יהלומים סינטטים

Diamonds are forever  They are all I need to please me.  They can stimulate and tease me. They won't leave in the night. I've no fear that they might desert me

 

שיר הנושא מהסרט 'יהלומים לנצח' בביצוע שירלי בסי, ממחיש את התשוקה לאותן אבנים יקרות. הסרט בכיכובו של שון קונרי, הוא אחד הסרטים הקלאסיים מסדרת ג'יימס בונד. עובדה פחות ידועה לרבים היא שהרקע לסרט הפעולה הרומנטי הרבה יותר אפל ממה שניתן לנחש. הסרט מבוסס על ספר שכתב הסופר איאן פלמינג בשנות החמישים. פלמינג ביסס את העלילה על אירועים אמיתיים שהתרחשו בסיירה לאון באותם ימים, חברות כרייה זרות ניצלו באופן ציני חוסר יציבות פנימי, ובחסות מלחמות אזרחים רכשו בזול יהלומים, בעוד המקומיים ביצעו זוועות כדי לשמר את שליטתם במכרות. אירועים כמו אלה שפלמינג תיעד בסיירה לאון הפכו למשהו, שבצורה כזו או אחרת, מלווה את ענף היהלומים כבר 7 עשורים. מדינות אפריקאיות כמו סיירה לאון, קונגו או ליבריה שילמו ומשלמות מחירים כבדים בשם התשוקה הנצחית ליהלומים.

 

זהירות 'יהלומי דם'

 

הניצול המתסיס של חברות הכרייה המערביות את המדינות החדשות והלא יציבות באפריקה הביא להצפת השוק ביהלומים האלה. בשלב מסוים הנושא עלה לסדר היום העולמי ונחקקו אמנות בינלאומיות שמסדירות סחר ביהלומים. היהלומים שנכרו באזורי הקרבות זכו לכינוי המפוקפק 'יהלומי דם' והסחר בהם נאסר. הבעיה היא שגם היום יש מספיק מתווכים שמוכנים לקחת את הסיכון ובסופו של יום הרבה מאוד 'יהלומי דם' זוכים להיות 'מולבנים' ומוצאים את דרכם לבורסות היהלומים הגדולות בעולם. לכן, כמו בנושאים אחרים הקשורים לתודעה סביבתית ואחריות תאגידית, אנשים רבים הבינו שאי אפשר באמת לדעת מאיפה מגיעה כל אבן ונמנעו מרכישת יהלומים לחלוטין. קצת כמו עם סיפור הרג בעלי החיים ותעשיית הפרוות, בקרב חוגים מסוימים יהלומים הפכו לבלתי אופנתיים ובלתי תקינים פוליטיים. אבל התשוקה ליהלומים היא חלק מהתרבות האנושית כבר כמעט שלושת אלפים שנה. היהלום מוזכר בתנ"ך כאחד מאבני החושן שענד על חזהו הכהן הגדול, ויש דיווחים על סחר ער ביהלומים בהודו החל מהמאה התשיעית לפנה"ס. ההתנגדות ל'יהלומי דם' היתה חזקה, אבל התשוקה ליהלומים גם היא לא שככה.
ואז נזכרו שקיימת דרך באמצעותה ניתן לרבע את המעגל הזה.

 

לגדל יהלום סינטטי במעבדה

 

בשנת 1954, בלי קשר לסוגיית 'יהלומי הדם' שכתופעה היתה אז בחיתוליה ובוודאי שלא עמדה על סדר היום הציבורי, הצליחה חברת General Electric לייצר את היהלום המלאכותי הראשון. התהליך התבסס על פיתוח תנור מיוחד שמסוגל לייצר לחץ של 70,000 אטמוספרות וטמפרטורה של 3,000 מעלות צלזיוס – תנאים המדמים את התנאים השוררים בבטן האדמה שמאפשרים ליהלומים להתפתח באופן טבעי. כאשר הוכנסה למתקן הזה חתיכה קטנה של גרפיט (מבחינה כימית מדובר בפחמן) הלחץ והטמפרטורה הפכו אותה ליהלום לכל דבר. כשהטכנולוגיה הומצאה היא הצליחה לייצר רק יהלומים קטנים מאוד, וממילא לא היה מחסור ביהלומים טבעיים ולא היתה המודעות והרגישות הציבורית הכרוכה ב'יהלומי דם'. לכן איש לא חשב לפתוח קו ייצור ליהלומים סינטטים כתחליף לאבני החן שמשבצים בתכשיטים כמו שרשראות יהלומים, צמידי טניס ועגילי יהלום.

כך בעשורים הראשונים לפיתוח הטכנולוגיה, יהלומים סינטטים שימשו בעיקר כתחליף ליהלומים בהם נעשה שימוש בתעשייה. חשוב לציין שבמהלך השנים התפתחה מאוד הטכנולוגיה ל'גידול יהלומים', והיום החברות המובילות בתחום יודעות לייצר יהלומים בגודל נאה ובאיכות מעולה. היתה זו המחאה כנגד 'יהלומי הדם', שפגעה באופן אנוש במוניטין של היהלומים הטבעיים, שהביאה לכך שיהלומי המעבדה עברו לקדמת הבמה וזכו למיתוג המיוחד שלהם. היום נחשבים 'יהלומי מעבדה' ליהלומים 'אתיים', שבוודאות לא נכרו בנסיבות אפלות. בנוסף, יהלומים אלו נחשבים ידידותיים לסביבה לעומת תעשיית המכרות הידועה כמזהם גדול המשאיר 'בורות' גדולים בשטח, מנצל משאבי מים ופוגע ברקמה אקולוגית שלמה. אלו הסיבות שיהלומים סינטטים הפכו למאוד טרנדיים בקרב שוחרי איכות הסביבה.

 

אין באמת הבדל בין טבעי לסינטטי

 

אנחנו חיים בעולם מתועש ומודרני ודווקא בגלל זה יש לנו כמיהה, כמעט נוסטלגית, לקמאי ולטבעי. באתוס המודרני 'טבעי' הוא תו תקן של איכות – דבר טהור שהאדם המודרני לא קילקל. התפיסה הרומנטית הזו גרמה לכך שרוב בני האדם משוכנעים שהתוצר הטבעי הוא בהכרח 'טוב' יותר מהתוצר הסינתטי. האמת היא שמולקולה היא מולקולה. או במקרה של היהלום, פחמן טהור שהתגבש באופן מסוים. נאמר את זה ישירות – מבחינה כימית ופיזיקלית 'יהלום טבעי' ו'יהלום סינטטי' הם אותו חומר. בדיוק. אין הבדל בין 'יהלום טבעי' ל'יהלום סינטטי'. למעשה, בעין בלתי מזוינת גם מומחה יתקשה להבחין איזה יהלום הוא 'יהלום אמיתי' ואיזה יהלום הוא 'יהלום מעבדה', יש צורך במכשור מיוחד כדי לקבוע את סוג היהלום. מבחינת כל מי שמביט בטבעת היהלום לא קיים הבדל. יהלום הוא יהלום וזה לא ממש לא משנה אם הוא 'טבעי' או 'סינתטי'.

 

אחרי שזה נאמר, מקובל שמוכרי היהלומים והתכשיטים יציינו את מקור היהלום. במידה רבה האבחנה הזו הצדיקה את קיומם של יהלומים סינטטים בענף התכשיטים מלכתחילה. אמנם בקרב שוחרי איכות הסביבה קיימת העדפה ברורה ליהלומים סינטטים, ועדיין, מרבית האנשים שבויים בתודעה הכוזבת הרומנטית ומעדיפים את 'היהלום הטבעי'. כך, מבחינה פילוסופית, למרות ששתי האבנים זהות, כנראה שההבדל קיים, ומי שקונה יהלום קונה גם 'סיפור'. מרבית האנשים קונים תכשיטים כדי להעניק אותם באקט שהוא גם סימבולי, ולצורך הזה ל'סיפור' של האבן שהתגבשה מיליוני שנים במעבה האדמה יש יותר קסם מל'סיפור' של האבן הסינתטית שנוצרה בתוך שבוע במעבדה. העובדה שהסיפור של חלק מהיהלומים הטבעיים כולל גם ניצול אכזרי של ילדים בדרך כלל לא עולה בתודעה של אלה שמחפשים את האבן המושלמת למחווה רומנטית.

 

לא חיקוי, יהלום אמיתי

 

נקודה נוספת שיוצרת בלבול רב בהקשר של 'יהלומי המעבדה', נובעת מכך ששנים רבות לפני שהופיעו 'יהלומי המעבדה' בבורסות לתכשיטים, היו (וישנם) בשוק הרבה מאוד 'חיקויי יהלומים'. אבני חן, שחלקן טבעיות וחלקן תוצרים של ייצור תעשייתי, הוגדרו כ'חיקויים של יהלום'. חלק מאותם חיקויים, כמו למשל הזירקוניה, מאוד דומים במראה ובתכונות ליהלום, למרות שמבחינה כימית ופיזיקלית הם מאוד שונים מיהלום. בכל אופן, הנוכחות של אבנים אלה בשוק מבלבלת, ומסתבר שהרבה מאוד אנשים סבורים בטעות שזירקוניה היא בעצם 'יהלום סינטטי'. למען הסר ספק, זירקוניה אינה יהלום, היא חיקוי ליהלום; 'יהלום מעבדה' אינו חיקוי, הוא יהלום לכל דבר שפשוט נוצר באמצעים מלאכותיים.

