יהלומי מעבדה חומים

יהלומי מעבדה חומים הם בדרך כלל לא המחשבה הראשונה שעולה כשחושבים על יהלום. כשמדברים על יהלומים ללא ספק המחשבה האינטואיטיבית היא על יהלומים שקופים, מבריקים וכאלה שמחזירים אור בשלל צבעי הקשת. יהלומים שאי אפשר להוריד מהם את העיניים, הם ממכרים, הם עשויים בשלמות ויש הרבה הערכה גם כלפי מי שייצר אותם. גם כשבוחנים מקרוב תכשיט שיש בו יהלום משובץ אי אפשר שלא לראות את השלמות שלו ואת השילוב הנפלא שלו עם התכשיט עצמו. יש לא מעט אנשים שחושבים שהיהלומים הטובים ביותר הם אלה השקופים. במציאות הדבר לא מדויק, שכן יכולים בהחלט להיות יהלומים בצבעים מגוונים של צבע שישמרו על איכות גבוהה מאד ועצם קיומו של הגוון לא יעיד על פגם או לקות בייצור שלהם. קיימים כמה סוגים של יהלומים צבעוניים והם נדירים ומיוחדים מאד.

 

יהלומי מעבדה חומים

 

מהם יהלומי מעבדה חומים ומדוע הם מיוחדים?

הדבר הראשון שצריך לדעת על הצבע החום של היהלומים הוא שאין מדובר בלכלוך או פגם. הצבע מתקבל לאחר חשיפה ממושכת של חומר הגלם לחנקן במהלך הייצור הארוך שלהם. כאשר היהלומים מתפתחים אט אט בבטן האדמה בתהליך ארוך שיכול לקחת גם כמה שנים – לאף אחד אין שליטה על חומרים נוספים שייתכן וייקחו חלק בתהליך ומכאן שמדובר בצבע שהיהלום מקבל באופן טבעי ממש מתחילת הייצור שלו. רוב היהלומים החומים שמקורם בטבע נחצבים באוסטרליה ובעולם הגמולוגיה יש להם סולם דירוגים משלהם. הם נחשבים לייחודיים ובעלי מראה מרתק, שכן הצבע החום לא פוגע בשקיפות העמוקה של היהלום והוא ייראה יפה, מיוחד וישמור על התכונה החשובה והממכרת – החזרת אור מכל הפאות שלו.

מכיוון שליהלומים החומים יש מקום של כבוד בעולם היהלומים מתבצע ניסיון מתמשך ליצור יהלומים כאלה גם במעבדות המדעיות. כיום כבר ידוע מעל לכל ספק שאפשר לייצר יהלומים במעבדות שזו הייעוד שלהן ויש אפילו יותר משיטה אחת לשם כך. מכאן שגם את היהלומים החומים ניתן לייצר במעבדה תוך כדי חשיפה של חומר הגלם לגז חנקן בתנאים מבוקרים ומנוטרים. דרכי הייצור של היהלומים במעבדה מאפשרות ייצור יהלום מושלם מא' ועד ת' בפרק זמן מהיר הרבה יותר מאשר זה המתקיים בטבע וגם מוזיל את העלויות לאין שיעור. בקרוב מאד כל אדם יוכל לרכוש יהלום בכל צבע שירצה, בין אם כיהלום ובין אם בתכשיט שיהלום לבחירתו יהיה משובץ בו.

הכבוד המחודש של יהלומי מעבדה חומים

בעבר נחשבו היהלומים החומים לאבני חן נחותות. הם נראו מלוכלכים, שידרו חוסר שלמות ואנשים העדיפו להתרחק מהם ולבחור ביהלומים אחרים. לאחר כמה עשורים המוניטין תוקנו וחלחלה ההבנה שהיהלומים החומים הם דווקא אלה שצריכים לזכות בכבוד לא קטן מצד הרוכשים. המחירים שלהם עלו אט אט וכל מי שעוסק בעולם היהלומים באופן מקצועי יודע כעת מה הערך האמיתי של היהלום החום. היתרון הגדול ביותר של הצבע החום שביהלום הוא ההתאמה הנהדרת שלו לשלל תכשיטים: כמו שרשרת יהלום, טבעות יהלומים, צמיד טניס ועגילי יהלום, שכן הזהב ניחן בעצמו בכמה גוונים מעניינים של חום וצהוב ומכאן שהשיבוץ של יהלומים חומים בתכשיטים הופך את התכשיט למרהיב ומושלם. דווקא כאן היהלומים השקופים וחסרי הצבע נמצאים הרבה פחות מתאימים. גם לעובדה זו יש תרומה גדולה מאד להערכה הרבה שיש ליהלומים החומים כיום.

