יהלומים מטופלים ומשודרגים

יהלומים מטופלים ומשודרגים: אם יש נושא שנחשב לקונצנזוס כאשר מדברים או דנים בנושא של יהלומים הוא על כך שאין עוררין שיהלום חייב להיראות מושלם ולא פחות מזה, גם לא מעט פחות. ישנם כמה וכמה פרמטרים שעל פיהם יהלומים נבחנים ומוערכים ובסופו של דבר על בסיסם גם נקבע המחיר של כל יהלום ויהלום.

מהרגע שהיהלום נחצב מבטן האדמה או מיוצר במעבדה בדרך ידידותית ומהירה יותר – מתבצעות ב כל מיני פעולות שהמטרה שלהן אחת – להביא לידי כך שהיהלום ייראה מושלם. שקוף, נקי בדרגה הכי גבוהה שאפשר וכמובן יקבל את הדרגות הגבוהות ביותר בכל פרמטר שבו הוא נבחן. ישנם מקרים שבהם הפעולות שמבוצעות ממילא – חיתוך וליטוש יהלומים יעשו את העבודה ובזכותן יתקבל יהלום מרהיב ומיוחד.

בד בבד למקרים אלה, ישנם גם מקרים שבהם צריך להתערב באופן מלאכותי ולבצע פעולות כאלה שבזכותן היהלום יהיה אפילו עוד יותר נקי, שקוף ויפה. באילו פעולות מדובר ומה התרומה שלהן למראה היהלום?

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

יהלומים מטופלים ומשודרגים

  • טבעת מליסה - זהב צהוב

 

יהלומים מטופלים ומשודרגים

אלה המונחים המקצועיים עבור יהלומים שהיה צורך לבצע בהם פעולות באופן מלאכותי על מנת לשפר את המראה שלהם ולהעלות את רמת ניקיון היהלומים שלהם. חשוב לציין שיהלומים נכרים ברוב המקרים עם פגמים כאלה ואחרים, בעיקר פגמים פנימיים בתוך גוף היהלום ועל איש המקצוע שאליו הם מגיעים לקבל את ההחלטה איך לבצע את ניקוי ההלום, השדרוג ואילו טיפולים צריך לבצע בכל יהלום על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא המחיר של היהלום. אמנם התוצאה של הטיפול והשדרוג היא יהלום יפה הרבה יותר, שקוף ומרהיב, אבל מכיוון שבוצעו בו אותן פעולות – המחיר שלו יהיה נמוך יותר מאשר של אחיו היהלומים הטבעיים שלא היו צריכים לעבור את אותם הטיפולים.

מכאן, שעצם היותו של יהלום מטופל או משודרג יכול להפוך לשיקול בעת הרכישה של יהלום או תכשיט – מי שחשוב לו גודל היהלום יוכל לרכוש יהלום מטופל גדול שהמחיר שלו יהיה נמוך יותר מאשר של יהלום קטן שאינו מטופל.

כאשר מדובר, למשל, בתכשיט משובץ ביהלום כמו שרשרת יהלום, עגילי יהלומים צמידי טניס וטבעות יהלומים – הרבה יותר נוח לשלב בתכשיטים את היהלומים המשודרגים מפני שמלכתחילה הם לוקחים חלק במראה הכולל ולכן אפשר להתפשר במעט על המראה של היהלום עצמו.

יחד עם זאת אין להתבלבל ולחשוב שמדובר ביהלום מלוכלך או פגום. ברוב המקרים ההבדל בין יהלום מטופל לבין יהלום שלא מטופל לא ייראה לעין האנושית כך שלא מדובר בפשרה כלל וכלל.

 

איך מתבצע שדרוג יהלומים?

על מנת לאתר את הפגמים אשר דורשים טיפול או שדרוג מוכנסים היהלומים למכונה מיוחדת שמבצעת את האיתור של הפגמים. כאמור, קשה מאד להבחין בפגמים האלה או בנקודות הלכלוך על ידי העין האנושית ללא עזרה טכנולוגית, בעיקר אם מדובר ביהלומים קטנים במיוחד.

במידה ואכן אותרו סימני פגמים בתוך גוף היהלום יבוצע לו ניקיון על ידי חומרים מיוחדים שאמורים לסלק את הלכלוך והם יוזרקו פנימה אל תוך השכבות הפנימיות של היהלום על ידי מכונות וכלי עבודה זעירים. מדבר בכמויות מזעריות, שלא לומר מיקרוסקופיות, שכן יהלומים רבים ממילא קטנים במיוחד ורק על ידי כלי עבודה ייעודיים ואביזרים שנועדו למטרה זו אפשר לטפל בהם ולהרחיק את אותם זיהומים.

החומר שיוזרק לתוך היהלום פנימה הוא חומר שהמראה שלו דומה מאד למראה של היהלום ובכך הוא יסתיר במידת הצורך את הלכלוך שנמצא בפנים. כך, למתבונן ביהלום – לא יהיה בולט לכלוך או פגם והיהלום ייראה כאילו הוא עשוי בכל גופו ונפחו כמקשה אחת. מתי יודעים שהשדרוג הסתיים והיהלום נראה במיטבו? על ידי בחינה של החזר האור לאחר החדרת החומר אל תך היהלום.

 

יהלומים מטופלים ומשודרגים – מחירים

כאמור – המחיר של היהלומים המשודרגים נמוך יותר מאשר של היהלומים שלא היו צריכים לעבור שום טיפול או שדרוג. בעצם אפשר לומר שהמונח יהלום משודרג מעט מטעה עבור מי לא בקיא בעולם היהלומים, שכן על פניו אפשר להבין שיהיה מדובר ביהלום מיוחד יותר, יפה יותר וכזה שיהיה אפילו יקר יותר מיהלומים אחרים שלא עברו שדרוג. בפעול המצב הפוך.

היהלומים המטופלים עבור את התהליך מהסיבה הפשוטה שבמצבם הטבעי אי אפשר היה לגרום להם להיראות הכי טוב שיהלום יכול להיראות. היו פגמים בהיהלומים כבר בשלב הכרייה שאי אפשר היה להסתיר או להסוות ללא התערבות חיצונית יזומה.

מי ששוקל את צעדיו בנוגע לרכישת יהלום – כדאי שישקול בכובד ראש את האפשרות של רכישת יהלום משודרג או מטופל, שכן המחיר שלו יכול לרדת עד כדי חצי מחיר מהמחיר שהיה נקבע לו אם לא היה צריך טיפול או שדרוג.

כאשר ממילא המחירים של היהלומים מגיעים לכדי אלפי שקלים אין ספק שמדובר בהטבה גדולה מאד שכל אחד ישמח לשקול בחיוב. כאשר מדובר על אנשים שלא בקיאים בתחום היהלומים – ייתכן מאד ויהלום מטופל יתאים למה שהם מחפשים ולמטרות שהם הציבו לעצמם מלכתחילה בעצם רכישת היהלום.

אין ספק שזהו נושא ששווה לדון בו עם איש מקצוע שסומכים עליו ומעריכים את דעתו בתחום היהלומים המטופלים והמשודרגים.

 

יהלומים שמיוצרים במעבדה ושדרוג יהלומים

עולם הייצור של יהלומים בכל רחבי העולם עבר שינוי מרחיק לכת בעשורים האחרונים, עת בוצעו ניסוים מוצלחים מאד לייצר יהלומי מעבדה. אין צורך לחצוב במעמקי הקרקע של כדור הארץ, לחפש שטחי כרייה שהולכים ומתמעטים בכל העולם, לשנע את חומר הגלם על גבי משאיות למקומות מרוחקים ובעיקר – לא צריך להעסיק בני אדם בתנאי עבדות כמו שקורה לא מעט במכרות שברחבי אפריקה, למשל.

איך הנושא של ייצור במעבדה משתלב עם טיפול ושדרוג יהלומים? בכך שייתכן מאד שכלל לא יהיה בו צורך. מכיוון שאנשי המעבדה בוחרים בקפידה את גושי חומר הגלם שאותם יעבדו יהפכו ליהלומים מטופלים ומשודרגים – הרי שמלכתחילה אפשר לבחור גושי חומר גלם איכותיים, נקיים וכאלה שנעדרים מהם פגמים.

יתרה מזאת, חומר הגלם נבחר ולא נחצב מהאדמה, מה שמותיר בידי אנשי המקצוע את האפשרות לייצר יהלומים מטופלים ומשודרגים יפים ואיכותיים בלי להשאיר ספק ליד המקרה. כאשר יבחנו מראש את חומר הגלם, ייבחרו את הגושים הנקיים מפגמים או מלכלוך ויעבדו אותם – הסיכוי שיהיה צורך בשדרוג נוסף לאחר הייצור קטן מאד וברוב המקרים היהלומים יהיו נקיים, יפים וכאלה שלא יהיה צריך לשפר לאחר שיהיו מוכנים להמשך הדרך.

 

שדרוג יהלומים שהולך ונעלם

המילה האחרונה בעולם היהלומים היא הייצור המלאכותי במעבדה. אמנם לא מדובר בחדשות של התקופה האחרונה אך אי אפשר להתווכח עם התוצאות ועם התוצרים המושלמים של הייצור של יהלומים סינטטיים. מדובר בחידוש שיש בו כמעט רק יתרונות ועולם היהלומים המקצועי מתיישר אט אט ומחלחלת בו ההבנה שאי אפשר להתעלם מיהלומים אלה ולא תהיה ברירה אלא לקבל אותם כחלק בלתי נפרד מהעת החדשה.

כאשר גם התופעות השליליות הנלוות לעולם היהלומים תיפסקנה –תהיה זו הודאה מפורשת ורשמית שהיהלומים שמיוצרים במעבדה הם איכותיים, טובים ויפים לא פחות מאלה שנחצבים מהאדמה ובמקרים רבים – אפילו יותר איכותיים מאלה.