 

כמו שציינו, למרות שאין הבדל נראה לעין בין 'יהלום מעבדה' ל'יהלום טבעי', קיימת בשוק העדפה ברורה ליהלומים טבעיים. הערכות מדברות על כך שבכל שנה מופצים בשוק כחצי מיליון קראט 'הלומים סינטטים, שהם רק טיפה בים בשוק עולמי שמגלגל כ-150 מיליון קראט של יהלומים. מנגד, העדפה של היהלומים הטבעיים מייצרת הזדמנות עבור מי שעבורו יהלום הוא יהלום, ואם היהלום הזה הוא גם תוצאה של ייצור אתי וידידותי לסביבה אז אדרבא. במרבית המקרים 'הלומים סינטטים נמכרים במחיר שלעיתים יכול להיות נמוך בשלושים אחוזים מ'יהלומים טבעיים', באותו קראט ובאותה איכות חיתוך וליטוש הילהלומים. בהתחשב בעובדה שאף אחד לא יוכל לנחש שטבעת האירוסין המשובצת יהלומים במשקל כולל של 3 קראט, משובצת ביהלומים סינטטים, זו עסקה מאוד משתלמת.

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

טבעת אירוסין בכספת

האם טבעת אירוסין באמת תהיה בטוחה בתוך כספת?

טבעת אירוסין היא התכשיט היחיד שקשור בחתונה שיכול להיות משובץ ביהלום או באבן חן. במידה והזוג מתחתן על פי כללי ההלכה היהודית הרי שהטבעת שאיתה מקדשים את הכלה מתחת לחופה לא יכולה להיות משובצת ביהלום או מעוטרת בחריטה ולכן אם חשוב שבכל זאת יהלום נוצץ

קניית זהב ותכשיטים

קניית זהב ותכשיטים – המדריך המלא

התחום של קניית זהב ותכשיטים הוא תחום מרתק שדורש ידע וניסיון. יש הרבה מאד מה לדעת ואיך להבין את המונחים המקצועיים, זאת על מנת להשכיל ולדעת בדיוק מה הכי כדאי לקנות ואיזו עסקה נחשבת לשווה ומשתלמת.     גם לזהב וגם לתכשיטים שעשויים ממתכות יקרות

תכשיט יוקרתי ולא יקר

תכשיט יוקרתי לאישה ולא יקר

לתכשיטים רגילים או יוקרתיים יש מראה של תכשיטים יקרים ואנשים רבים נמנעים מקניית תכשיטים חדשים בשל סיבה זו אך האם קיים דבר כזה תכשיט יוקרתי לאישה ולא יקר?     התרגלנו לעובדה שתכשיט יוקרתי לאישה הוא תכשיט יקר שצריך להעמיד לטובת הרכישה שלו סכום כסף

קראט יהלומי מעבדה

קראט יהלומי מעבדה

קראט יהלומי מעבדה – מה זה אומר ואין להתייחס לזה? מודעות גבוהה מאד עולה בשנים האחרונות כלפי התחום החדש יחסית של ייצור יהלומי מעבדה. בניגוד לאחיהם הנחצבים מבטן האדמה – אלה המיוצרים במעבדה נחשבים להומניים ומוסריים הרבה יותר, שכן תהליך הייצור שלהם לא מערב שום

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט

הזמנת יהלומי מעבדה באינטרנט – כל היתרונות! לא הרבה אנשים מכירים עדיין את התחום של הזמנת יהלומי מעבדה ובהחלט הגיע הזמן להיחשף לעולם הזה. מדובר ביהלומים טובים, איכותיים, מרהיבים ביופיים והכי חשוב –הם מיוצרים במעבדה באופן סינטטי ומלאכותי.     למה זה כל כך חשוב?

איך מנקים יהלום

איך מנקים יהלום

איך מנקים יהלום: היהלומים שאנו מכירים ומדמיינים הם אבני חן שקופות, מרהיבות ובעלות החזר אור שאפשר להתמכר לצבעים שלו. אחת התכונות החשובות ביותר של היהלום היא השקיפות שלו והיהלומים נמדדים ומדורגים על פי דרגת השקיפות שלהם. מכאן, שאם היהלום לא נקי מאד – המראה שלו

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים