המדריך ליהלומן מתחיל

המדריך ליהלומן מתחיל: עולם היהלומים הוא אחד המרתקים, המגוונים ובעל התוכן העשיר ביותר שקיים כיום. יש בו הרבה מאד מה ללמוד ולדעת, יש מסורת ארוכה ועתיקה לצד חדשנות ועדכונים ויש כמובן את הדעה על היהלומים, את הלך הרוח שהם גורמים בקרב לא מעט אנשים ואת תחושת ההחמצה שעל פיה לא כל אחד יוכל להתקרב מאד ליהלומים אמיתיים אי פעם.

מי שבוחר להפוך ליהלומן ולעסוק בתחום באופן מקצועי ורציני צריך ללמוד ולדעת לא מעט. בין אם יעשה זאת במסגרת קורסים ולימודים מסודרים שונים ובין אם תוך כדי עבודה ורכישת ניסיון – עליו להתכונן להכיר מושגים חדשים, ללמוד על עולם תוכן חדש ממש מההתחלה ואט אט הנושאים יתחילו להסתדר אצלו בראש ובמחשבות והוא יבין איך הדברים עובדים ומה המשמעות של מספרים, צורות, צבעים מונחים.

להלן מדריך ראשוני שיכול לשמש יהלומן מתחיל רגע לפני שהוא עושה את צעדיו הראשוניים בתחום המרתק של יהלומים.

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

 

המדריך ליהלומן

 

המדריך ליהלומן מתחיל – מה זה בכלל יהלום?

היהלום נחשב כחומר קשה מאד, הקשה ביותר שקיים כיום בטבע. הוא עשוי מפחמן נקי וטהור והוא בעצם מינרל. בטבע נוצר היהלום בשכבות הפנימיות של כדור הארץ, בעומק של מעל 200 ק”מ בתנאים מיוחדים של לחץ וטמפרטורה – לחץ של כ- 60 אטמוספירות (לשם השוואה – הלחץ על פני כדור הארץ הוא 1 אטמוספירה) וטמפרטורה שנעה בטווח שבין 1200-1500 מעלות צלזיוס.

עם הזמן ועם תזוזות שונות של לוחות וסלעים מתחת לפני שטח קליפת כדור הארץ – מגיעות שכבות היהלומים אל אזורי כרייה שקרובים יותר אל פני השטח ומשם הם נחצבים על ידי האדם. היהלומים הם גבישים שנראים חסרי צבע לעין האנושית אך בבחינה מעמיקה בכלי עבודה מקצועיים אפשר להבחין בגווני צבע קלים הנעים בין צהוב לחום בתוך היהלום פנימה.

בעשורים האחרונים נכנסה לשימוש שיטת ייצור חדשנית ליהלומים – יהלומי מעבדה בתנאים מבוקרים. מדובר בעצם ביהלומים סינטטיים שבחינות ובדיקות מדוקדקות העלו כי האיכות שלהם דומה לזו של היהלומים הטבעיים וקשה מאד להבחין בין אלה ובין אלה.

מכיוון שבכל רחבי העולם קיים רצון עז להשיג יהלומים בכל דרך, הרי שבאזורים בעייתיים מבחינת שלטונות חוק או כאלה שבהם שולטת אנרכיה – הפכו היהלומים למקור למחלוקת קשה שמביאה לא אחת למלחמות, למוות ואף לניסיונות כרייה בתנאי שטח קשים מאד.

סרטים שהופקו בהוליווד אודות יהלומי הדמים ברחבי אפריקה משקפים אמת קשה ועצובה אודות תעשיית היהלומים ואודות הזילות בחיי אדם במדינות רבות אל מול הסיכוי להשגת יהלום. שיטות הייצור במעבדה היא שיטה הומנית, מבוססת מדעית ומחקרים וכזאת שבה אפשר להוזיל את מחירי היהלומים ובכך להפסיק את הלחימה והמוות המתלווים יד ביד לעולם היהלומים.

 

איך נמדדת איכות יהלום?

בכל פעם שבו אדם ירכוש יהלום, בין אם יהלום כיהלום ובין אם מדובר בתכשיט שמשובץ בו יהלום כגון: שרשרת יהלום, עגילי יהלום, צמיד טניס או טבעות יהלומים –תתלווה לרכישה תעודה גמולוגית. תעודה זו מופקת במעבדה גמולוגית, שהיא הגוף הרשמי והמוסמך מבחינה מדעית וחוקית להעריך אבני חן ובכלל זה יהלומים.

התעודה מהווה את תעודת הזהות של היהלום ויפורטו בו המאפיינים והתכונות שלו. המידע המפורט בתעודה הגמולוגית נקבע על פי קריטריונים בינלאומיים ואוניברסליים כך שכל מי שעוסק בתחום היהלומים יידע לקרוא את המידע הזה ולהבין בדיוק את מה שאליו התכוון איש המקצוע שחתום על התעודה.

המאפיינים שיופיעו בתעודה הגמולוגית הם – דרגת ניקיון היהלום, צבע היהלום, סימטריה, צורה, ברק ודרגת החזר האור מפני שטח היהלום ותכונות נוספות במידה וקיימות. לכל אחד מהמאפיינים קיים טווח אפשרויות או סימנים מוסכמים שבעזרתם אפשר יהיה להביע את מה שהכי נכון עבור כל יהלום ויהלום. חשוב מאד לשמור בהישג יד את התעודה הגמולוגית.

