אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית

אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית: העולם של ייצור יהלומים עובר טלטלה מעניינת מאד בשנים האחרונות. בניגוד לעבר, כיום מצאו מדענים מובילים דרך לייצר יהלומים במעבדה, דרך שעוקפת בעצם הרבה מאד מהפעולות הלוגיסטיות אשר כרוכות בכריית יהלומים במחצבים טבעיים ואתרי כרייה ברחבי העולם.

מכיוון שהיהלומים נוצרים ומתפתחים במעמקי האדמה, כ- 200-250 ק”מ מתחת לפני השטח של כדור הארץ, נדרשים מאמצים גדולים על מנת לחצוב אותם משם וזו רק אחת הסיבות שייצור היהלומים בדרך זו הוא ייצור יקר שהופך גם את היהלומים הקטנים ביותר ליקרים עד מאד.

אם אפשר לחסוך כל כך הרבה עלויות, אם אפשר להפסיק לחפור בעומק הקרקע וכמובן שאין צורך בעבודה פיזית של בני אדם – הרי שזה עדיף ומבורך. זו בדיוק הבשורה שמביא איתו ייצור יהלומי מעבדה. מכאן שגם התשובה על השאלה איזו אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית עדיפה נראית ונשמעת מאד הגיונית – כל שלב בתהליך שקשור לייצור היהלומים במעבדה תמיד יהיה עדיף על מקבילו בייצור הטבעי.

מיד נראה למה יש בכך כל כך הרבה יתרונות.

לקטלוג טבעות אירוסין לחצו כאן >>>

לקטלוג שרשרת יהלום לחצו כאן >>>

לקטלוג צמיד טניס לחצו כאן >>>

לקטלוג עגילי יהלומים לחצו כאן >>>

אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית

  • צמיד טניס משובץ יהלומים זהב צהוב
  • שרשרת יהלום 4 שיניים זהב צהוב
    שרשראות יהלום זהב צהוב

    שרשרת יהלום 4 שיניים 1 קראט

    8,990 למידע נוסף
  • עגילי יהלומים 1.25 קראט D/VS1

 

מהי בכלל אבקת יהלומים?

כיום ידוע לכל שהיהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע. יחד עם זאת – עדיין ישנן לא מעט שיטות לבצע בו חיתוכים או ליטוש היהלום את פני השטח שלו. איך זה מתבצע? על ידי חיכוך של יהלומים זה בזה. העודפים שנושרים מפעולה זו הם אבקת יהלומים והיא זו שמסייעת בליטוש היהלום.

בעצם אפשר לומר שליטוש מדויק ואיכותי של היהלום מתבצע על ידי אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית. מכיוון שהאבקה עצמה היא עודפים מיהלום – האבקה הטבעית שיש בה שימוש כיום מקורה ביהלומים שנחשבים לפחות איכותיים, כאלה שהיו בהם פגמים ביהלום וגם ליטוש מסיבי לא היה מתקן את המראה שלהם והופך אותם למרהיבים.

אבקה זו משמשת לפעולות ליטוש בתחומים רבים של התעשייה ולא רק לליטוש יהלומים. ניתן למצוא כיום שכבה של אבקת יהלומים על גבי מגוון רחב של כלי עבודה –נייר ליטוש, מסורים או כלים לעבודה בעץ.

בדומה לאבקת היהלומים הטבעית – יש לה גם אחות חורגת – אבקת היהלומים הסינטטית שמקורה בייצור יהלומים סינטטיים בתנאי המעבדה. בשונה מהאבקה הטבעית, הגרגרים הזעירים של האבקה הסינטטית מתקבלים בצורה אחידה והומוגנית יותר – מה שהופך את הליטוש להומוגני והרבה יותר אחיד על שטח הפנים של היהלום המלוטש. 

תכונות נוספות של הגרגירים היא צורה מרובעת יותר שמאריכה את החיי המדף של האבקה כולה ומאפשרת שימוש בפרק זמן ארוך הרבה יותר. זהו יתרון גדול לעומת אבקת היהלומים הטבעית שלא מחזיקה מעמד הרבה זמן ולאחר מספר ליטושים בלבד יוצאת לחלוטין משימוש.

מה שקורה בפעול הוא שאבקת היהלומים הסינטטית נחשבת לנפוצה הרבה יותר ולזו שיש בה הרבה יותר שימוש, גם לשם ליטוש יהלומים טבעיים ואמיתיים וגם לשם ליטוש ושיפור המראה של יהלומים סינטטיים רבים.

 

מלאכת הליטוש – שלב הכרחי בהכנת היהלום

כאשר מייצרים יהלומים, בין אם כורים אותם מבטן האדמה ובין אם מייצרים אותם במעבדה – כאשר הם גולמיים וכמעט מוכנים, המראה שלהם רחוק מהמראה המרהיב והמבריק שרואים בתמונות או מצפים מיהלום. שלב הליטוש הוא שלב הכרחי שהיהלום לא יכול להיות מוכן בלעדיו ומוקדשת מחשבה רבה לעצם ביצוע הליטוש.

השימוש באבקת יהלומים הכרחי בשל קשיות פני השטח של היהלום, בהיותו החומר הקשה ביותר בטבע. שום דרך ליטוש או שיוף לא תהיה יעילה וכלל לא תעמוד במשימה, מלבד שיוף על ידי יהלום אחר, כלומר אותו חומר קשה בדיוק. חשוב מאד לדעת שחלק לא מבוטל מהתוצר הגולמי הולך לאיבוד בדרך אל השגת פני השטח והצורה המושלמים של כל יהלום ויהלום.

בזכות ליטוש זהיר, נכון, מוקפד וכמובן כזה שמבוצע על ידי איש מקצוע מומחה בתחומו – יתקבל היהלום המושלם בעל הצורה הנדרשת, בעל שטח הפנים הישר או המעוגל כפי שמצופה מהיהלום וכמובן שיהיה קל ונוח לשבץ את היהלום בתכשיט כמו עגילי יהלום, צמידי טניס, שרשרת יהלום וטבעת יהלום שאליו הוא מיועד.

 

אז מה עדיף – אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית?

בדומה לכלל תהליך ייצור היהלומים במעבדה – כך גם כאשר מדברים על ליטוש ושיוף יהלומים באמצעות אבקת יהלומים סינטטית או אבקה טבעית. לאבקה הסינטטית יש לא מעט יתרונות ובטוח שיש לה הרבה יותר יתרונות מאשר לאבקת היהלומים הטבעית, שמקורה מלכתחילה ביהלומים טבעיים.

האבקה הסינטטית תחזיק מעמד הרבה יותר זמן ואפשר יהיה לעשות בה שימוש רב ואורך, היא לא דורשת את תהליך הייצור המסוכן והסבוך של כריית מחצבים והלוגיסטיקה המשתמעת מכך וכמובן שהיא עשויה מחומרי גלם הרבה יותר זולים.

גם ענפים אחרים בתעשייה יכולים לצאת נשכרים מאבקת היהלומים הסינטטית והעלות של כלי עבודה איכותיים ועמידים יכולה להיות הרבה יותר זולה בלי להתפשר על דרך העבודה הנוחה ועל איכות העבודה הגבוהה שמתקבלת מהם. יתרון נוסף הוא הזמינות הגבוהה של אבקת היהלומים הסינטטית, בעיקר כיום עם הפופולאריות שצבר תהליך הייצור הסינטטי של היהלומים.

 

ליטוש ושיוף יהלומים במעבדה

כאשר מתבצע שימוש באבקת יהלומים טבעית יש הרבה חשיבה מתי כדאי לעשות בו שימוש ומתי לא, בעיקר כשכל שימוש מקרב את הכשירות של האבקה אל קיצה כאשר משתמשים באבקה הסינטטית אין צורך במחשבות או בחישובים אלה. האבקה תחזיק מעמד הרבה מאד זמן ולמרות שמקורה ביהלומים סינטטיים – אפשר יהיה לעשות בה שימוש יעיל מאד גם כשצריך לשייף יהלומים אמיתיים וטבעיים שנחצבו מבטן האדמה.

מכאן שהיהלום שצריך לשייף לא תלוי באבקה מסוג מסוים ואפשר לשייף אותו עם כל סוג של אבקה. אנשי מקצוע מעולם היהלומים כבר דיווחו והעידו שהליטוש והשיוף הן של יהלומים טבעיים והן של אלה הסינטטיים מתקבל בצורה הרבה יותר אחידה, יפה וחלקה כאשר הוא מבוצע על ידי אבקת יהלומים סינטטית ומכאן שיש בה העדפה ברורה גם בקרב אלה שעוסקים בתחום על בסיס מקצועי ויומיומי.

ישנם מקרים שבהם מתווסף כוח נוסף לפעולת השיוף – חום, מהירות או חיכוך על ידי חומר נוסף. אלה יכולים לשנות את פני השטח של היהלום על פי הצורך או הרצון של מי שמבצע את הפעולה וכך אבקת היהלומים שותפה לתהליך ביחד עם חומרים נוספים. לכל מה שקשור בייצור יהלומים סינטטיים יש את היתרון הגדול ביותר והוא ייצור הומני וידידותי לאדם ולסביבה.

ברחבי העולם אפשר לקרוא דיווחים ועדויות על מלחמות והרג המבוצעים בשם היהלומים ועל מנת להשיג יהלומים באיכות גבוהה וטובה. יבשת אפריקה סובלת בהרבה מאזוריה מעבדות וניצול של אנשים אשר עובדים בכרייה בתנאי שטח קשים מאד והכל למען השגת היהלום על ידי מי שהחליט שהם כפופים לו.

אנשים רבים לא רואים ערך לחיי אדם לעומת הרצון להשיג יהלום אמיתי או את הכסף שהוא שווה. מכאן שדרכי הייצור במעבדה הן ידידותיות, לא רומסות או משפילות אף אדם ובעיקר – מוזילות את העלויות הן של התהליך והן של היהלומים המוגמרים. כאשר המחיר של היהלומים יהיה נמוך יותר ובר השגה לא צריך יהיה להרוג עבורו והרג רב יבוא אל קיצו.