יהלומי מעבדה בישראל

במבט לאחור על שנת 2019, אפשר להכריז שאין נושא מסחרי שמשך תשומת לב גבוהה כל כך כפי שזכו לה יהלומי המעבדה. מהרגע שהחל לפרוח שוק חדש ומשגשג של יהלומי מעבדה בישראל, חברות יהלומים רבות ראו בכך הזמנה לשינוי כללי המשחק והחלו לאמץ יותר את השיטה,

 

תוך שהן משתמשות בתהליך הייצור המקצועי שמתרחש בבורסה ליהלומים תחת תקנים בינלאומיים קפדניים. מותג תכשיטי היהלום Green Diamonds סוקר את השנה החולפת בתחום, עונה על “שאלת השאלות” לגבי רכישת סוג היהלום וגם חושף למה הקשר בין העם היהודי ליהלומים הוא עמוק וערכי כל כך. 

 

יהלומי מעבדה בישראל

 

שנת 2019: הוכפלו מכירות יהלומי המעבדה

יהלומי המעבדה אמנם מתחילים לקבל את התודעה המתאימה להם בקרב הצרכנים ולהפוך לאופציית הרכישה המועדפת בשל המחיר הזול והפאן הסביבתי-אקולוגי שמאפיין אותם, אך הציפיה היא ששוק היהלומים הללו יגדל בכ-22% מידי שנה.

 

הצמיחה תגיע מכיוון הטכנולוגיה שתמשיך להשתפר ולהוסיף עוד ועוד לירידת המחירים, אך היא תגיע גם בעקבות הקהל הרחב שמחפש (ומוצא!) דרך ליהנות מתכשיטי יהלומים, תיקים, בגדים ושעונים מבלי למשכן בעבורם את הבית. בנוסף טוענים המומחים, כי אמצע שנת 2019 כבר הראתה גידול של פי 18 במכירת יהלומי המעבדה: מכירה של מוצרים כגון שרשראות יהלומים, צמידי טניס, טבעות יהלומים וכן עגילי יהלומים

 

האם כדאי לרכוש בישראל יהלומי מעבדה או יהלומים טבעיים? 

האתגר בישראל כיום נשען על הוויכוח העתיק – האם יהלומי המעבדה מאיימים על שוק היהלומים הטבעיים? ובכן, יהלומים הם בעלי אלמנט האהבה. מושא התשוקה והיוקרה.

 

הם מקור בלתי מתחדש ועל כן מוגבלים מבחינה טבעית, מה שגורם לכך שמחירם של היהלומים הטבעיים נותר גבוה בזכות נדירותם. יחד עם זאת, כאשר הצרכן יכול ליהנות מיהלום איכותי ואפילו גדול יותר מהטבעי במחיר נמוך יותר, אין לו כל סיבה להימנע מרכישה. וכאן בדיוק טמונה הבעיה: האם יהלומי מעבדה למעשה הופכים את אבן היהלום לפחות נדירה והרבה יותר נפוצה? 

נכון להיום, זאת שאלה שקשה לענות עליה. למרות הגידול בפופולריות, עדיין מהוות כלל מכירות יהלומי המעבדה בשנה החולפת כאחוז אחד בלבד מתוך כלל עסקאות היהלומים בישראל. כיום מבקשת הבורסה ליהלומים למצוא את הדרך להסביר לקהל הרחב שהיהלום הטבעי שומר על הערך שלו לעומת יהלום המעבדה.

 

וכאשר אתם יודעים למשל ששרשרת יהלום בעלת יהלומי מעבדה איננה שומרת על ערכה לטווח הארוך אך היא נחשבת ליהלום אמיתי לכל דבר ועניין – אתם יכולים לרכוש בצורה מושכלת יותר.

 

כך למשל אדם שמעוניין לרכוש לאהובתו טבעת אירוסין יכול לבחור האם הוא קונה טבעת יהלום מעבדה ובכך מעניק יהלום מרגש ומיוחד לאהובתו בלבד, או האם הוא קונה טבעת יהלום טבעי שלאורך הזמן הוא או ילדיו יוכלו למכור ולקבל תמורתה ערך כספי גבוה יותר. 

אם תשאלו אותנו, רוב האנשים שקונים יהלום ומקדישים אותו לאדם יקר מאוד, לא עושים זאת על מנת למכור אותו בהמשך הדרך ולהיפטר ממנו. רכישת תכשיט היא מחווה של אהבה, של הוכרה והערכה רבה והיא נועדה כדי להעניק משמעות וערך סנטימנטלי לאדם מיוחד, לסמל רגעי חיים יוצאי דופן ולהפוך לחפץ עם מאפייני חיים וזיכרונות. בהחלט לא לצורכי עשיית רווחים עתידיים. 

  

אז למה בעצם היהודים כל כך אוהבים יהלומים?

היהלומים מגוללים את סיפור העם היהודי העתיק מאז ועד היום. בזכות היהלומים הצליחו היהודים להמשיך לשרוד גם בתקופות קשות של רדיפה וגילויי אנטישמיות, ליהנות מכלכלה חזקה שממשיכה להתפתח ולאפשר לעצמם לרכוש תכשיטי יהלומים יוקרתיים וסימבוליים לאנשים אהובים.

באופן די אירוני, קיים קשר עתיק יומין בין היהודים וענף היהלומים. המילה יהלום מוזכרת בתנ”ך כאחד מאבני החן המקשטות את בגדיו של הכוהן הגדול. לאורך ההיסטוריה יהודים רבים הצטיינו בניהול מסחר ועסקים, כולל זה של אבנים טובות ויהלומים.

 

בזכות ענף מסחרי זה, הם יכלו להמשיך ולשרוד בכל פעם שחוו פרעות או איומים על חייהם כקהילה ונהגו להבריח את היהלומים שברשותם למקום אחר. 

בארץ כבר עם קום המדינה התנהל קשר הדוק בין העם היהודי ליהלומים. עולים רבים נהנו מלימודי יהלומנות וגמולוגיה מטעם מדינות אירופאיות שביקשו לסייע למדינה החדשה ואף ייבאו ארצה מכונות ליטוש מיוחדות, לאחר שבוטל המכס הבריטי המיתולוגי על ייבוא יהלומי גלם למדינת ישראל. בהמשך הוקמה הבורסה והפכה למרכז סחר עולמי ביהלומים תוך שהיא מייצאת יהלומים לכל מדינות העולם בשווי של מאות מיליארדי דולרים בכל שנה.