איך מזהים יהלום סינטטי?

רכישת יהלום היא השקעה כספית גדולה שמבטאת רצון רגשי עמוק. לכן אין דבר מאכזב יותר מלגלות בוקר בהיר אחד שהיהלום שנרכש הוא לא באמת הדבר האמיתי. אינספור זיופים, חיקויים וזרקונים מתגלגלים להם שם בחוץ ומטשטשים את היכולת של העין הבלתי מקצועית להבחין בין יהלום אמיתי ובין יהלום מזויף. בכתבה הבאה נלמד אתכם איך מזהים יהלום סינטטי ועל מה כדאי להקפיד בקנייה הקרובה.

 

רגע לפני: מהו יהלום סינטטי?

נפתח בכך שיהלום סינטטי הוא מונח שגוי לחלוטין, המכוון ליהלומי מעבדה. חומרים סינטטיים באופן כללי הם חומרים שנועדו לחקות מראה או התנהגות של חומר אחר (בדרך כלל איכותי יותר), אך הם בעלי תכונות ומאפיינים שונים בסופו של דבר. כאשר מדובר על יהלומי מעבדה, הרי שטכניקת הייצור מדמה את כל תנאי ההתגבשות הטבעיים של היהלום הטבעי ומעניקה לתוצר תכונות פיזיקליות וכימיות זהות לחלוטין. מכאן שיהלומי מעבדה אינם סינטטיים או מלאכותיים בשום מקרה והם אכן נחשבים ליהלומים אמיתיים – יוקרתיים ומבריקים במיוחד. 

 

איך מזהים יהלום סינטטי

 

מהם היתרונות של היהלום הסינטטי (יהלום המעבדה)?

למרות שהנטייה הראשונית היא להמשיך ולהעדיף את היהלום הטבעי על פני יהלומי המעבדה, קיימים יתרונות מרחיקי לכת לטכניקה פורצת הדרך לייצור יהלומים בתנאי מעבדה, שמאפשרים כעת לצרכנים רבים להגשים את חלומם ליהלום מבלי להתפשר על עלויות וערכים חשובים. 

ראשית, בשל החיסכון שנוצר באופן ההתגבשות של היהלום בתנאי מעבדה, יכולים סוף סוף היהלומים לעמוד על מחיר צרכני נמוך בהרבה של כמה אלפים לעומת עשרות אלפים בשוק היהלומים הטבעיים. בשל הפיקוח והעמידה בתקנים המחמירים, מרבית יהלומי המעבדה מופקים באיכות גבוהה ביותר ומשתווים בכך ליהלומים הנדירים ביותר בטבע. 

בנוסף, יהלומי מעבדה אינם מערבים בשום דרך את הטבע עצמו ואינם משתמשים בהון אנושי ממדינות עולם שלישי על מנת לכרות יהלומים ולהביא להרס של הסביבה. יתרון זה מאפשר לאנשים בעלי ערכי סביבתיות גבוהים, לאנשים הדוגלים בגישה אקולוגית ותומכי אקלים להשתמש בחפצים או תכשיטים ששובצו בהם יהלומי מעבדה בלב שלם וללא חשש שמא עומדים מאחוריהם נזקים והרס. 

 

 

כך תבדקו האם היהלום שלכם מקורי

אם זה טוב מידי, זה לא טוב – חיקויים וזיופים קיימים בכל תחום וכך גם כאן. אם אתם עומדים לפני קניית יהלום כלשהו בפעם הראשונה, זכרו את כלל האצבע הבא: יהלום גדול, שקוף וחסר פגמים לחלוטין עולה עשרות ואפילו מאות אלפים. אם אתם מביטים ביהלום שכזה בדיוק, תוך שמבטיחים לכם את הפרטים הללו בכפוף למחיר נמוך מאוד שנועד לפתות אתכם – מדובר בחיקוי באופן וודאי. ליהלומים ישנם סולמי דירוג המתייחסים לניקיון, הצבע, החיתוך והקראט שלהם וככל שהיהלום שלכם מבטא ערכי סולמות גבוהים יותר, כך מחירו יעלה, גם אם הוא יהלום מעבדה. 

אמרו שלום ותודה למוכר ללא התעודה – כל הפקת יהלום מקורי לוותה בתהליך מומחים מקצועי וקפדני ועל כן ליהלום נוצרה תעודה גמולוגית המפרטת את כל המאפיינים והערכים שלו. לרוב התעודה ליהלומים טבעיים הינה מטעם ארגון ה-GIA, המרכז הגמולוגי בארה”ב וליהלומי מעבדה מטעם הבורסה ליהלומים ברמת גן בלבד. על מנת להרתיע זייפנים ולוודא שאתם מקבלים מוצר מקורי יש לבקש לראות את התעודה. אם חלה התחמקות או שקיים הסבר כלשהו (גם הכי הגיוני שבעולם) לכך שאין ברשות המוכר תעודה, היהלום איננו אמיתי כלל. שימו לב שגם יהלומי מעבדה מצוידים בתעודה מנייר מיוחד ולכל תעודה מספר משלה. אם אתם מצליבים את מספר התעודה עם מאגר הנתונים המקוון של הבורסה ליהלומים ולא מקבלים כל תוצאה, צריך להסיק מכך שהתעודה מזויפת. 

בקשו לבצע הערכה לאבן אצל גמולוג מוסמך – אם היהלום שלכם לא נרכש מאחת החנויות הקיימות בבורסה ליהלומים, בקשו לבצע בדיקה באמצעות זכוכית מגדלת. איש מקצוע מתאים יוכל להעריך את הפגמים או חוסר הפגמים הקיימים ביהלום תחת הגדלה ולקבוע האם מדובר באבן מקורית או מזויפת. בדרך כלל אנשים מתחום היהלומים מעידים שהיהלום המושלם נראה יפה כל כך, עד שהוא נראה מזויף. ושוב, על מנת להימנע ממצב שבו אתם “זוכים” לקבל יהלום מושלם במחיר מציאה, מה שככל הנראה מזויף, בקשו לערוך בדיקה. גם ליהלומי מעבדה כמו הטבעיים, עשויים להיות פגמים ברמה כזו או אחרת, המשפיעים על איכות האבן ומחירה הסופי. 

קחו נייר זכוכית – ושפשפו בעדינות את היהלום באמצעותו. יהלום אמיתי לא צריך להיות מושפע כלל וכלל מנייר הזכוכית ולכן אם הוא נשרט, תדעו מיד שהוא איננו אמיתי באמת. 

נשפו על היהלום – מאחר שהם מיוצרים בטמפרטורה גבוהה מאוד, נחשבים יהלומי מעבדה ויהלומים בכלל למוליכי חום מעולים. אם נוצרים עליהם אדים חמים, הם ייעלמו כמעט מיד. לכן אם תנשפו על היהלום והלחות לא תיעלם מיד, תדעו שמדובר בזיוף שאיננו מוליך חום. 

 

יהלומים סינטטיים לעומת מואנסניטים 

מואסניט הוא מינרל טבעי חזק במיוחד, שכמעט דומה בקשיחותו לזו של היהלום. מאחר ולשניים יש מספר תכונות דומות, המואסניט משמש פעמים רבות לחיקוי זול כשם שמבוצע עם זכוכית וקוורץ. הבוהק של המואסניטים אפילו מתעלה על זה של היהלום וגורם לטעויות רבות בקרב הצרכנים, מה גם שהוא עשוי לצלוח היטב את מבחן הנשיפה. 

לכן כאשר אתם מעוניינים לזהות האם מדובר ביהלומים סינטטיים (יהלומי מעבדה) או מואסניט, תוכלו לבדוק זאת באמצעות הנתונים הבאים:

הניצוץ העוצמתי של המואסניט גורם לו לייצר השתקפות. אם אתם מתבוננים בחלק העליון או הצדדי של היהלום ומזהים שהפאות בצד הנגדי נראות כפולות, מדובר במואסניט.

הברק של המואסניט יוצר פיזור אור צבעוני וססגוני יותר ממה שמופיע ביהלום אמיתי.

המואסניט בעל צפיפות נמוכה יותר מאשר היהלום.

שתי האבנים – מואסניט ויהלום מלוטשות בטכניקה שונה ועל כן צורת האבן תהיה אחרת. 

 

היכן בודקים את מקור היהלום?

כלל, רק הבורסה ליהלומים ברמת גן המכילה מעבדת בדיקות מיוחדת תוכל לעמוד על הבדלים דקים במיוחד (הקשורים להיקשרות האטומים בתוך היהלום הגולמי) בין יהלום סינטטי לטבעי. בבורסה קיים מערך זיהוי מיוחד המסוגל לברר לעומק את מקורו של כל יהלום קיים, החל מיהלומי מעבדה וטבעיים שעורבבו יחד ועד איתור חיקויים איכותיים שכמעט ודומים לדבר האמיתי. נזכיר כי יהלום סינטטי איננו חיקוי של יהלום בשום מקרה והוא עשוי בתכונותיו באופן זהה לאלו של היהלום הטבעי. 

מכונות הפועלות לזיהוי יהלומים לסוגיהם השונים, פועלות על עיקרון שלפיו יהיה ניתן לאתר זריחה מסוימת הנפלטת מתוך האבן גם לאחר שמכבים את מקור האור.

אם היהלום זורח לאחר הכיבוי, מדובר ביהלום מעבדה. אם היהלום לא זורח לאחר הכיבוי, מדובר ביהלום טבעי. בנוסף לבדיקה הראשית יש לבצע מספר בדיקות מקיפות נוספות. נכון להיום, קיימת מכונה חדישה בפיתוח מטעם המכון הגמולוגי השוויצרי, שתוכל לעמוד על ההבדלים הקיימים באופן חד משמעי מבדיקה אחת בלבד ולחשוף את מקור האבן, כמו גם זיהוי תגובות ייחודיות לכל אבן קיימת.