המדריך ליהלומן מתחיל

המדריך ליהלומן מתחיל: עולם היהלומים הוא אחד המרתקים, המגוונים ובעל התוכן העשיר ביותר שקיים כיום. יש בו הרבה מאד מה ללמוד ולדעת, יש מסורת ארוכה ועתיקה לצד חדשנות ועדכונים ויש כמובן את הדעה על היהלומים, את הלך הרוח שהם גורמים בקרב לא מעט אנשים ואת תחושת ההחמצה שעל פיה לא כל אחד יוכל להתקרב מאד ליהלומים אמיתיים אי פעם. מי שבוחר להפוך ליהלומן ולעסוק בתחום באופן מקצועי ורציני צריך ללמוד ולדעת לא מעט. בין אם יעשה זאת במסגרת קורסים ולימודים מסודרים שונים ובין אם תוך כדי עבודה ורכישת ניסיון – עליו להתכונן להכיר מושגים חדשים, ללמוד על עולם תוכן חדש ממש מההתחלה ואט אט הנושאים יתחילו להסתדר אצלו בראש ובמחשבות והוא יבין איך הדברים עובדים ומה המשמעות של מספרים, צורות, צבעים מונחים. להלן מדריך ראשוני שיכול לשמש יהלומן מתחיל רגע לפני שהוא עושה את צעדיו הראשוניים בתחום המרתק של יהלומים.המדריך ליהלומן

 

המדריך ליהלומן מתחיל – מה זה בכלל יהלום?

היהלום נחשב כחומר קשה מאד, הקשה ביותר שקיים כיום בטבע. הוא עשוי מפחמן נקי וטהור והוא בעצם מינרל. בטבע נוצר היהלום בשכבות הפנימיות של כדור הארץ, בעומק של מעל 200 ק"מ בתנאים מיוחדים של לחץ וטמפרטורה – לחץ של כ- 60 אטמוספירות (לשם השוואה – הלחץ על פני כדור הארץ הוא 1 אטמוספירה) וטמפרטורה שנעה בטווח שבין 1200-1500 מעלות צלזיוס. עם הזמן ועם תזוזות שונות של לוחות וסלעים מתחת לפני שטח קליפת כדור הארץ – מגיעות שכבות היהלומים אל אזורי כרייה שקרובים יותר אל פני השטח ומשם הם נחצבים על ידי האדם. היהלומים הם גבישים שנראים חסרי צבע לעין האנושית אך בבחינה מעמיקה בכלי עבודה מקצועיים אפשר להבחין בגווני צבע קלים הנעים בין צהוב לחום בתוך היהלום פנימה.

בעשורים האחרונים נכנסה לשימוש שיטת ייצור חדשנית ליהלומים – יהלומי מעבדה בתנאים מבוקרים. מדובר בעצם ביהלומים סינטטיים שבחינות ובדיקות מדוקדקות העלו כי האיכות שלהם דומה לזו של היהלומים הטבעיים וקשה מאד להבחין בין אלה ובין אלה. מכיוון שבכל רחבי העולם קיים רצון עז להשיג יהלומים בכל דרך, הרי שבאזורים בעייתיים מבחינת שלטונות חוק או כאלה שבהם שולטת אנרכיה – הפכו היהלומים למקור למחלוקת קשה שמביאה לא אחת למלחמות, למוות ואף לניסיונות כרייה בתנאי שטח קשים מאד. סרטים שהופקו בהוליווד אודות יהלומי הדמים ברחבי אפריקה משקפים אמת קשה ועצובה אודות תעשיית היהלומים ואודות הזילות בחיי אדם במדינות רבות אל מול הסיכוי להשגת יהלום. שיטות הייצור במעבדה היא שיטה הומנית, מבוססת מדעית ומחקרים וכזאת שבה אפשר להוזיל את מחירי היהלומים ובכך להפסיק את הלחימה והמוות המתלווים יד ביד לעולם היהלומים.

איך נמדדת איכות יהלום?

בכל פעם שבו אדם ירכוש יהלום, בין אם יהלום כיהלום ובין אם מדובר בתכשיט שמשובץ בו יהלום כגון: שרשרת יהלום, עגילי יהלום, צמיד טניס או טבעות יהלומים –תתלווה לרכישה תעודה גמולוגית. תעודה זו מופקת במעבדה גמולוגית, שהיא הגוף הרשמי והמוסמך מבחינה מדעית וחוקית להעריך אבני חן ובכלל זה יהלומים. התעודה מהווה את תעודת הזהות של היהלום ויפורטו בו המאפיינים והתכונות שלו. המידע המפורט בתעודה הגמולוגית נקבע על פי קריטריונים בינלאומיים ואוניברסליים כך שכל מי שעוסק בתחום היהלומים יידע לקרוא את המידע הזה ולהבין בדיוק את מה שאליו התכוון איש המקצוע שחתום על התעודה. המאפיינים שיופיעו בתעודה הגמולוגית הם – דרגת ניקיון היהלום, צבע היהלום, סימטריה, צורה, ברק ודרגת החזר האור מפני שטח היהלום ותכונות נוספות במידה וקיימות. לכל אחד מהמאפיינים קיים טווח אפשרויות או סימנים מוסכמים שבעזרתם אפשר יהיה להביע את מה שהכי נכון עבור כל יהלום ויהלום. חשוב מאד לשמור בהישג יד את התעודה הגמולוגית.

הפקת יהלומים במעבדה

כאמור – מדובר בשיטות ייצור חדשות, יחסית, שהגו אותן מתוך כמה סיבות ושיקולים. ראשית, המדע הופך קדימה וניתן בזכות שלל שיטות ייצור מעניינות, חדישות ועדכניות ליצור כל מיני מוצרים באופן יזום. שנית, ייצור יהלומים איכותיים במעבדה יכול לחסוך עלויות גבוהות מאד הכרוכות כיום בשיטת הייצור הנוכחית הכוללת כרייה ממעמקי האדמה, שינוע חומר הגלם, המתנה ארוכה וכמובן התמודדות עם נושאים לוגיסטיים כמו הגנה על הפועלים והתמעטות משמעותית של שטחי הכרייה בכל רחבי העולם. בנוסף, קיים הנושא ההומניטרי – שיכול להביא קץ למלחמות האיומות המתרחשות באופן ישיר בשל העיסוק ביהלומים. אם אפשר יהיה לייצר יהלומים בדרך אחרת שלא מנצלת אנשים חלשים ואין בה סכנה לחייו של איש –אין ספק שהיא עדיפה עשרות מונים על כל שיטה אחרת.

והיתרון האחרון הוא זה הכלכלי – הייצור במעבדה יביא לירידת מחירים של מעל 50% ממחירי היהלומים כפי שאנו מכירים אותם כיום, מה שיסייע להרבה מאד אנשים להשיג יהלומים ואלה יהפכו לנגישים הרבה יותר. חשוב שהיהלומנים המתחילים שעושים את צעדיהם הראשוניים בתחום יבינו את החשיבות והדחיפות שבזירוז המחקר על ייצור מלאכותי של יהלומים ובכך להביא סוף להרבה סבל שקיים בעולם בשל כך. יש חשיבות בגבוהה מאד לקידום נושאים אלה.

איך מתחילים לעסוק בתחום?

בניגוד לתחומי עיסוק אחרים – את תחום היהלומים חשוב מאד ללמוד באופן מסודר. כיהלומן מתחיל, יש חשיבות לידע התיאורטי שלומדים בקורסים מסודרים, שכן העבודה הלכה למעשה מתבססת על הידע הזה. לאחר שלומדים, מבינים ומפנימים את הלימודים הפרונטליים – קל יותר לעשות התאמות והקבלות לעבודה בשטח, ליישם עקרונות שנלמדו על יהלומים שנתקלים בהם ומבינים איך פועל עולם היהלומים כולו. מדינת ישראל נחשבת למעצמה ולמדינת מפתח בתחום זה ואנשי עסקים מתחום היהלומים מגיעים לכאן לאורך השנה כולה על מנת לקנות ולמכור יהלומים, להתעדכן בחדשות או להיפגש עם קולגות ואנשי מקצוע אחרים על מנת להתעדכן, לקבל חוות דעת נוספת, ליצור שיתופי פעולה או להיחשף לחדשות בתחום.

הלימודים נקראים לימודי גמולוגיה ויש בהם תכנים שונים הקשורים באופן ישיר ליהלומים עצמם וגם נושאים היקפיים שנדרש לדעת על מנת להבין לעומק את התחום כולו. כמו בבחירת כל מסלול לימודים אחר – גם כאן חשוב לשים לב למוסד שבוחרים ללמוד בו, כדאי להתעמק בנושאי הלימוד ולוודא שהתעודה שמתקבלת בסיום הלימודית היא תעודה רשמית שמקנה את האפשרות לעסוק בתחום כיהלומן מתחיל, להציג אותה ושהיא תהיה מוכרת לאנשי המקצוע שכבר עוסקים בעולם זה.

