יהלומים מלאכותיים – כל מה שרציתם לדעת

בטח נתקלתם לאחרונה בלא מעט פרסומים ומודעות שנועדו להגביר את המודעות לרכישת יהלומים מלאכותיים בין אם טבעות יהלומים או שרשראות יהלומים. אז מהו היהלום המלאכותי וכיצד הוא נוצר? האם מדובר ביהלום אמיתי? ואילו תכשיטים מיוצרים כיום בשיטה הזו? לפניכם המידע השלם והמדויק לגבי יהלומים מלאכותיים – בשורת אבני החן שמשנה את העולם:

 

יהלומים מלאכותיים

 

אי שם בשנות הארבעים של המאה הקודמת, גילו מספר חוקרים שניתן לייצר חלק ממשאבי הטבע שאנחנו משתמשים בהם כמקובל, תחת תנאי מעבדה. למען האמת, לא מדובר בגילוי מרעיש במיוחד. הרי ככל שהעולם מבין שיש להימנע מחיסול מוחלט של משאבי הטבע הקיימים, הוא נוטה לייצר את אותם המשאבים באמצעות טכנולוגיה מיוחדת וללא צורך בניצול הסביבה, או לעבור לתחליפים שונים שיבצעו את אותה הפעולה, בדיוק כפי שקורה כעת בתחום הגז החדשני לעומת קידוח מסורתי של נפט.

 

אלא שבתחום היהלומים, אכן מדובר בבשורה מסחררת. כיום ניתן ואף מקובל לייצר את היהלומים בתנאי מעבדה מבוקרים, כך שהם מתקבלים באופן זהה לחלוטין לדבר האמיתי – באותו הגודל (הקראט), באותו מדרג צבעים ובאותו מדרג ניקיון.

 

תהליך יצירת יהלום המעבדה איכותי ואפקטיבי כל כך, עד שרק מעבדה מסוימת בעלת טכנולוגיה ומכשור מתאימים תוכל להבחין בכך שזהו יהלום מעבדה. בשל העובדה שהיהלום מסוגל לעבור תהליך מקוצר מהמעבדה לשולחן שיבוץ התכשיטים ללא המסע הארוך והמורכב מבטן האדמה – הוא הופך לזול ואטרקטיבי ביותר מבחינת המחיר, מה שמעניק לצרכנים רבים הזדמנות פז לרכוש יהלומים כאוות נפשם, מבלי להיקלע לקנייה יקרה מידי.

 

יהלומי מעבדה – אל תקראו להם "מלאכותיים"

כיום קיימים שני סוגי יהלומים: יהלום טבעי, המתקבל כתוצאה מגרפיט לוהט ולחץ תת-קרקעי ויהלום מעבדה, המתקבל כתוצאה מחיקוי תנאים טבעיים אלה בין ארבע קירות. מכיוון שהמונח "מלאכותי" מתייחס בדרך כלל לחומרים שנראים לעין בלתי מקצועית דומים לחלוטין אך בפועל מתנהגים שונה, המונח "יהלומים מלאכותיים" הוא שגוי מהיסוד.

 

ליהלומי המעבדה יש את אותן התכונות במדויק ליהלומים הטבעיים, את אותה העמידות, אותו אופן חיתוך ושיבוץ וכמובן את אותו הנצנוץ היפהפה. ההבדל ביניהם בסופו של דבר הוא במחיר בלבד.

 

כיצד נוצרים יהלומים מלאכותיים (יהלומי מעבדה)?

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, היא מסוגלת ליצור יהלומים זהים פיזית וכימית לאלו הטבעיים, תחת עבודה מבוקרת בתנאי מעבדה. גם כאן, בדומה לטבע, תהליך ההפקה הוא של גבישים.

 

חומר הגלם מורכב מ"זרעים" – מעין אבקה שסופחת אטומי פחמן המייצרים את הגביש בלחץ וטמפרטורה גבוהים. המעבדה משתמשת במכבש לחץ גבוה, המחדיר אל תוך חומר הגלם טמפרטורה של כ-1,400 מעלות צלזיוס ולחץ אטמוספרי של כ-55,000. במקביל, מוחדרים אל תוך הגביש גרפיט ואבקת פחם.

המכבש מעביר זרם חשמלי קבוע לאורך כל תהליך ההתגבשות של היהלום ומעלה את הטמפרטורה בהדרגה לאורך תהליך היצירה. בשיטה זו מתקבל קצב ייצור גבוה של כ-1 קראט מידי שבוע (כחמישית גרם). ההבדל בין יהלומי המעבדה לאלו הטבעיים מבחינת התכונות הכימיות הינו רק באופן ההשתלבות של אטומי החנקן בגביש. על כן, גם הגמולוג המקצועי ביותר לא יוכל להצביע על ההבדל, אלא אם הוא בעל מכשור מעבדה מיוחד המסוגל לצפות בשילוב החנקן בתוך סריגי הגביש.

טכנולוגיית זיהוי סוג היהלום הנפוצה ביותר הינה ספקטרוסקופיה (FTIR) והיא מתבצעת בבורסה ליהלומים בלבד.

 

האם יהלום מעבדה זהה בערכו ליהלום הטבעי?