הערכה זו נשמרת גם כאשר היהלומים מיוצרים בתנאי המעבדה. בזכות טכנולוגיות הייצור הקיימות כיום אפשר לשלוט בגוון הצבע החום שמוחדר ליהלום וכך לשלוט בצבע הסופי שלו. מכאן, שסולם הדירוגים נשמר ותקף גם עבור יהלומי המעבדה ויתרה מכך –  השימוש באותו מדרג מוכיח מעל לכל הספק שאכן היהלומים שמיוצרים במעבדה הם איכותיים, עמידים ויפים בדומה לאחיהם הטבעיים, אלה שנדרשת לוגיסטיקה רבה ועלויות גבוהות על מנת לחצוב אותם ולייצר אותם באופן מושלם. קיימים לא מעט גוונים של הצבע החום הצובע את היהלומים וכאשר היהלומים מיוצרים במעבדה ייתכן מאד ואפשר יהיה לשפר את המראה שלהם אפילו יותר.

 

חשיבות הגוון החום בכל סוגי היהלומים

לא רק הצבע עצמו נבחן ונותן את התרומה שלו לערך היהלום אלא ממש הגוון הספציפי. כאשר מדובר על התחום הרחב של היהלומים הצבעוניים קיים מדרג מיוחד שקובע את הגוון המסוים של כל יהלום ויהלום. באופן כללי ישנן שש דרגות אשר מתייחסות לעוצמת הצבע הן בתוך היהלום פנימה והן על פני השטח. במילים אחרות – המראה הכולל של היהלום נמדד על פי עוצמת הצבע. העוצמה הנמוכה ביותר היא Faint – כלומר צבע חלש מאד שקשה מאד אפילו להבחין בו והסקאלה נעה עד לדרגה הגבוהה ביותר של עוצמת הצבע ביהלום הצבעוני –Fancy Vivid– צבע חי, חזק, עוצמתי וכזה שנראה למרחוק. לא כל שש הדרגות אכן קיימות עבור כל צבע אבל כדאי להכיר אותן כאשר בוחנים יהלומים צבעוניים ובכלל זה גם את היהלומים החומים.

 

ייצור של יהלומי מעבדה חומים

החל מאמצע המאה הקודמת החלו אנשי מדע רבים לעסוק בניסיונות לייצר יהלומים בתנאי מעבדה על מנת לחסוך בעלויות ולהפוך את תהליך הייצור של היהלומים להומני הרבה יותר. עם הזמן השיטות אכן השתנו על מנת להתאים אותן לרמת המחקרים והמדע וכיום לא רק שאפשר לייצר את היהלומים במעבדה אפשר אפילו להשוות את האיכות והייחוד שלהם לאלה שעדיין מיוצרים מתחת לקליפת כדור הארץ.

כמו שהמדע מתפתח כל הזמן כך גם נושאים ספציפיים שלו וכמובן גם דרכי הייצור של היהלומים המלאכותיים. כיום ניתן לייצר יהלומי מעבדה חומים תוך כדי הקפדה על אותם עקרונות של צבע וגוון שמאפיינים את היהלומים הטבעיים. מי שאינו בקיא בעולם היהלומים לא יכול לדעת האם היהלום החום המונח לפניו הוא טבעי או כזה שיוצר במעבדה אלא יהיה לו צורך בכדי עבודה מקצועיים על מנת לקבוע זאת. מכנה משותף עצוב בין היהלומים החומים לבין כל סוגי היהלומים האחרים הוא שפיכות הדמים אשר מתלווה הרבה מאד פעמים לכל השלבים בחייו של היהלום – הייצור בתנאי עבדות וניצול בני אדם, המכירה תמורת סכומי עתק של כסף שיש בהם זילות בחיי אדם והמלחמות וההרג במדינות רבות.