השינויים מרחיקי הלכת בעולם היהלומים

עכשיו זה זמן טוב מאד להיכנס לעולם התכשיטים, כאשר ממילא קורים בו שינויים מרתקים וכאלה שישנו את פני הדברים כפי שהם מוכרים כיום. עד לפני כמה עשורים אף אחד מהתחום לא העלה על דעתו שיגיע היום שבו אפשר לייצר יהלומים טובים, איכותיים ויפים באופן מלאכותי במעבדה והנה הגענו ליום הזה ולא רק שהיהלומים המיוצרים איכותיים – הם עומדים בכל הקריטריונים שעל פיהם נבחנים היהלומים האמיתיים. עולם היהלומים עומד כרגע על קרש קפיצה וכל מי שיבחר לקחת בו חלק יכול להוות בעצמו חלק בלתי נפרד במהפכה לא רק מקומית אלא כזאת שתיתן את אותותיה בקנה מידה בינלאומי. הרבה מאד מונח על הכף והתחום עצמו מקבל בברכה אנשי מקצוע חדשים, יהלומנים מתחילים, עם תשוקה לתחום ועם רצון עז לחולל את השינוי החיובי הבא.

מאמרים וכתבות

יהלומי מעבדה

איך לבחור טבעת יהלום ראשית

איך לבחור טבעת יהלום שתתאים לך

טבעת יהלום היא תכשיט המעטר ומוסיף חיות ונפח למראה שלך. טבעות יהלומים יש בשפע סוגים, צורות וצבעים. במאמר זה נדבר על סוגי טבעות וסוגי אירועים אשר יעזרו לך להתמקד ולהבין איך לבחור טבעת יהלום שתתאים לך. ספרי לי על טבעותייך ואומר לך מי את טבעות

איך נקבע המחיר של טבעת יהלום

מחירי טבעות היהלומים משתנים מטבעת לטבעת, אין סדר גודל קבוע של מחירים שאפשר לציין אותו, היות והן שונות אחת מהשניה במגוון פרמטרים. חנויות טבעות היהלומים מחזיקות באוסף גדול מאוד של טבעות העשויות ממתכות שונות ומשובצות יהלומים בגדלים שונים, בצבעים שונים, בדרגות ניקיון שונות ועוד. במאמר

כמה עולה טבעת יהלומים ראשית

כמה עולה טבעת יהלומים

חלומן של רוב הנשים הוא להתעטר בטבעת יהלום, טבעת שתקרין יוקרה ופאר ותנצנץ מכל זווית. העניין היחיד שמפריד בינן לבין הטבעת המיוחלת, הוא בדרך כלל עלות. במאמר זה נדבר על כמה עולה טבעת יהלומים ונבין את ההבדלים בין סוגי הטבעות. יהלומים – מה זה בכלל?

יהלום מעבדה מחיר

יהלום מעבדה מחיר

יהלום מעבדה מחיר: מי מאיתנו לא מאוהב ביהלומים? אמנם יהלומים נחשבים לאבנים היוקרתיות הקרובות ביותר לליבן של נשים, אך לא מעט גברים מתקשטים בעגילים, צמידים ושרשראות יהלום כולל סלבריטיז ומפורסמים שמעניקים לקהל הגברי הזדמנות מעולה לענוד את אחד ממשאבי הטבע הנפלאים בעולם.   ועם זאת

Green Diamonds בחדשות ערוץ 12

יהלומי מעבדה ערוץ 12

יהלומי מעבדה הינם יהלומים שנוצרו בתהליך יותר מפוקח ואקולוגי, היהלום שמקבלים בסוף תהליך הייצור הוא יהלום אשר מאושר על פי לשכת המסחר האמריקאי כיהלום לכל דבר ועניין. ישנם יתרונות רבים כיום כאשר אנחנו מדברים על ייצור ושימוש ביהלומי מעבדה כתכשיט העיקרי כמתנה מקורית לאישה. בנוסף

טבעת אירוסין בכספת

האם טבעת אירוסין באמת תהיה בטוחה בתוך כספת?

טבעת אירוסין היא התכשיט היחיד שקשור בחתונה שיכול להיות משובץ ביהלום או באבן חן. במידה והזוג מתחתן על פי כללי ההלכה היהודית הרי שהטבעת שאיתה מקדשים את הכלה מתחת לחופה לא יכולה להיות משובצת ביהלום או מעוטרת בחריטה ולכן אם חשוב שבכל זאת יהלום נוצץ

במרחק לחיצה ממכם

רוצים לשוחח עם נציג ? השאירו פרטים