טבעת יהלום מעבדה

בעולם שבו מתייחסים לתכשיטים במובן של “טבעי או מזויף” חשוב להסביר מהי בדיוק טבעת יהלום מעבדה ומדוע היא מכילה יהלום מקורי, למרות שהשם שלה עשוי לערער על האמינות של האבן.

טבעת יהלום מעבדה היא חלק מפריצת הדרך הטכנולוגית שעובר עולם התכשיטים ומוצרי היוקרה בשנים האחרונות בארץ ובעולם – טכניקה חדשנית ליצור יהלומים בשיטה סביבתית ואקולוגית, ללא כריית משאבים מן הטבע. תנאי המעבדה מפיקים את אותן התכונות המדויקות של היהלום הטבעי ובכך מתקבלת אבן חן יוקרתית,

 

טבעת יהלום מעבדה

 

מבריקה ומפוארת ברמת הגימור המדויקת וללא כל הבדל בינה לבין היהלום שמקורו במעמקי האדמה. זוהי בשורה אדירה לציבור רוכשי טבעות יהלומים שיכולים כעת ליהנות מתכשיט אטרקטיבי, יוקרתי וכרזימטי במחיר זול בהרבה. טבעת יהלומי מעבדה איננה נשחקת, נסדקת או משחירה והיא זהה אחד-לאחד למוצר הטבעי,

 

כך שהיא תוכל להפוך לפריט עמיד ואישי למשך שנים ארוכות. למעשה, רק מעבדה מיוחדת ובלעדית השוכנת במתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן, תוכל לזהות את מקור היהלום ולקבוע האם מקורו בטבע או המעבדה.

 

כל חנות תכשיטים רגילה ואפילו גמולוגים מקצועיים ביותר ללא המכשור המתאים לא יצליחו להבחין בשום הבדל. כך למעשה הופכת טבעת היהלום מן המעבדה לתכשיט מקורי לכל דבר ועניין שניתן לרכישה במחיר נוח בהרבה ואף לאפשר לראשונה לקהל הטבעוני והאקולוגי ליהנות מתכשיט שלא גורם נזק או ניצול סביבתי בשום דרך.

 

טבעות יהלומים נחשבות לאחד התכשיטים הנמכרים בעולם, בייחוד לאור הנוהג להציע באמצעותן נישואין. הצעת הנישואין היא אירוע חד פעמי, נדיר, רומנטי, עוצמתי ומרגש ואין טוב יותר מהיהלום בעל המראה המלבב והממגנט והעמידות הנצחית כדי לבטא זאת. היהלום עצמו הוא אבן טובה ונדירה, בעלת כוח ועוצמות ייחודיות ועל כן חשוב שהיא תהיה איכותית מכל הבחינות.

 

לא הייתם רוצים לרכוש טבעת אירוסין שתתגלה לאחר מכן כמזויפת, כסדוקה או בלתי איכותית במידה הנדרשת ועל כן חשוב לרכוש אותה אך ורק ממקום מקצועי שבו גמולוגים מוסמכים אחראיים לתהליך הייצור והעיצוב של התכשיט, כולל מתן תעודה גמולוגית ליהלום עצמו ואחריות מלאה במידת הצורך. 

 

כמה עולה טבעת יהלום מעבדה?

בעוד שמחירן של טבעות היהלום הטבעי עשויות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים, טבעת יהלומי מעבדה תימכר בדרך כלל סביב כמה אלפי שקלים בלבד. הסיבה להבדל הגדול במחירים היא שיהלומי מעבדה לא עוברים את “המסע השלם” מן הטבע לקופסת התכשיט ו”מסתפקים” בתהליך התגבשות מבוקר ומפוקח החוסך בעלויות משמעותיות.

 

יתרון נוסף ליהלומי המעבדה, הוא היכולת לייצר אותן בגדלים גדולים יותר מאלה הקיימים בטבע (1 קראט לעומת 0.5 לכל היותר), כך שהתכשיט עצמו עוצמתי ובולט יותר. בגרין דיימונדס אנו מתמחים בייצור טבעות יהלום ממעבדה בשלל סוגים ותצורות, המוצגים בליין יוקרתי ומרגש לכל מטרה. דרכנו תוכלו לרכוש יהלומים איכותיים ברמה הגבוהה ביותר, תוך מתן אחריות ותעודה גמולוגית ליהלום המעידים כי יהלום זה אכן תואם את הסטנדרטים הבינלאומיים המחמירים. 

 

כך תדעו אם היהלום שאתם רוכשים הוא איכותי

בכל קניית תכשיט עם יהלום (מעבדה או טבעי), יש לבדוק 4 קריטריונים חשובים: 

משקל (Carat), חיתוך (Cut), צבע (Color) וניקיון (Clarity) – המכונים בקצרה The 4 C’s.

משקל: משקלי היהלומים ככל מתכת יקרה נמדדים בקראט. 1 קראט שווה ערך ל-0.2 גרם. כאשר היהלום הינו מתחת ל-1 קראט, הוא מתבטא ב”נקודות”. כך לדוגמה, יהלום 0.5 קראט מכונה יהלום 50 נקודות או יהלום חצי קראט, יהלום 0.3 מכונה 30 נקודות וכן הלאה. ככל שהיהלום גדול יותר, כך מחירו יהיה יקר יותר. הקראט מבטא גם את טוהר הזהב כאשר 24 קראט הוא הציון הגבוה ביותר שמבטא מתכת המכילה 99.9% זהב טהור. 