 

הפקת יהלומים במעבדה

כאמור – מדובר בשיטות ייצור חדשות, יחסית, שהגו אותן מתוך כמה סיבות ושיקולים. ראשית, המדע הופך קדימה וניתן בזכות שלל שיטות ייצור מעניינות, חדישות ועדכניות ליצור כל מיני מוצרים באופן יזום. שנית, ייצור יהלומים איכותיים במעבדה יכול לחסוך עלויות גבוהות מאד הכרוכות כיום בשיטת הייצור הנוכחית הכוללת כרייה ממעמקי האדמה, שינוע חומר הגלם, המתנה ארוכה וכמובן התמודדות עם נושאים לוגיסטיים כמו הגנה על הפועלים והתמעטות משמעותית של שטחי הכרייה בכל רחבי העולם.

בנוסף, קיים הנושא ההומניטרי – שיכול להביא קץ למלחמות האיומות המתרחשות באופן ישיר בשל העיסוק ביהלומים. אם אפשר יהיה לייצר יהלומים בדרך אחרת שלא מנצלת אנשים חלשים ואין בה סכנה לחייו של איש –אין ספק שהיא עדיפה עשרות מונים על כל שיטה אחרת.

והיתרון האחרון הוא זה הכלכלי – הייצור במעבדה יביא לירידת מחירים של מעל 50% ממחירי היהלומים כפי שאנו מכירים אותם כיום, מה שיסייע להרבה מאד אנשים להשיג יהלומים ואלה יהפכו לנגישים הרבה יותר. חשוב שהיהלומנים המתחילים שעושים את צעדיהם הראשוניים בתחום יבינו את החשיבות והדחיפות שבזירוז המחקר על ייצור מלאכותי של יהלומים ובכך להביא סוף להרבה סבל שקיים בעולם בשל כך. יש חשיבות בגבוהה מאד לקידום נושאים אלה.

 

איך מתחילים לעסוק בתחום?

בניגוד לתחומי עיסוק אחרים – את תחום היהלומים חשוב מאד ללמוד באופן מסודר. כיהלומן מתחיל, יש חשיבות לידע התיאורטי שלומדים בקורסים מסודרים, שכן העבודה הלכה למעשה מתבססת על הידע הזה. לאחר שלומדים, מבינים ומפנימים את הלימודים הפרונטליים – קל יותר לעשות התאמות והקבלות לעבודה בשטח, ליישם עקרונות שנלמדו על יהלומים שנתקלים בהם ומבינים איך פועל עולם היהלומים כולו.

מדינת ישראל נחשבת למעצמה ולמדינת מפתח בתחום זה ואנשי עסקים מתחום היהלומים מגיעים לכאן לאורך השנה כולה על מנת לקנות ולמכור יהלומים, להתעדכן בחדשות או להיפגש עם קולגות ואנשי מקצוע אחרים על מנת להתעדכן, לקבל חוות דעת נוספת, ליצור שיתופי פעולה או להיחשף לחדשות בתחום.

הלימודים נקראים לימודי גמולוגיה ויש בהם תכנים שונים הקשורים באופן ישיר ליהלומים עצמם וגם נושאים היקפיים שנדרש לדעת על מנת להבין לעומק את התחום כולו. כמו בבחירת כל מסלול לימודים אחר – גם כאן חשוב לשים לב למוסד שבוחרים ללמוד בו, כדאי להתעמק בנושאי הלימוד ולוודא שהתעודה שמתקבלת בסיום הלימודית היא תעודה רשמית שמקנה את האפשרות לעסוק בתחום כיהלומן מתחיל, להציג אותה ושהיא תהיה מוכרת לאנשי המקצוע שכבר עוסקים בעולם זה.

  • שרשרת יהלומים 'סוניה' זהב צהוב
    שרשראות יהלום זהב לבן

    שרשרת יהלום “ג’ניפר” 1 קראט

    7,990 למידע נוסף
  • צמיד 3 שורות יהלומים זהב צהוב

השינויים מרחיקי הלכת בעולם היהלומים

עכשיו זה זמן טוב מאד להיכנס לעולם התכשיטים, כאשר ממילא קורים בו שינויים מרתקים וכאלה שישנו את פני הדברים כפי שהם מוכרים כיום. עד לפני כמה עשורים אף אחד מהתחום לא העלה על דעתו שיגיע היום שבו אפשר לייצר יהלומים טובים, איכותיים ויפים באופן מלאכותי במעבדה והנה הגענו ליום הזה ולא רק שהיהלומים המיוצרים איכותיים – הם עומדים בכל הקריטריונים שעל פיהם נבחנים היהלומים האמיתיים.

עולם היהלומים עומד כרגע על קרש קפיצה וכל מי שיבחר לקחת בו חלק יכול להוות בעצמו חלק בלתי נפרד במהפכה לא רק מקומית אלא כזאת שתיתן את אותותיה בקנה מידה בינלאומי. הרבה מאד מונח על הכף והתחום עצמו מקבל בברכה אנשי מקצוע חדשים, יהלומנים מתחילים, עם תשוקה לתחום ועם רצון עז לחולל את השינוי החיובי הבא.