כאשר יבינו בכל רחבי העולם שאפשר לייצר את היהלומים בדרכי נועם ושלום תוך שמירה על האיכות המתקבלת – אפשר יהיה סוף סוף לעצור את הסחר ביהלומי הדמים ולהשיב למדינות רבות (ביבשת אפריקה בעיקר) את השקט, השלווה והשלום. גם יהלומי מעבדה חומים לוקחים חלק, בעל כורחם, בהתנהלות בעייתית ועצובה זאת ולכן יש חשיבות מאד גבוהה בזירוז תהליכי המדע השונים ובהמשך הפיתוח של הייצור של היהלומים המלאכותיים. השקופים והצבעוניים כאחד.

 

יהלומים חומים ושקופים – החברים הטובים של חובבי התכשיטים

ייצור הומני של יהלומים בכלל ושל יהלומים חומים בפרט, תוך שמירה על איכות ועל גווני צבע מדויקים יביא לכדי פיתוח מעניין של עולם התכשיטנות. בעידן הפריצות הטכנולוגיות אי אפשר לוותר על התקדמויות שכאלה והעולם חייב להבין ששיטות הייצור המסורתיות כבר לא מתאימות למציאות הנוכחית ואין ברירה אלא להתאים אותן לזמנים המודרניים שבהם אנחנו חיים. כאשר לשיטות חדישות אלה יש כל כך הרבה יתרונות – קשה להתווכח איתן ועם הכדאיות שלהן.

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

טבעת אירוסין בכספת

האם טבעת אירוסין באמת תהיה בטוחה בתוך כספת?

טבעת אירוסין היא התכשיט היחיד שקשור בחתונה שיכול להיות משובץ ביהלום או באבן חן. במידה והזוג מתחתן על פי כללי ההלכה היהודית הרי שהטבעת שאיתה מקדשים את הכלה מתחת לחופה לא יכולה להיות משובצת ביהלום או מעוטרת בחריטה ולכן אם חשוב שבכל זאת יהלום נוצץ

קניית זהב ותכשיטים

קניית זהב ותכשיטים – המדריך המלא

התחום של קניית זהב ותכשיטים הוא תחום מרתק שדורש ידע וניסיון. יש הרבה מאד מה לדעת ואיך להבין את המונחים המקצועיים, זאת על מנת להשכיל ולדעת בדיוק מה הכי כדאי לקנות ואיזו עסקה נחשבת לשווה ומשתלמת.     גם לזהב וגם לתכשיטים שעשויים ממתכות יקרות

תכשיט יוקרתי ולא יקר

תכשיט יוקרתי לאישה ולא יקר

לתכשיטים רגילים או יוקרתיים יש מראה של תכשיטים יקרים ואנשים רבים נמנעים מקניית תכשיטים חדשים בשל סיבה זו אך האם קיים דבר כזה תכשיט יוקרתי לאישה ולא יקר?     התרגלנו לעובדה שתכשיט יוקרתי לאישה הוא תכשיט יקר שצריך להעמיד לטובת הרכישה שלו סכום כסף

קראט יהלומי מעבדה

קראט יהלומי מעבדה

קראט יהלומי מעבדה – מה זה אומר ואין להתייחס לזה? מודעות גבוהה מאד עולה בשנים האחרונות כלפי התחום החדש יחסית של ייצור יהלומי מעבדה. בניגוד לאחיהם הנחצבים מבטן האדמה – אלה המיוצרים במעבדה נחשבים להומניים ומוסריים הרבה יותר, שכן תהליך הייצור שלהם לא מערב שום

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט – כל היתרונות! לא הרבה אנשים מכירים עדיין את התחום של הזמנת יהלומי מעבדה ובהחלט הגיע הזמן להיחשף לעולם הזה. מדובר ביהלומים טובים, איכותיים, מרהיבים ביופיים והכי חשוב –הם מיוצרים במעבדה באופן סינטטי ומלאכותי.     למה זה כל כך חשוב?

איך מנקים יהלום

איך מנקים יהלום

איך מנקים יהלום: היהלומים שאנו מכירים ומדמיינים הם אבני חן שקופות, מרהיבות ובעלות החזר אור שאפשר להתמכר לצבעים שלו. אחת התכונות החשובות ביותר של היהלום היא השקיפות שלו והיהלומים נמדדים ומדורגים על פי דרגת השקיפות שלהם. מכאן, שאם היהלום לא נקי מאד – המראה שלו

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים