יהלומים סינטטים

Diamonds are forever  They are all I need to please me.  They can stimulate and tease me. They won’t leave in the night. I’ve no fear that they might desert me

 

שיר הנושא מהסרט ‘יהלומים לנצח’ בביצוע שירלי בסי, ממחיש את התשוקה לאותן אבנים יקרות כדוגמת יהלומים סינטטים. הסרט בכיכובו של שון קונרי, הוא אחד הסרטים הקלאסיים מסדרת ג’יימס בונד. עובדה פחות ידועה לרבים היא שהרקע לסרט הפעולה הרומנטי הרבה יותר אפל ממה שניתן לנחש. הסרט מבוסס על ספר שכתב הסופר איאן פלמינג בשנות החמישים.

 

פלמינג ביסס את העלילה על אירועים אמיתיים שהתרחשו בסיירה לאון באותם ימים, חברות כרייה זרות ניצלו באופן ציני חוסר יציבות פנימי, ובחסות מלחמות אזרחים רכשו בזול יהלומים, בעוד המקומיים ביצעו זוועות כדי לשמר את שליטתם במכרות. אירועים כמו אלה שפלמינג תיעד בסיירה לאון הפכו למשהו, שבצורה כזו או אחרת, מלווה את ענף היהלומים כבר 7 עשורים. מדינות אפריקאיות כמו סיירה לאון, קונגו או ליבריה שילמו ומשלמות מחירים כבדים בשם התשוקה הנצחית ליהלומים. כיון ישנם יהלומים סינטטים למכירה במחירים נוחים לכל כיס ובאותה הנראות והיוקרה.

 

זהירות ‘יהלומי דם‘ – יהלומים סינטטים למכירה

 

הניצול המתסיס של חברות הכרייה המערביות את המדינות החדשות והלא יציבות באפריקה הביא להצפת השוק ביהלומים האלה. בשלב מסוים הנושא עלה לסדר היום העולמי ונחקקו אמנות בינלאומיות שמסדירות סחר ביהלומים. היהלומים שנכרו באזורי הקרבות זכו לכינוי המפוקפק ‘יהלומי דם’ והסחר בהם נאסר. הבעיה היא שגם היום יש מספיק מתווכים שמוכנים לקחת את הסיכון ובסופו של יום הרבה מאוד ‘יהלומי דם’ זוכים להיות ‘מולבנים’ ומוצאים את דרכם לבורסות היהלומים הגדולות בעולם.

 

לכן, כמו בנושאים אחרים הקשורים לתודעה סביבתית ואחריות תאגידית, אנשים רבים הבינו שאי אפשר באמת לדעת מאיפה מגיעה כל אבן ונמנעו מרכישת יהלומים לחלוטין. קצת כמו עם סיפור הרג בעלי החיים ותעשיית הפרוות, בקרב חוגים מסוימים יהלומים הפכו לבלתי אופנתיים ובלתי תקינים פוליטיים.

 

אבל התשוקה ליהלומים היא חלק מהתרבות האנושית כבר כמעט שלושת אלפים שנה. היהלום מוזכר בתנ”ך כאחד מאבני החושן שענד על חזהו הכהן הגדול, ויש דיווחים על סחר ער ביהלומים בהודו החל מהמאה התשיעית לפנה”ס. ההתנגדות ל’יהלומי דם’ הייתה חזקה, אבל התשוקה ליהלומים גם היא לא שככה. ואז נזכרו שקיימת דרך באמצעותה ניתן לרבע את המעגל הזה ע”י ייצור של יהלומים סינטטים למכירה.

 

לגדל יהלום סינטטי במעבדה

 

בשנת 1954, בלי קשר לסוגיית ‘יהלומי הדם’ שכתופעה הייתה אז בחיתוליה ובוודאי שלא עמדה על סדר היום הציבורי, הצליחה חברת General Electric לייצר את היהלום המלאכותי הראשון.

 

התהליך התבסס על פיתוח תנור מיוחד שמסוגל לייצר לחץ של 70,000 אטמוספרות וטמפרטורה של 3,000 מעלות צלזיוס – תנאים המדמים את התנאים השוררים בבטן האדמה שמאפשרים ליהלומים להתפתח באופן טבעי.

 

כאשר הוכנסה למתקן הזה חתיכה קטנה של גרפיט (מבחינה כימית מדובר בפחמן) הלחץ והטמפרטורה הפכו אותה ליהלום לכל דבר. כשהטכנולוגיה הומצאה היא הצליחה לייצר רק יהלומים קטנים מאוד, וממילא לא היה מחסור ביהלומים טבעיים ולא הייתה המודעות והרגישות הציבורית הכרוכה ב’יהלומי דם’.

 

לכן איש לא חשב לפתוח קו ייצור ליהלומים סינטטים כתחליף לאבני החן שמשבצים בתכשיטים כמו שרשראות יהלומים, צמידי טניס ועגילי יהלום.