שיטת המעבדה מביאה עידן חדש לתחום היהלומים ולשוק התכשיטים בפרט. מאחר שכל משאב שמקורו הוא בטבע יהיה בסופו של בעל ערכים שערכם לא יורד, הרי שיהלומי המעבדה הינם בעלי ערך נמוך יותר, המאפשר לצרוך אותם בהרבה פחות כסף.

 

תכשיטי יהלום המוענקים במתנה הם בעלי ערך סנטימנטלי ואישי מאוד וככל שהם נראים ומתנהגים בדיוק באותו האופן, לא נשחקים, נסדקים או משחירים בשום שלב – אין כל סיבה לוותר עליהם ולשלם כ-50% יותר בעבור היהלום הטבעי.

 

מהיכן כדאי לרכוש יהלומים מלאכותיים (יהלומי מעבדה)?

אם אתם מעוניינים לקנות יהלומי מעבדה איכותיים, שעברו בדיקות קפדניות ביחס לאיכות החומר על פי קריטריונים בינלאומיים, באבן טובה בעלת ברק, ניקיון, צבע וסימטריה גבוהים במיוחד ובאחריות מוחלטת לכל תנאי יצירת היהלום והביקורות הרבות שנערכו על מנת לקבוע את ערכו – יש לרכוש יהלום מעבדה מהבורסה ליהלומים בלבד.

 

הבורסה ליהלומים היא המקום היחידי בישראל שיכול לאשר את מקוריות היהלום ולספק את כל המידע לגביו, התכונות והמפרט, כולל הערכת שווי נוכחית ועתידית מדויקת.

הבורסה ליהלומים מבצעת ייצור בתנאי מעבדה ברמת הדיוק הגבוהה ביותר, תוך שהיא מאפשרת לכלל הציבור לרכוש יהלומים איכותיים, מנצנצים ומרהיבים במחיר שפוי.

 

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

טבעת אירוסין ראשית

בטבעת זו: איך לבחור טבעת אירוסין שתגרום לה להגיד לך כן

הרגע המיוחל הגיע: החלטת שהגיע הזמן למסד את הקשר ולהינשא לבחירת ליבך, והכל מתחיל – איך לא? בטבעת אירוסין והצעת נישואין חגיגית ומרגשת. אך דבר אחד עשוי להעיב על ההתרגשות והשמחה – גם שלה וגם שלך: מה אם היא לא תאהב את טבעת היהלום שבחרת

הדמיה של תיבת טבעת אירוסין בצבע אדום ובתוכה טבעת אירוסין עם יהלום

איך מזהים יהלום סינטטי?

רכישת יהלום היא השקעה כספית גדולה שמבטאת רצון רגשי עמוק. לכן אין דבר מאכזב יותר מלגלות בוקר בהיר אחד שהיהלום שנרכש הוא לא באמת הדבר האמיתי. אינספור זיופים, חיקויים וזרקונים מתגלגלים להם שם בחוץ ומטשטשים את היכולת של העין הבלתי מקצועית להבחין בין יהלום אמיתי

שרשרת מפתח יהלומים על בובת ראווה

איפה קונים יהלום סינטטי?

טרנד יהלומי המעבדה הופך לפורה ומשגשג בשנים האחרונות וצפוי להרחיב את היקף פעילותו באופן משמעותי כבר מהשנה הקרובה. הסיבות: מדובר ביהלום זול יותר, שאיננו מזיק לסביבה ונראה בדיוק כמו כל יהלום אותנטי ממעמקי האדמה. אז איפה קונים יהלום סינטטי, מהם יתרונותיו ומה כדאי לבדוק טרם

ציור של יהלום כחול ומעליו שלושה כוכבים לבנים

איפה קונים יהלומי מעבדה?

אם הגעתם לכאן – סימן שגם אתם תוהים איפה קונים יהלומי מעבדה שאיכותם מובטחת. בעקבות פריצת הדרך הטכנולוגית המאפשרת כיום לרכוש יהלומים שמקורם בייצור בתנאי מעבדה השווים בתכונותיהם הכימיות והפיזיקליות ליהלומים הטבעיים, קמו לא מעט "מעבדות דמה" שמספקות חיקויים ללא אחריות או פיקוח על תהליך

טבעת עם יהלום כחול

יהלומי מעבדה בישראל

במבט לאחור על שנת 2019, אפשר להכריז שאין נושא מסחרי שמשך תשומת לב גבוהה כל כך כפי שזכו לה יהלומי המעבדה. מהרגע שהחל לפרוח שוק חדש ומשגשג של יהלומי מעבדה בישראל, חברות יהלומים רבות ראו בכך הזמנה לשינוי כללי המשחק והחלו לאמץ יותר את השיטה,

אישה בחנות תכשיטים מתבוננת בשקיקה על שרשרת שהמוכר מציג לה

יהלומי מעבדה תכשיטים

תכשיטים הם הרבה יותר מחפץ פרקטי שנועד לבצע עבורנו דבר מה. במובן החיצוני, הם מקשטים את הגוף ובכך מבליטים אזורי עור מסוימים, משדרגים את המראה הפיזי ומשלימים אותו.   במובן הפנימי, הם נועדו לנו באופן אישי, כפריט מיוחד ואינטימי בעל ערך גבוה, שהוענק לנו במתנה

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים