלומים מדורגים לפי סוג החיתוך, צבע, ניקיון ומשקל בקראט. על אף שמדובר ביהלומים מעשי ידי אדם, הם נתונים לאותם פגמים כמו יהלומים טבעיים ויכולים לקלוט גווני צבע ופגמים פנימיים בזמן שהם גדלים. נדיר להפליא למצוא יהלומי CVD ללא רבב, ממש כמו מקביליהם בטבע. עם זאת, יצרנים מובחרים לרוב יוכלו להעמיד לרשותך יהלומים ברמות ניקיון גבוהות ובאיכות מצוינת במחיר משתלם במיוחד.

יהלומים סינתטיים – טווח מחירים

מחירי היהלומים – סינתטיים וטבעיים כאחד, נקבעים מחדש מדי חודש בחודשו בהתאם למחירון רפפורט. יהלומי המעבדה מתומחרים באופן יחסי בהתאם למחירון זה. ישנם מספר גורמים המשפיעים על מחירו של כל יהלום לגופו.

•    צבע היהלום

•    רמת הניקיון

•    איכות הליטוש

יהלומים בעלי צבע אחיד ואיכותי, עם דרגות טוהר גבוהות שהינן נטולי פגמים או עם פגמים שכמעט ואינם   נראים בעין בלתי מזוינת, לרוב יתומחרו בסטנדרט הגבוה ביותר.

מחיר יהלום סינתטי לרוב יהווה כ-50% משוויו של מקבילו הטבעי באותן דרגות טוהר ואיכות. כך למשל, אם יהלום טבעי בחיתוך מרקיז בדרגת טוהר גבוהה במשקל 0.7 קראט יוערך בשווי 950$, יהלום CVD בעל אותם נתונים יעלה לנו כ-475$.

היכן ניתן לרכוש יהלומי מעבדה באיכות טובה?

יהלומנים מובילים בישראל מציעים כיום יהלומי מעבדה בדרגת ניקיון אופטימלית ובמחירים המהווים רק שבריר ממחירי יהלומים טבעיים. רוצה ללמוד עוד על אפשרויות רכישה וטווח המחירים עבור יהלום CVD? אנו מזמינים אותך לעיין בקטלוג טבעות אירוסין יהלומי מעבדה שלנו ולהכיר מקרוב את כל האפשרויות העומדות לרשותך. לכל שאלה על תהליך רכישת יהלומי CVD ולהזמנות, אנו זמינים עבורך כאן בכל עת.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן