יהלומי מעבדה חומים

יהלומי מעבדה חומים הם בדרך כלל לא המחשבה הראשונה שעולה כשחושבים על יהלום. כשמדברים על יהלומים ללא ספק המחשבה האינטואיטיבית היא על יהלומים שקופים, מבריקים וכאלה שמחזירים אור בשלל צבעי הקשת. יהלומים שאי אפשר להוריד מהם את העיניים, הם ממכרים, הם עשויים בשלמות ויש הרבה הערכה גם כלפי מי שייצר אותם. גם כשבוחנים מקרוב תכשיט שיש בו יהלום משובץ אי אפשר שלא לראות את השלמות שלו ואת השילוב הנפלא שלו עם התכשיט עצמו. יש לא מעט אנשים שחושבים שהיהלומים הטובים ביותר הם אלה השקופים. במציאות הדבר לא מדויק, שכן יכולים בהחלט להיות יהלומים בצבעים מגוונים של צבע שישמרו על איכות גבוהה מאד ועצם קיומו של הגוון לא יעיד על פגם או לקות בייצור שלהם. קיימים כמה סוגים של יהלומים צבעוניים והם נדירים ומיוחדים מאד.

 

יהלומי מעבדה חומים

 

מהם יהלומי מעבדה חומים ומדוע הם מיוחדים?

הדבר הראשון שצריך לדעת על הצבע החום של היהלומים הוא שאין מדובר בלכלוך או פגם. הצבע מתקבל לאחר חשיפה ממושכת של חומר הגלם לחנקן במהלך הייצור הארוך שלהם. כאשר היהלומים מתפתחים אט אט בבטן האדמה בתהליך ארוך שיכול לקחת גם כמה שנים – לאף אחד אין שליטה על חומרים נוספים שייתכן וייקחו חלק בתהליך ומכאן שמדובר בצבע שהיהלום מקבל באופן טבעי ממש מתחילת הייצור שלו. רוב היהלומים החומים שמקורם בטבע נחצבים באוסטרליה ובעולם הגמולוגיה יש להם סולם דירוגים משלהם. הם נחשבים לייחודיים ובעלי מראה מרתק, שכן הצבע החום לא פוגע בשקיפות העמוקה של היהלום והוא ייראה יפה, מיוחד וישמור על התכונה החשובה והממכרת – החזרת אור מכל הפאות שלו.

מכיוון שליהלומים החומים יש מקום של כבוד בעולם היהלומים מתבצע ניסיון מתמשך ליצור יהלומים כאלה גם במעבדות המדעיות. כיום כבר ידוע מעל לכל ספק שאפשר לייצר יהלומים במעבדות שזו הייעוד שלהן ויש אפילו יותר משיטה אחת לשם כך. מכאן שגם את היהלומים החומים ניתן לייצר במעבדה תוך כדי חשיפה של חומר הגלם לגז חנקן בתנאים מבוקרים ומנוטרים. דרכי הייצור של היהלומים במעבדה מאפשרות ייצור יהלום מושלם מא' ועד ת' בפרק זמן מהיר הרבה יותר מאשר זה המתקיים בטבע וגם מוזיל את העלויות לאין שיעור. בקרוב מאד כל אדם יוכל לרכוש יהלום בכל צבע שירצה, בין אם כיהלום ובין אם בתכשיט שיהלום לבחירתו יהיה משובץ בו.

הכבוד המחודש של יהלומי מעבדה חומים

בעבר נחשבו היהלומים החומים לאבני חן נחותות. הם נראו מלוכלכים, שידרו חוסר שלמות ואנשים העדיפו להתרחק מהם ולבחור ביהלומים אחרים. לאחר כמה עשורים המוניטין תוקנו וחלחלה ההבנה שהיהלומים החומים הם דווקא אלה שצריכים לזכות בכבוד לא קטן מצד הרוכשים. המחירים שלהם עלו אט אט וכל מי שעוסק בעולם היהלומים באופן מקצועי יודע כעת מה הערך האמיתי של היהלום החום. היתרון הגדול ביותר של הצבע החום שביהלום הוא ההתאמה הנהדרת שלו לשלל תכשיטים: כמו שרשרת יהלום, טבעות יהלומים, צמיד טניס ועגילי יהלום, שכן הזהב ניחן בעצמו בכמה גוונים מעניינים של חום וצהוב ומכאן שהשיבוץ של יהלומים חומים בתכשיטים הופך את התכשיט למרהיב ומושלם. דווקא כאן היהלומים השקופים וחסרי הצבע נמצאים הרבה פחות מתאימים. גם לעובדה זו יש תרומה גדולה מאד להערכה הרבה שיש ליהלומים החומים כיום.

הערכה זו נשמרת גם כאשר היהלומים מיוצרים בתנאי המעבדה. בזכות טכנולוגיות הייצור הקיימות כיום אפשר לשלוט בגוון הצבע החום שמוחדר ליהלום וכך לשלוט בצבע הסופי שלו. מכאן, שסולם הדירוגים נשמר ותקף גם עבור יהלומי המעבדה ויתרה מכך –  השימוש באותו מדרג מוכיח מעל לכל הספק שאכן היהלומים שמיוצרים במעבדה הם איכותיים, עמידים ויפים בדומה לאחיהם הטבעיים, אלה שנדרשת לוגיסטיקה רבה ועלויות גבוהות על מנת לחצוב אותם ולייצר אותם באופן מושלם. קיימים לא מעט גוונים של הצבע החום הצובע את היהלומים וכאשר היהלומים מיוצרים במעבדה ייתכן מאד ואפשר יהיה לשפר את המראה שלהם אפילו יותר.

 

חשיבות הגוון החום בכל סוגי היהלומים

לא רק הצבע עצמו נבחן ונותן את התרומה שלו לערך היהלום אלא ממש הגוון הספציפי. כאשר מדובר על התחום הרחב של היהלומים הצבעוניים קיים מדרג מיוחד שקובע את הגוון המסוים של כל יהלום ויהלום. באופן כללי ישנן שש דרגות אשר מתייחסות לעוצמת הצבע הן בתוך היהלום פנימה והן על פני השטח. במילים אחרות – המראה הכולל של היהלום נמדד על פי עוצמת הצבע. העוצמה הנמוכה ביותר היא Faint – כלומר צבע חלש מאד שקשה מאד אפילו להבחין בו והסקאלה נעה עד לדרגה הגבוהה ביותר של עוצמת הצבע ביהלום הצבעוני –Fancy Vivid– צבע חי, חזק, עוצמתי וכזה שנראה למרחוק. לא כל שש הדרגות אכן קיימות עבור כל צבע אבל כדאי להכיר אותן כאשר בוחנים יהלומים צבעוניים ובכלל זה גם את היהלומים החומים.

 

ייצור של יהלומי מעבדה חומים

החל מאמצע המאה הקודמת החלו אנשי מדע רבים לעסוק בניסיונות לייצר יהלומים בתנאי מעבדה על מנת לחסוך בעלויות ולהפוך את תהליך הייצור של היהלומים להומני הרבה יותר. עם הזמן השיטות אכן השתנו על מנת להתאים אותן לרמת המחקרים והמדע וכיום לא רק שאפשר לייצר את היהלומים במעבדה אפשר אפילו להשוות את האיכות והייחוד שלהם לאלה שעדיין מיוצרים מתחת לקליפת כדור הארץ.

כמו שהמדע מתפתח כל הזמן כך גם נושאים ספציפיים שלו וכמובן גם דרכי הייצור של היהלומים המלאכותיים. כיום ניתן לייצר יהלומי מעבדה חומים תוך כדי הקפדה על אותם עקרונות של צבע וגוון שמאפיינים את היהלומים הטבעיים. מי שאינו בקיא בעולם היהלומים לא יכול לדעת האם היהלום החום המונח לפניו הוא טבעי או כזה שיוצר במעבדה אלא יהיה לו צורך בכדי עבודה מקצועיים על מנת לקבוע זאת. מכנה משותף עצוב בין היהלומים החומים לבין כל סוגי היהלומים האחרים הוא שפיכות הדמים אשר מתלווה הרבה מאד פעמים לכל השלבים בחייו של היהלום – הייצור בתנאי עבדות וניצול בני אדם, המכירה תמורת סכומי עתק של כסף שיש בהם זילות בחיי אדם והמלחמות וההרג במדינות רבות.

כאשר יבינו בכל רחבי העולם שאפשר לייצר את היהלומים בדרכי נועם ושלום תוך שמירה על האיכות המתקבלת – אפשר יהיה סוף סוף לעצור את הסחר ביהלומי הדמים ולהשיב למדינות רבות (ביבשת אפריקה בעיקר) את השקט, השלווה והשלום. גם יהלומי מעבדה חומים לוקחים חלק, בעל כורחם, בהתנהלות בעייתית ועצובה זאת ולכן יש חשיבות מאד גבוהה בזירוז תהליכי המדע השונים ובהמשך הפיתוח של הייצור של היהלומים המלאכותיים. השקופים והצבעוניים כאחד.

 

יהלומים חומים ושקופים – החברים הטובים של חובבי התכשיטים

ייצור הומני של יהלומים בכלל ושל יהלומים חומים בפרט, תוך שמירה על איכות ועל גווני צבע מדויקים יביא לכדי פיתוח מעניין של עולם התכשיטנות. בעידן הפריצות הטכנולוגיות אי אפשר לוותר על התקדמויות שכאלה והעולם חייב להבין ששיטות הייצור המסורתיות כבר לא מתאימות למציאות הנוכחית ואין ברירה אלא להתאים אותן לזמנים המודרניים שבהם אנחנו חיים. כאשר לשיטות חדישות אלה יש כל כך הרבה יתרונות – קשה להתווכח איתן ועם הכדאיות שלהן.

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

טבעות אירוסין וינטג' ראשית

טבעות אירוסין וינטג' – אהבה עם טעם של פעם

עבור כלות שמחפשות משהו קצת שונה כדאי מאוד לשקול טבעת אירוסין וינטג' – שהיא טבעת אירוסין בעיצוב עתיק יותר. לא רק שיהיו בכך ייחודיות וקסם מובנים, אלא שטבעות אירוסין וינטג'יות הן גם בדרך כלל יקרות פחות. לרוב טבעות אירוסין בסגנון וינטג' יהיו בעלות עיצוב אומנותי

טבעת אירוסין מיוחדת ראשית

איפה קונים טבעת אירוסין מיוחדת עבור המיועדת?

אתה יודע שיש לך אישה מיוחדת ואין ספק שמגיעה לה טבעת אירוסין מיוחדת לא פחות ממנה. בשוק טבעות האירוסין ניתן למצוא כיום מבחר רחב מאוד של טבעות בשלל צורות, גוונים, אבנים ומחירים – אבל היכן ניתן למצוא טבעת אירוסין יחידה במינה, יוקרתית, שונה, מעוצבת, חדשנית

טבעות אירוסין מיוחודות

על טבעות אירוסין מיוחדות בעיצוב מותאם אישית והדרך להשיג אותן

כל מערכת יחסים זוגית אוהבת עם מחויבות אמיתית לטווח הארוך, היא ייחודית ומספרת סיפור משל עצמה. כאשר אתה מתכנן את הצעת הנישואין שלך לבחירת ליבך, לא מן הנמנע שתחוש צורך למצוא עבורה טבעת אירוסין מיוחדת אשר תתאים באופן ייחודי לסיפור האהבה שלכם וכמובן, גם לאצבע

טבעת אירוסין ראשית

בטבעת זו: איך לבחור טבעת אירוסין שתגרום לה להגיד לך כן

הרגע המיוחל הגיע: החלטת שהגיע הזמן למסד את הקשר ולהינשא לבחירת ליבך, והכל מתחיל – איך לא? בטבעת אירוסין והצעת נישואין חגיגית ומרגשת. אך דבר אחד עשוי להעיב על ההתרגשות והשמחה – גם שלה וגם שלך: מה אם היא לא תאהב את טבעת היהלום שבחרת

הדמיה של תיבת טבעת אירוסין בצבע אדום ובתוכה טבעת אירוסין עם יהלום

איך מזהים יהלום סינטטי?

רכישת יהלום היא השקעה כספית גדולה שמבטאת רצון רגשי עמוק. לכן אין דבר מאכזב יותר מלגלות בוקר בהיר אחד שהיהלום שנרכש הוא לא באמת הדבר האמיתי. אינספור זיופים, חיקויים וזרקונים מתגלגלים להם שם בחוץ ומטשטשים את היכולת של העין הבלתי מקצועית להבחין בין יהלום אמיתי

שרשרת מפתח יהלומים על בובת ראווה

איפה קונים יהלום סינטטי?

טרנד יהלומי המעבדה הופך לפורה ומשגשג בשנים האחרונות וצפוי להרחיב את היקף פעילותו באופן משמעותי כבר מהשנה הקרובה. הסיבות: מדובר ביהלום זול יותר, שאיננו מזיק לסביבה ונראה בדיוק כמו כל יהלום אותנטי ממעמקי האדמה. אז איפה קונים יהלום סינטטי, מהם יתרונותיו ומה כדאי לבדוק טרם

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים