יהלומים סינטטיים מול יהלומים טבעיים

כל מי שתר אחר יהלומים בין אם לצורך שיבוצם על טבעת יהלום או תכשיט כגון: שרשרת יהלום, צמיד טניס או עגילי יהלומים אחר עבור אהובתו ובין אם עבור כל מטרה אחרת, יגיע להליך החיפוש כשהוא מודע לעובדה שיהלום הוא סמל סטטוס לכל דבר ועניין, וכמובן, גם לאלמנטים כמו יוקרה ולאלגנטיות אשר מאפיינים את היהלום – אבל ברוב המקרים, ללא ידע מקדים או הבנה של ההבדלים בין סוגי היהלומים השונים.

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

 

2 סוגים של יהלומים: יהלומים סינטטיים ויהלומים טבעיים.

אז הדבר הראשון שחשוב לדעת בהליך חיפוש יהלומים הוא שקיימים 2 סוגים: יהלומים סינטטיים ויהלומים טבעיים. כאמור ההבדלים בין 2 הסוגים הם רבים, אבל עוד לפני שנכנסים לעובי הקורה לגבי אותם ההבדלים, כמו גם היתרונות של כל אחד מהסוגים, חשוב לציין שההבדל המרכזי בא לידי ביטוי במחיר – כאשר המחיר של יהלומים סינטטיים הינו נמוך יותר. עכשיו, מכיוון שרבים מהתרים אחר יהלומים הם גברים צעירים אשר רוצים להפתיע את בחירות ליבם ונשים צעירות אשר מעוניינות לפנק את עצמן, אז ברוב המקרים, למחיר היהלום תהיה השפעה גבוהה על הבחירה – בכל זאת, רוב הצעירים לא יכולים להרשות לעצמם לשלם מחירים שהינם גבוהים מדי.

יהלומים טבעיים

מקורם של רוב היהלומים הטבעיים הוא במעטפת כדור הארץ. היהלומים הטבעיים נוצרים בהליך איטי המבוסס על טמפרטורות גבוהות ותנאי לחץ גבוהים – הליך צמיחת יהלומים יכול לארוך מיליארד שנים ולהגיע גם עד לכ-3 מיליארד שנים. הרכיב הכמעט יחידי של יהלומים (מהווה 99.95% מרכיביהם) הוא יסוד הפחמן – העובדה שהיהלומים הטבעיים מורכבים מרכיב אחד בלבד, היא האחראית על חוזק היהלום (דרגת החוזק של היהלום הינה 10) ועל תכונות נוספות המאפיינות אותו. מכיוון שיהלומים נחשבים למשאב נדיר במיוחד – ולו בשל ההליך והדרך של היווצרותם, הם גם מאוד יקרים וכל מי שמתעניין ברכישת יהלומים טבעיים, צריך להכיר את הגורמים השונים המשפיעים על מחירם.

ככלל, הגורמים אשר משפיעים על מחירם של יהלומים טבעיים הינם: משקל, צבע, ניקיון היהלומים וחיתוך וליטוש היהלומים (ארבעת ה-C: carat, color, clarity, cut) – מי שלא נכנס לעובי הקורה בעת בחירת יהלום טבעי, ישים דגש בעיקר על משקל היהלום (קארט), אשר מהווה את אחד הגורמים בעלי ההשפעה הגבוהה ביותר על עלותו. כך יוצא, שמי שתר אחר יהלומים טבעיים ומגיע להליך החיפוש בלי שיש לו ידע מקדים או הבנה בתחום, חשוב שיקפיד לקבל ייעוץ מיהלומן מקצועי ואמין, אשר יוכל לסייע לו לבחור ביהלום איכותי אשר יענה על התקציב אותו הוא מייעד עבור המטרה – בהליך הרכישה מומלץ לבקש ולראות תעודה גמולוגית חתומה.

 

היתרונות של יהלומים טבעיים

יהלום מהווה כאמור כסמל סטטוס – וזאת מעבר לנראות היוקרתית והמרשימה המאפיינת אותו. ניתן לומר שיתרונו המשמעותי ביותר של יהלום טבעי על זה הסינטטי טמון בעצם הידיעה שמדובר ביהלום טבעי ובעובדה שמדובר באלמנט יקר ויוקרתי – לדוגמא, אם בחור צעיר מחפש יהלום לצורך טבעת האירוסין אותה הוא מתכנן להעניק לבת זוגו שעה שיציע לה להתחתן עמו, העובדה שבבוא העת הוא יאמר לה שמדובר ביהלום טבעי יכולה להראות במידה מסוימת על ההשקעה והנכונות שלו להעניק לה את הטוב ביותר – וכאן חשוב לציין, שאף אדם, גם לא יהלומן, לא יוכל להבדיל בין יהלום טבעי לסינטטי בלי שימוש באמצעים מתקדמים וייעודיים למטרה.

יחד אם זאת, בעת רכישת יהלום טבעי ויוקרתי (כשהמטרה היא כמובן, להעניק את הטוב ביותר ולדעת מה אתה מקבל בתמורה לסכום הכסף אותו שלמת), נשאלת השאלה מהו איכותו של אותו היהלום הטבעי (כאמור, ישנם גורמים לא מעטים המשפיעים על האיכות), האם היהלום עבר השבחה או לא – ואם הוא עבר השבחה, מהי איכותה..