 

כך בעשורים הראשונים לפיתוח הטכנולוגיה, יהלומים סינטטים שימשו בעיקר כתחליף ליהלומים בהם נעשה שימוש בתעשייה. חשוב לציין שבמהלך השנים התפתחה מאוד הטכנולוגיה ל’גידול יהלומים’, והיום החברות המובילות בתחום יודעות לייצר יהלומים בגודל נאה ובאיכות מעולה.

 

היתה זו המחאה כנגד ‘יהלומי הדם’, שפגעה באופן אנוש במוניטין של היהלומים הטבעיים, שהביאה לכך שיהלומי המעבדה עברו לקדמת הבמה וזכו למיתוג המיוחד שלהם. היום נחשבים ‘יהלומי מעבדה‘ ליהלומים ‘אתיים’, שבוודאות לא נכרו בנסיבות אפלות. בנוסף, יהלומים אלו נחשבים ידידותיים לסביבה לעומת תעשיית המכרות הידועה כמזהם גדול המשאיר ‘בורות’ גדולים בשטח, מנצל משאבי מים ופוגע ברקמה אקולוגית שלמה. אלו הסיבות שיהלומים סינטטים למכירה הפכו למאוד טרנדיים בקרב שוחרי איכות הסביבה.

 

אין באמת הבדל בין טבעי לסינטטי

 

אנחנו חיים בעולם מתועש ומודרני ודווקא בגלל זה יש לנו כמיהה, כמעט נוסטלגית, לקמאי ולטבעי. באתוס המודרני ‘טבעי’ הוא תו תקן של איכות – דבר טהור שהאדם המודרני לא קילקל. התפיסה הרומנטית הזו גרמה לכך שרוב בני האדם משוכנעים שהתוצר הטבעי הוא בהכרח ‘טוב’ יותר מהתוצר הסינתטי. האמת היא שמולקולה היא מולקולה.

 

או במקרה של היהלום, פחמן טהור שהתגבש באופן מסוים. נאמר את זה ישירות – מבחינה כימית ופיזיקלית ‘יהלום טבעי’ ו’יהלום סינטטי’ הם אותו חומר. בדיוק. אין הבדל בין ‘יהלום טבעי’ ל’יהלום סינטטי’. למעשה, בעין בלתי מזוינת גם מומחה יתקשה להבחין איזה יהלום הוא ‘יהלום אמיתי’ ואיזה יהלום הוא יהלום סינטטי , יש צורך במכשור מיוחד כדי לקבוע את סוג היהלום. מבחינת כל מי שמביט בטבעות היהלומים לא קיים הבדל. יהלום הוא יהלום וזה לא ממש לא משנה אם הוא ‘טבעי’ או ‘סינתטי’.

 

אחרי שזה נאמר, מקובל שמוכרי היהלומים והתכשיטים יציינו את מקור היהלום. במידה רבה האבחנה הזו הצדיקה את קיומם של יהלומים סינטטים בענף התכשיטים מלכתחילה. אמנם בקרב שוחרי איכות הסביבה קיימת העדפה ברורה ליהלומים סינטטים, ועדיין, מרבית האנשים שבויים בתודעה הכוזבת הרומנטית ומעדיפים את ‘היהלום הטבעי’.

 

כך, מבחינה פילוסופית, למרות ששתי האבנים זהות, כנראה שההבדל קיים, ומי שקונה יהלום קונה גם ‘סיפור’. מרבית האנשים קונים תכשיטים כדי להעניק אותם באקט שהוא גם סימבולי, ולצורך הזה ל’סיפור’ של האבן שהתגבשה מיליוני שנים במעבה האדמה יש יותר קסם מל’סיפור’ של האבן הסינתטית שנוצרה בתוך שבוע במעבדה. העובדה שהסיפור של חלק מהיהלומים הטבעיים כולל גם ניצול אכזרי של ילדים בדרך כלל לא עולה בתודעה של אלה שמחפשים את האבן המושלמת למחווה רומנטית.

 

יהלומים סינטטים למכירה – לא חיקוי, יהלום אמיתי

 

נקודה נוספת שיוצרת בלבול רב בהקשר של ‘יהלומי המעבדה’, נובעת מכך ששנים רבות לפני שהופיעו ‘יהלומי המעבדה’ בבורסות לתכשיטים, היו (וישנם) בשוק הרבה מאוד ‘חיקויי יהלומים’. אבני חן, שחלקן טבעיות וחלקן תוצרים של ייצור תעשייתי, הוגדרו כ’חיקויים של יהלום’. חלק מאותם חיקויים, כמו למשל הזירקוניה, מאוד דומים במראה ובתכונות ליהלום, למרות שמבחינה כימית ופיזיקלית הם מאוד שונים מיהלום. בכל אופן, הנוכחות של אבנים אלה בשוק מבלבלת, ומסתבר שהרבה מאוד אנשים סבורים בטעות שזירקוניה היא בעצם ‘יהלום סינטטי’. למען הסר ספק, זירקוניה אינה יהלום, היא חיקוי ליהלום; ‘יהלום מעבדה’ אינו חיקוי, הוא יהלום לכל דבר שפשוט נוצר באמצעים מלאכותיים.