לכן ככל שהקראט גבוה יותר – הוא מבטא גם מתכת טהורה יותר וגם מתכת יקרה יותר. זוהי אחת הסיבות שבגללן חשוב לרכוש את הטבעת ממקום אמין ואחראי, המספק תמונת מצב מדויקת של המשקל, הניקיון והצבע. 

 

חיתוך: פעולת חיתוך היהלום למעשה הופכת את חומר הגלם לבעל הצורה הרצויה, תוך עיגול או חידוד הפינות כאשר לאחר מכן יבוצע ליטוש. תהליך זה מתבצע באופן רגיש ומוקפד משום שהוא החלק האחרון שנועד להעניק את המראה והצורה הסופיים לאבן ולקבוע את הקוטר שלה. יש חשיבות רבה לדיוק, הפרופורציה והאסתטיקה. אבן שטוחה למשל, תהיה פחות איכותית מאבן גבוהה והליטוש האיכותי ביותר הינו של יהלום עגול וגדול שלוטשו כל 57 פאותיו. הרצון בכל מקרה יהיה להסיר את הפגמים שנותרו במידה ונותרו ולמצות את חומר הגלם בצורה אופטימלית. 

 

צבע: צבע היהלום צריך להיות כמה שיותר נקי ושקוף, כלומר חסר צבע. ככל שהאבן חסרת צבע, היא נחשבת לנקייה ומושלמת יותר ועל כן איכותית ויקרה מאוד. היהלומים המתקבלים בטבע מופיעים בגוונים שונים וצבעוניים כמו לבן, צהוב, ורוד, כחול, חום, אדום ושחור. יהלומים אדומים, ורודים וכחולים נחשבים לקבוצת ה”פנסי קולור”, כאשר הכחולים, האדומים והירוקים נחשבים לנדירים במיוחד ועל כן מחירם גבוה יותר מהרגיל. קביעת המחיר על פי צבע היהלום מבוצעת על פי גוון הצבע המופיע וכן האינטנסיביות שלו על גבי האבן. גם אם האבן צבעונית, ככל שהפיזור שלה מעניק לה מרקם שקוף יותר, כך היא יקרה יותר. 

צבעי היהלומים מדורגים לפי הסדר מרמת הדירוג D הנחשבת לנדירה וגבוהה ביותר ועד ל-N המבטא צבע מתון שקיים ביהלום. 

 

ניקיון: ניקיון היהלום הוא תורה שלמה בפני עצמה. מאחר וכל אבן יהלום כוללת תכלילים רבים כמו סדקים, פגמים או כתמים שמופיעים בצורה טבעית לחלוטין על היהלום הגולמי, כך ככל שהיהלום חסר פגמים ונטול תכלילים הוא נחשב לנדיר יותר ובעל ערך רב. רק גמולוג מוסמך יכול לקבוע את הפגמים הקיימים בכל יהלום ולהעניק לו את דירוג הניקיון שלו והוא מעניק ציון הן לפגמים חיצוניים (שניתנים להסרה בדרך כלל על ידי ליטוש והברקה) והן לפגמים הפנימיים. 

סוגי הפגמים החיצוניים הקיימים: שריטות, נייף (אזורים לא מלוטשים בקליפה החיצונית), סימני חום (ליטוש מהיר שגרם ליצירת סימני חום קלים על הקליפה), נטייה (ליטוש שבוצע באופן לא סימטרי), רונדיסט מחוספס (כאשר חומר הגלם איננו חלק). 

סוגי הפגמים הפנימיים הקיימים: שבר (מחוץ לקווי הביקוע), סדק (בתוך קווי הביקוע), נאט (גביש נוסף שמצוי בתוך היהלום), פיקה (נקודה), ענן (מספר נקודות), קידוח (חור בקליפה שנוצר כתוצאה מניקוי של נקודה פנימית). 

קביעת דרגת הניקיון תהיה אם כך, על ידי שיקלול של מספר הפגמים הקיימים, מיקומם (ככל שהפגם מתקרב למרכז היהלום כך דירוגו יפחת), גודלם, מידת הבולטות של הפגם ומת הצבע של הפגם (ככל שהפגם כהה יותר כך דירוגו יופחת).

סולם רמות הניקיון מתחיל בדירוג FL (flawless = ללא רבב) המבטא שלמות פנימית וחיצונית. דירוג זה מעיד כי לא נמצאו פגמים בהגדלה של פי 40, מה שמעיד על היהלום הנדיר והיפה מכל ועל כן מחירו יהיה גבוה ביותר.

המשך הדירוג הוא לרמת IF (ללא פגמים בהגדלה נמוכה יותר), VVS1 המבטא תכליל פנימי זעיר במיוחד, VVS2 המבטא תכליל פנימי זעיר.

קבוצת יהלומי הדירוג של VS1-VS2 נחשבת לאיכות מעולה ביותר, עם פגמים בלתי נראים גם בהגדלה של פי עשר. יהלומים אלה יקרים פחות ועל כן בשל איכותם הגבוהה נחשבים למומלצים ביותר לטבעות אירוסין. 

המשך הדירוג הוא לרמות SI2 – SI1 המבטאים יהלומים בעלי תכליל פנימי שניתן לראות בהגדלה פי 10 ולעתים גם ללא הגדלה, יהלומים בדירוגי I1=P1, I2=P2, I3=P3 המבטאים פגם שנראה לעין, פנימי בעיקר. 

תכשיטים נוספים מומלצים ויפים לגבר ולאישה המיוצרים מיהלומי מעבדה: עגילי יהלומים, צמידי טניס ושרשראות יהלומים.