 

יהלומים סינטטיים

יהלומים סינטטיים, כפי שניתן להסיק משמם, הם יהלומים אשר נוצרו במעבדה (כחלק מכך, רבים גם מכנים אותם כ”יהלומי מעבדה“). המחשבה על לנסות ולשחזר את הפלא המנצנץ של יהלומים טבעיים, חלפה בראשם של אנשים רבים במשך שנים רבות, אבל רק בשנת 1954, הצליחו להוציא את המחשבה הזאת אל הפועל ולייצר יהלום מלאכותי – יש לציין שהיהלומים הסינטטיים בתחילת דרכם, התאפיינו באיכות נמוכה יותר, אך העובדה שהיה להם ביקוש שרק הלך ועלה, דרבנה את החוקרים להמשיך ולפעול על מנת לשפר את התוצאה עד לקבלת התוצאות האיכותיות והמרשימות שאנחנו מכירים כיום.

ייצור של יהלומים סינטטיים עושה שימוש במכבש בוכנה ייעודי, בתוכו ישנה אבקת פחם או גרפיט דקיקה, המכבש למעשה יוצר את הלחץ והטמפרטורה הגבוהה אשר מהווים חלק מתהליך יצירת היהלומים. יהלומים סינתטיים נמצאים איתנו כאמור, כבר שנים רבות כאשר השימושים שלהם הינם רבים ומגוונים ובעיקר בתעשיות כמו אופטיקה, ליטוש ועוד.

בתחילת דרכם, מקורן של רוב החברות אשר ייצרו יהלומים סינטטיים היה בסין. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, חברות גדולות רבות מכל רחבי העולם הבינו את הפוטנציאל הגדול הטמון ביהלומים סינטטיים עבור שיבוץ בתכשיטים, כמובן, שהטכנולוגיה המתקדמת, נרתמה גם היא למטרה ולכן, התוצאה הסופית והאיכותית של שיבוץ תכשיטים ביהלומים סינטטיים לא נופלת במקרים רבים מהמראה של יהלומים טבעיים – כאשר מי שמגיע להליך הרכישה מבלי שיש לו ידע מקדים כלל לא יבחין בהבדלים.

 

היתרונות של יהלומים סינטטיים

כאמור, בזכות הטכנולוגיה החדשנית, היהלומים הסינטטיים אותם אנו יכולים למצוא כיום מתאפיינים באיכות גבוהה במיוחד וזאת, לצד העובדה שהליך הפקתם הינו מהיר (ניתן להפיק יהלומים סינטטיים בפחות מ-3 חודשים) – וכאן, כמובן, נכנס היתרון המרכזי של יהלומים סינטטיים והוא יחס עלות תועלת. המחיר של יהלומים סינטטיים הוא נמוך בצורה משמעותית מהמחיר של יהלומים טבעיים, אך במקרים רבים, איכותם היא לא פחות גבוהה – על פי נתונים מחירים של יהלומים סינטטיים נמוך מעלותם של יהלומים טבעיים בפערים של בין שלושים אחוז לחמישים אחוז .

יתרונות נוספים המאפיינים את היהלומים הסינטטיים טמונים בעובדה שהליך הפקתם אינו פוגע בסביבה ולכן הם נחשבים למוצר ירוק – בעידן בו המודעות לשמירה על הסביבה הינו גבוה במיוחד, מדובר ביתרון משמעותי.

כמובן, שקיימת חשיבות גבוהה שיהלומים סינטטיים ימכרו תוך שקיפות מלאה מול הצרכנים – הצרכנים אמורים לדעתם שהם רוכשים יהלומים סינטטיים ולא לגלות בדיעבד שהם רכשו יהלומים סינטטיים למרות שהובטח להם שמדובר ביהלומים טבעיים – דגש על הסחר ההוגן יכול בהמשך הדרך רק להמשיך ולהעלות את הפופולאריות המוצדקת של יהלומים סינטטיים ולאפשר גם לבחורים צעירים שעדיין אין להם חסכונות גדולים או אפשרויות כלכליות בלתי מוגבלות, להציע נישואין לאהובותיהן עם טבעת אירוסין משובצת ביהלומים מרשימים.

 

אז באיזה סוג של יהלומים לבחור?

כמובן, שכאשר זה נוגע להחלטה האם לרכוש יהלומים טבעיים או סינטטיים, לכל אחד יש את השיקולים שלו – כמו גם את התקציב אותו הוא מייעד עבור המטרה. מה שכן חשוב לזכור, שהליך יצירת יהלומים טבעיים הוא הליך ארוך ולכן, הם מהווים כמשאב מוגבל, כך יוצא שרוב התחזיות מצביעות על העובדה שהפופולאריות של יהלומים סינטטיים רק הולכת להמשיך ולגדול בשנים הבאות ויש בבשורה הזאת גם משהו אופטימי והוא מעצם העובדה שבשל מחירם הנמוך והנגיש יותר, הרצון “לקנות לך יהלום” כבר לא יהיה רק חלום.

  • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב צהוב
  • טבעת יהלומים אמרלד זהב צהוב
  • עגילי יהלומים 1.25 קראט D/VS1
  • שרשראות יהלום זהב צהוב

    שרשרת יהלום 3 קראט

    29,990 למידע נוסף