 

כמו שציינו, למרות שאין הבדל נראה לעין בין ‘יהלום מעבדה’ ל’יהלום טבעי’, קיימת בשוק העדפה ברורה ליהלומים טבעיים. הערכות מדברות על כך שבכל שנה מופצים בשוק כחצי מיליון קראט ‘הלומים סינטטים, שהם רק טיפה בים בשוק עולמי שמגלגל כ-150 מיליון קראט של יהלומים.

 

מנגד, העדפה של היהלומים הטבעיים מייצרת הזדמנות עבור מי שעבורו יהלום הוא יהלום, ואם היהלום הזה הוא גם תוצאה של ייצור אתי וידידותי לסביבה אז אדרבא. במרבית המקרים ‘הלומים סינטטים נמכרים במחיר שלעיתים יכול להיות נמוך בשלושים אחוזים מ’יהלומים טבעיים’, באותו קראט ובאותה איכות חיתוך וליטוש הילהלומים. בהתחשב בעובדה שאף אחד לא יוכל לנחש שטבעת האירוסין המשובצת יהלומים במשקל כולל של 3 קראט, משובצת ביהלומים סינטטים, זו עסקה מאוד משתלמת.

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

הצעת נישואין ראשית

10 הצעות להצעות נישואין מקוריות במיוחד

הצעת נישואין היא אחד הרגעים המכוננים במערכת היחסים של כל זוג, ובשאיפה – מדובר בחוויה של פעם בחיים. לכן חשוב להשקיע בתכנון ההצעה, כדי שגם אתה וגם זוגתך תזכרו את הרגע הזה לתמיד בתור החוויה הכי מרגשת, מפעימה ומקורית – משהו שתרצו לספר עליו לנכדים

עגילים ללא חורים – סוגים ומידע שצריך לדעת

ישנם סוגים רבים של עגילים ללא חורים, כמו גם סיבות רבות ושונות לענוד אותם. הסיבה העיקרית לרוב? הרצון להימנע מניקוב חורים כואבים וקבועים בתנוך האוזן. אבל זו לא הסיבה היחידה. יש נשים רבות אשר מעוניינות ברב גוניות שעגילים ללא חור מציעים, אולי את רוצה להיות

אביא לך אבנים מהירח: רעיונות למתנה יוקרתית לאישה

מחפש רעיונות למתנה יוקרתית לאישה? הגעת למקום הנכון! במאמר שלפניך ריכזנו עבורך את כל המתנות הטובות ביותר עבור האישה שלך. בין אם מדובר במתנה ליום נישואין, מתנת יום הולדת מיוחדת, מתנה לחג או סתם כי מתחשק לך לפנק אותה, חשוב להפתיע אותה במתנה זוהרת שאומרת

הצעת נישואין ראשית

הצעה שאי אפשר לסרב לה: 8 רעיונות מקוריים להצעת נישואין בלתי נשכחת

הצעת הנישואין שלך לאחת שלך, היא אחד הרגעים הגדולים והמשמעותיים בחייכם הזוגיים. מיוחד ככל שיהיה הרגע הזה לכשעצמו, יש להניח שתרצה להשקיע בתכנונו כדי להבטיח שההצעה שלך תהיה מושקעת, מרשימה ובלתי נשכחת. במדריך שלפניך תוכל למצוא 8 רעיונות להצעות נישואין שלא ניתן לעמוד בפניהן. אתה

עגילי יהלומים

אני רואה לך באוזניים: סוגי העגילים השונים ומה אומר עליך הסוג הנבחר

כשמדובר בתכשיטים, תמיד כיף להתנסות במראה שונה ולשנות את הסגנון שלך על פי מצב הרוח שלך, בחירת הבגדים שלך או קוד הלבוש של האירוע בו את לוקחת חלק. רוב הנשים יודעות ששום בגד לא ממש שלם ללא תוספת של עגילים. בין אם את טיפוס של

צמיד יהלומים ראשית

איך לבחור צמיד טניס שהיא תאהב במיוחד

מתקשה לבחור מתנה עבור בחירת ליבך? צמיד טניס משובץ יהלומים הוא הפתרון המושלם לדילמה שלך! צמידי טניס משובצי יהלומים הם תכשיטים יפהפיים ויוקרתיים במיוחד, אשר ניתנים לעיתים קרובות כמתנת יום הולדת, מתנה חגיגית לחג, מתנה רומנטית לבת זוג או לרגל אירועים מיוחדים שמהווים ציון דרך

אישה מחזיקה יהלום ומופתעת מהמבצע
מבצע מטורף
לקראת החגים

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים